Квасоля — це білок для організму людини, заряд здоров’я.
Квасолю, як цінний харчовий продукт використовували наші предки ще в давнину, а також і з лікувальною метою. Вона за вмістом білка не поступається м’ясу та рибі. Білок квасолі засвоюється організмом людини на 70% більше, ніж м’яса, а це дуже важливо.
За складом та біологічною оцінкою білкові речовини квасолі подібні до білків тваринного походження, але за іншими показниками далеко залишають позаду білки тваринного походження. Досліджено і доведено на практиці, що вуглеводи квасолі є цукристі сполуки, такі як глюкоза цукроза, фруктоза, крохмаль та клітковина. Квасоля має багато органічних кислот — лимонна, виноградна, яблучна та інші.
Цінна квасоля і за кількістю вітамінів. Бо в ній містяться вітаміни С, В1, В2, В6, РР, а також вітамін Е, фолева кислота, що регулює обмін речовин, жирів та білків.
За вмістом мікроелементів в ній міститься калій, фосфор, цинк, залізо, мідь, нікель, кобальт та кремній.
Дієтологи давно використовують квасолю в багатьох рецептах з дієтичного харчування.
Хворі, що страждають на гастрит зі зниженою кислотністю повинні вживати квасолю для підвищення секреції шлункового соку. Її рекомендують вживати за таких захворювань: сечокам’яна хвороба, захворювання нирок, хронічні ревматоїдні артрити і подагра, захворювання печінки.
Від захворювання на цукровий діабет корисним буде такий збір: взяти 2-3 стручки квасолі, таку кількість листків чорниці, одну ложку насіння льону прокип’ятити 10-15 хвилин в 3-х склянках води. Пити такий відвар тричі на день перед їжею за 15-20 хвилин.
Квасоля для бутербродів: 1 склянка вареної квасолі, підсмажити цибулю, перемішати, додати трохи вареної моркви, додати спеції, добре вимішати й намащувати на хліб.
Другий рецепт: одну морквину натерти на терці або порізати яблуко, додати склянку вареної квасолі, заправити олією.
Наші бабусі надзвичайно смачно пекли з вареної квасолі пиріжки, додававши туди добре перемішану сушку.
Спробуйте, не пожалкуєте!
Щоправда, як недолік страви із квасолі “бунтують” (пучать) у кишківнику. Народна медицина пропонує проварювати квасолю до 5 хвилин, воду зливати і так робити 3-4 рази. Тоді “бунту” в кишківнику не буде.
Тож вживайте квасолю в будь-яких стравах - від салатів і до пирогів.
І будьте здорові. Смачного вам!
Іван Смолич, лікар-гігієніст, ветеран праці
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 37 від 13 вересня 2023
Читати номер