Трохи більше тижня тому, 6-го березня, відбулося засідання уряду з питань покращення бізнес-клімату в Україні. Одним з затверджених рішень стало скасування обов’язкового ведення книги відгуків і пропозицій на виробництвах, в торгівлі та закладах громадського харчування. У своєму повідомленні уряд констатував, що дана книга запроваджена ще за радянських часів, з метою захисту прав споживачів через фіксацію у ній фактів їх порушення, рекомендацій та відгуків, мовляв, пережиток минулого. Уряд заявляє, що, на даний момент, така форма захисту недієва, та наголошує: «на практиці існує низка сучасних і більш дієвих інструментів для споживачів захистити свої права: можливість залишати відгуки на сайтах закладів.., прямі звернення до Держпродспоживслужби, Державної фіскальної служби, суду». Скасування книг, як підрахували чиновники, дозволить зменшити фінансові витрати всіх підприємств на 125 млн грн на рік.
Ось лише, яким саме чином скасування книги відгуків і пропозицій допоможе підприємствам зекономити вказану суму, уряд не пояснив.
Одне можна сказати впевнено — у багатьох споживачів забрали один із інструментів захисту. Адже, погодьтесь, що не всюди інтернет-мережа є доступною, що старше покоління не вміє ним користуватися, не всі заклади мають власні інтернет-сторінки.
Тай давайте по-чесному: хто з нас з вами буде одразу бігти до суду і витрачати кошти на судові збори і написання позовних заяв чи скарг в рекомендовані урядом установи, якщо нам продадуть неякісний товар чи нададуть погані послуги?!
Думаю, мало хто, а загалом ніхто! Ніхто не буде витрачати свій час на захист своїх інтересів у побутовому житті. До речі, хотілося б зазначити, що у багатьох закладах громадського обслуговування відвідувачі залишають у книзі відгуків і пропозицій слова подяки закладу та персоналу за гарний сервіс та ставлення.
Тетяна Шевчук, юрист