Підпаливши траву чи її залишки додають екологи в повітря разом з димом підіймаються важкі метали, діоксини, бензопероли та різні канцерогенні сполуки. А азот, який є складовою гумусу при згорянні потрапляє в повітря у вигляді оксидів азоту. Саме від процесу горіння в повітря, а потім в легені людини потрапляють всі ті елементи, які шкодить людям, а найбільше з захворюванням дихальних шляхів таких, як бронхіт чи астма. Висока температура не тільки знищує верхній шар грунту в вогні гинуть комахи та дощові черв’яки які утворюють гумус, гинуть в полум’ї тварини, птиця та їхнє потомство.
На Козятинщині не було такого екологічного лиха, як два роки поспіль були в «Долині нарцисів біля міста Хуст, що на Закарпатті. Там 28 березня цього року місцеві вогнеборці з працівниками заповідника «Долини нарцисів» локалізовували пожежу майже три години. Чиясь необдумана витівка могла коштувати стільки ж як в кінці березня минулого року. Біля «Долини нарцисів» в лісі. Тоді невідомі розвели маленьке багаття, яке не змогли загасити. В підсумку частково постраждала сама долина, десятки гектарів лісу та десятки тисяч звірів птиці.
Не думаючий, чоловік розвів багаття в Чорнобильській зоні де вогнеборці 9-й день не можуть впоратись з горящими лісами. Як повідомили в радіоновинах винуватця підпалу знайшли, він сказав правоохоронцям, що пробував загасити полум’я коли зрозумів, що самому не впоратись втік з місця події.
На Козятинщині, на жаль, паліїв сухої трави не впіймали. Палили не думаючі люди крім трави, очерети, чагарники, лісосмуги. До вашої уваги розповіді наших земляків які знають що відбулося з природою після тих згарищ.
Фермер Сергій Бенедичук.—Серед моїх пайовиків є багато мисливців. які бачили на власні очі як в районі колишнього цукрового заводу постраждали фазани. Самки птиці не покинули гнізда і згоріли сидячи на яйцях заживо.
— Спалили все, що горіло, — сказав лісничий «Сестринівська дача» Василь Сауляк. — Сліди згарищ сухої трави від Сестринівки до Непедівки і від Сестринівки в сторону Махаринець. Порахувати збитки на сьогоднішній день складно. Природі нанесено великої шкоди. Я вже говорив — поки в нашій державі будуть мізерні штрафи за знищення природи ситуація не покращиться. Щоб 170 гривень штрафу не за підпал давали, а 1700 за одного згорілого зайця чи птицю. Мабуть, це було б більше справедливо. В траві згоріло багато зайченят, їжаків і птиці різних видів.
— Спалювання сухої трави чи їх залишків наносить великої шкоди навколишньому середовищу, — розповідає колишній голова товариства мисливців та рибалок Володимир Зайчик. — Коли суха трава має утилізуватися природним шляхом — згнити перетворившись на гумус її не думаючі люди спалюють. Спалюючи суху траву, вони думають, що на місці згарища виросте якась екзотика. Не виросте. Щоб утворився в грунті сантиметр гумусу треба чекати до ста років. Вогнище не шкодує нікого і нічого. У вогні гине рослинність, тварини, комахи та птиця. Лише в цьому році в вогні заживо згоріли самки перепела, фазани, куропаток.Зменшилася через підпали трави популяція зайців
— Вже більше місяця в середньому по сім разів на день ми їдемо тушити суху траву, — кажуть МНСники. — Якщо добавити рятівників Глуховець, Махнівки та Самгородка то на Козятинщині 28 викликів щоденно.
Читайте ще:
На козятинському міському кладовищі палять дерева
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 48 від 28 листопада 2024
Читати номер
Іван Мельник