Розпочала роботу Юзефо-Миколаївська біогазова електростанція, яка є першою промисловою біогазовою електростанцією на Вінниччині. Це перша біогазова електростанція в Україні, яка була побудована і оснащена саме українським технологічним обладнанням.
Потужність станції – 3 МВт. Голландська технологія отримання біогазу дозволяє переробляти не тільки відходи, а й вторинні матеріальні ресурси агропромислового виробництва з коефіцієнтом трансформації більше 75%.
Запуск станції створив робочі місця для 50 співробітників та близько 500 працівників. Крім електроенергії, вироблятиметься теплова енергія та ефективне органічне добриво - активна біомаса мікроорганізмів та гумінових кислот. Перероблятиметься жом місцевого заводу, заводів Гайсина, Саливінки та Жданівки, а також меляса, гичка, пожнивні залишки, силос тощо.
Усе нібито добре, але постає питання: чи не призведе потужна біоенергетика Козятинщини до колапсу в тваринницьких господарствах нашого краю?
Уже в цьому році багато тваринників зіткнулися з проблемою купівлі жому як корму для худоби. Коли взимку не буде чим годувати рогате фермерське чи домашнє стадо, то корови скоріш за все підуть під ніж. А це означає, що молока на ринку стане менше.
– Цієї осені ми на всі намагання купити жом залишилися на зиму без основного корму для корови. Цей рік скотина перезимує. Якщо й на ту зиму жому не купимо, то що будемо робити з коровою, навіть не знаю, – каже Ірина з Блажіївки.
Аллу з Махнівки, яка тримає чотири корови, також турбує дефіцит жому.
– Цієї осені встигли купити 10 тонн жому. Якщо в наступному році цукрові заводи стануть постачальниками сировини на біоелектростанцію, то я своїх корів взимку не прогодую, – каже жінка.
Володимир з Журбинець каже, що не буде сподіватися на жом.
– Я не буду чекати буде він чи не буде, – каже він. – Поки є можливість і сила – збільшу площу під посів буряка. Біоенергетика – енергія майбутнього. Вона потрібна також.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 3 від 16 січня 2025
Читати номер