Літній час. О четвертій ранку 31 березня перевели стрілку годинника на одну годину вперед. Тобто в добі неділі формально буде 23 години. Як це вплине на нас, крім того, що вставати доведеться на годину раніше?
Переведення часу порушує чинні в організмі режими, а також провокує недосипання. На здоров'я людей це впливає по-різному. Залежить від стану. Наприклад, здорові люди швидко адаптуються до нових умов, також як і ті, хто не відчуває серйозних або хронічних проблем зі здоров'ям. Інша справа - люди з патологіями і хронічними захворюваннями - їм доводиться складніше.
Тимчасова адаптація також знижена у літніх людей і дітей. Інша категорія - ті, хто працює позмінно або в нічний час, понад вісім годин на день. Труднощі в перебудові режиму дня очікують також людей, які знаходяться в стані тривоги і відчувають стрес.
Перехідний період, коли ритм життя людини не збігається з денним ритмом, в медицині називається десинхронозом або джетлаг. Триває він близько двох тижнів після переходу на літній (як нам належить зараз) або на зимовий час. Як свідчить статистика Всесвітньої організації здоров'я, в ці 14 днів частішають виклики швидкої допомоги, випадки суїцидів і смертей від інфаркту міокарда, гіпертонічних кризів та мозкових інсультів.
Примітно, що зрушення часового часу відбувається як раз в перехідні періоди: весняно-літній, осінньо-зимовий. Цілком можливо, що зміни в самопочутті відбуваються під впливом погодних умов. В Україні такі перепади відзначаються в березні, жовтні і листопаді.
Олександр Самойлов,
лікар-терапевт медичного центру "Альтамедика"
- У період «переведення стрілок» зафіксовано збільшення звернень за медичною допомогою з приводу загострень хронічних захворювань, підвищення побутового і виробничого травматизму, зниження працездатності. Навіть практично здорові люди відчувають в цей період поява головних болів, порушення режиму сну, погіршення настрою, підвищену дратівливість. Так чи інакше, штучні сезонні зрушення часу є фактором ризику появи несприятливих змін в стані здоров'я.
Як пережити переведення стрілок на годину вперед
Стрілки переводять вже більше 100 років
Сезонне переведення часу, з метою економії енергоресурсів, було запропоноване одним з батьків-засновників США - Бенджаміном Франкліном. Правда, він пропонував економити свічки, адже про електрику в 1784 році знали здебільшого лише вчені. Уперше переведення часу було введене в Британії в 1908. Зараз діє більш ніж в 110 країнах.
Після переходу на літній час, наш годинник будуть показувати той же час, що в тимчасово окупованому Криму і в так званих ДНР і ЛНР, де живуть за московським часом. А, як відомо, Росія відмовилася від переведення годинників.
Точний час перекладу: 04.00 27 березня (ніч з суботи на неділю).
Щоб легко запам'ятати, куди в той чи інший раз переводити стрілки, можна скористатися таким Лайфхак: ГО - Восени Зворотно, ВВ - Навесні Уперед.
Михайло Курдюков
Цікаво почитати наступне:
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 47 від 23 листопада 2023
Читати номер
RIA-Козятин
Підписуйтесь на канал у інстаграмі ria_kazatin_ria https://www.instagram.com/ria_kazatin_ria/