У 2018 році українцям обіцяли "температурні гойдалки". Поки що прогнози збуваються – після дуже теплого грудня настав справжній морозний січень. Ми з'ясували, якою має бути погода до кінця місяця.
28 січня, у неділю в Україну прийде мокрий сніг, місцями (практично по всій Західній Україні) з дощем. Опади очікуються в більшості регіонів, сухо буде лише на півдні, в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій областях та в Криму. Разом з опадами прийде потепління: – на заході вночі від -2 до -4, вдень від +2 до +5 градусів, в центральних областях вночі від -4 до -7, вдень від -1 до +1, на півночі країни вночі від -5 до -7, вдень від -1 до -3 градусів, на сході вночі від -7 до -10, вдень від -3 до -5 градусів, на півдні вночі від -3 до -7, вдень від 0 до +3.
29 січня, в понеділок опади (все той же мокрий сніг) накриють вже всю країну. При цьому температура повітря продовжить потроху підвищуватися. У східних, північних і центральних областях буде холодніше, уночі там очікується в середньому від -2 до -5, вдень від -1 до +1 градуса. У західних областях і на півдні вночі від -1 до +2, вдень від +2 до +5.
30 січня, у вівтороr в Україні ще тепліше. Нижче нуля температура повітря опуститься тільки вночі, та й то не скрізь. У західних і центральних областях вдень від 5 до 7 градусів тепла, на півночі – від +2 до +5, на сході від 0 до 2 градусів вище нуля, на півдні – від +4 до +9.
31 січня, в середу на більшій частині країни без опадів, мокрий сніг очікується лише в Житомирській, Київській, Чернігівській, Сумській та Полтавській областях. При цьому прояснення принесе з собою невелике похолодання, в основному в західних і центральних областях. Там температура повітря вночі опуститься до позначок від -1 до 0, вдень – від +2 до +4 градусів. На більшій частині країни без опадів, мокрий сніг очікується лише в Житомирській, Київській, Чернігівській, Сумській та Полтавській областях. При цьому прояснення принесе з собою невелике похолодання, в основному в західних і центральних областях. Там температура повітря вночі опуститься до позначок від -1 до 0, вдень – від +2 до +4 градусів.
28 січня вшановується пам'ять преподобного Павла Фівейського та Іоанна Кущника. У колишні часи була така приказка: "Петро-Павло дня додав", що вказувало на збільшення світлової частині дня. За старих часів, щоб дізнатися погоду, спостерігали за небом. Якщо зірки сильно блищать, то бути морозу, а якщо вони тьмяні, то буде тепло. Якщо з півночі приходили хмари, то відлиги не чекали. Сніговий буран вдень на Павла віщував міцний мороз вночі.
29 січня відзначається день поклоніння чесним ланцюгах апостола Петра. У народі цей день називали Петро-полукорм, оскільки до цього часу у селян виходила половина зимового корму для худоби. З цього приводу народ примітив: "Якщо в коморах житнього хліба залишилося більше половини, бути хорошому врожаю". Погоду в цей день передбачав вітер: якщо він дув з північної сторони, очікували сильного морозу.
30 січня – у цей день вшановується пам'ять преподобного Антонія Великого. У колишні часи цей день називали Антон Перезимній – саме 30 січня вважалося серединою зими. У цей день часто траплялися відлиги, а слідом за ними наступали сильні морози. Звідси і прикмета, що зимовому теплу вірити не можна: "Перезимник обнадіє, обтепліт, а потім обдурить – все морозом стягне". Якщо на Антонія небо заволікається хмарами, очікували хуртовини.
31 січня вшановується пам'ять святителів Афанасія і Кирила. Цей день називали "Афанасій-ломонос", оскільки стояли люті Афанасієвські морози: "Ломонос морозить ніс", "Прийшов Афанасій Ломонос – бережи щоки і ніс". Якщо в цей день був пурпурний захід, то до ранку чекали великого снігопаду, морозу і вітру. Погоду передбачали і ворони: якщо вони літали зграями, треба було готується до сильних морозів.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 40 від 3 жовтня 2024
Читати номер