Страшна звістка вперше прокотилася Козятинщиною в середині липня 2014-го. Тоді на війні загинув наш земляк Володимир Чорноус. Родом він був із Панасівки. Трохи більше, ніж за місяць, ще одна смерть. Цього разу війна забрала життя Олександра Лобжина з Перемоги, але тоді про це ще ніхто не знав, бо хлопець вважався зниклим безвісти. Зв’язок із ним обірвався 25 серпня. А вже за шість дні чергова звістка про смерть дійшла до Козятина. Рідні, сусіди та знайомі зібралися провести в останню путь 21-річного Віктора Ковальчука.
Наш земляк загинув на війні 31 серпня 2014 року. Ховали його на початку вересня. Прощалися з бійцем у дворі будинку, де він жив. Священики Роман Масира та Михайло Дудник відслужили поминальну панахиду. Після цього труну бійця несли з центру міста до кладовища у селі Козятині. Саме там і поховали Віктора.
Пам’ятаю матір, що стояла біла, мов стіна. Пам’ятаю батька, що голосно ридав над тілом сина. Це був перший козятинчанин, життя якого забрала війні на сході.
Віктор Ковальчук народився не в Козятині. Хлопець родом із Узбекистану, хоча батьки — корінні українці. Батько Євген на той час був військовим, саме тому сім’я і жила так далеко звідси.
Ще малому Віктору довелося трохи поїздити з батьками: спершу вони переїхали до Ізяслава, що на Хмельниччині. А в 2001-му — до Козятина. Мешкали у панельному будинку навпроти другого садочка.
— Пам’ятаю Віктора. Він жив чи в першому, чи в другому під’їзді від дороги, — розповідає Нелла Літвінова, сусідка Ковальчуків. — У нього, здається, ще є брат.
Батько Віктора Ковальчука був вчителем у четвертій школі (нині ліцей-школа). Викладав захист вітчизни. У цій же школі навчався майбутній герой України.
— Він був дуже доброю дитиною. Добрий, щирий, завжди допомагав. Дуже відвертий. Його в класі всі любили, не зважаючи на те, що він приїхав до нас. Бо він не з першого класу був. Там ситуація така була, що батьки розлучилися. Мама його жила не тут. А його практично виховував батько. А коли батька десь не було, то його виховували дідусь з бабусею, — згадує з теплотою Ірина Акуленко, класний керівник Віктора Ковальчука.
Хлопець провчився у Козятині до 9 класу. А тоді вирішив піти слідами батька і стати військовим. Спершу поїхав до Миколаєва навчатись у вищому професійному училищі суднобудування. Потім вступив до Академії сухопутних військ імені Сагайдачного.
Коли Віктор був на останньому курсі, почалася антитерористична операція. Тому одразу після випуску з академії хлопець пішов добровольцем на схід. Наприкінці липня 2014 року козятинчанина разом з побратимами відрядили до Луганщини на оборону аеропорту. Батько хлопця теж пішов на війну — він звільнився зі школи і вступив до Національної гвардії.
Віктор був командиром взводу 80-ої окремої десантно-штурмової бригади. Його підрозділ розмістився у смт Георгіївка, що неподалік Луганського аеропорту. Останнього дня серпня хлопці потрапили під обстріл сепаратистів. Під час атаки нашого земляка поранило і він загинув.
Віктора Ковальчука посмертно нагородили орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, а також нагрудним знаком «За оборону Луганського аеропорту». Герою посмертно присвоїли звання почесного громадянина Козятина. А на фасаді ліцею-коли у нашому місті та училища в Миколаєві, де навчався військовий, встановили меморіальні дошки.
За час конфлікту на сході у зоні проведення АТО/ООС загинуло 16 наших земляків. Згадаймо кожного з них.
Читайте також:
"Тепер ти супроводжуєш мене з небес"
Пам'яті Народного героя України Сергія Кацабіна
Козятинчани, що захищали Донецький аеропорт
"Залишився воїном до останнього подиху": у Козятині прощалися з героєм Максимом Олексюком
Дружина стала у стрій замість чоловіка
Поховали ще одного солдата, що загинув під Іловайськом в найтрагічніші дні Збройних сил України
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 50 від 13 грудня 2024
Читати номер
Ольга Захарчук
Валентина Васильківська
Елена Стратийчук
Оля Боговиченко