Карта багатств: Де «відкопані» всі монетні скарби нашої області (ІНТЕРАКТИВ)

  • 1093
  • У Вінницькому краєзнавчому музеї зберігається 24 монетних скарби, знайдених на території області
  • Найперший скарб з’явився в музеї у 1948 році, останнє надходження — у 2014 році.
  • Офіційно найбільший монетний скарб знайшли у селі Гопчиця Погребищенського району.  
...

— Скарби самі собою не з’являлись, їх закопували люди й в переважні більшості це були козаки, — розповідає головний зберігач архівів Вінницького обласного краєзнавчого музею Тетяна Євсєйчева. — Козаки йшли воювати і приходили з грошима.

Римські монети за словами Тетяни Євсєйчевої найчастіше зустрічаються в черняхівських похованнях. Римляни брали черняхівців на службу і платити їм своїми монетами. Серед племен були і войовничі, які нападали на прикордонні римські поселення. Римлянам простіше було відкупитись. Коли ховали заможного черняхівця, в кургані залишали монети. Багато таких курганів розграбували ще одразу, але залишились і такі, що дійшли до нас.

Тетяна Євсєйчева розповіла, що скарби бувають «чисті» і «змішані». Змішані — це коли в одному скарбі зустрічаються монети різних часів.

Відео дня

— У Вінницькій області найчастіше знаходили польські монети, на другому місці римські, — каже зберігач архівів. — Золоті та срібні монети часто можна зустріти з деформованими краями. Так люди перевіряли чи вони справжні. У фільмах про ті часи показують, як монети пробують «на зуб». Срібло і золото м’яке і його легко зім’яти. Ті, хто підробляв монети вибирали з країв дорогоцінний метал і заливали туди щось інше. Такі монети не прикушувались.

Експертизу старовинним предметам роблять організації, які мають на це ліцензії. За словами Тетяни Євсєйчевої, у вінницькому музеї немає свого нумізмата. Експертизу замовляли у колекціонерів та фахівців ще у радянські часи.

Загалом у Краєзнавчому музеї зберігається 24 монетних скарби. Останній монетний скарб, яким музей поповнив список своїх експонатів, знайшли у 2014 році. Це 483 монети 17 століття, відкопані у селі Велика Бушинка Немирівського району. Найперші монети потрапили у музей у 1948 році.

Найбільший монетний скарб, який офіційно знайшли на території Вінницької області — 6821 монети 17 століття відкопаних у селі Гопчиця Погребищенського району. Двадцять монетних скарбів музею мають адреси знахідки, чотири — ні. Швидше за все вони потрапили до музею з рук правоохоронців. Ми створили інтерактивну карту, на якій показали інформацію про скарби.

Чотири скарби, які не потрапили на карту:

1. 39 монет знайдених у 1948 році

2. 1200 монет ХVІІ ст. знайдених у 1948 році

3. 346 монет 1616–1635 рр., знайдених у 1948 році

4. 50 монет кримського Ханства Гіреєв де знайдено невідомо. Передано у 1984 році


Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
20:00 Збиралися виділити гроші на проєкт по ремонту сходів будинку культури, але не вийшло 19:01 Козятин зібрав 122 тисячі гривень для ЗСУ на благодійному ярмарку photo_camera 17:39 У нашому районі жорстоку вбили матір двох дітей. Підозрюваний — 17-річний хлопець photo_camera 17:35 Не встигнемо розслабитися: після спеки очікується різка зміна погоди Від читача 13:58 Проект “Брама” 16:06 У Козятині медиків привітали з професійним святом photo_camera 15:05 Вилучаються з обігу 500 гривень старого зразка: що вам потрібно знати 11:35 Магазини одягу та взуття Козятина (партнерський проєкт) 11:00 Вивіз сміття з Талимонівки і майже копійчаний техогляд — що замовляла міська рада Козятина у червні 10:27 Робота у Козятині: свіжі вакансії від козятинських компаній 10:01 Удар прийняла сусідня область: наслідки ворожої нічної атаки для енергосистеми 09:33 Цей день, 26 липня: історія, заборони та прикмети 09:30 Буде кілька черг відключень: як вимикатимуть світло 26 липня 09:25 Микола Філонов: Самгородоцька громада отримає 80 тисяч на облаштування Стіни пам’яті (Пресслужба БФ) 08:27 Проблеми дозвілля дітей вилізли на поверхню.
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up