Життя без авітамінозу з кабачком

Життя без авітамінозу з кабачком

Про корисні властивості такого звичного всім продукту

Софія ШЕВЧУК

Кабачок родом з жаркої Мексики є родичем гарбуза. Він має довгасту форму, буває білого, зеленого або жовтого кольору. Багато хто недооцінює цей овоч, вважаючи, що в його складі переважно одна вода. Дана думка правильна тільки частково – кабачок дійсно на 95% складається з води, а ще в ньому близько 0,5% білка і 4,5% вуглеводів. Причому, склад усіх сортів кабачків приблизно однаковий. Отже, яку користь ми знайдемо в цьому першому літньому овочеві?

Склад

У 100 г м’якоті кабачків міститься:

Відео дня
  • Вітамін В1 – 0,03 мг;

  • Вітамін В2 – 0,03 мг;

  • Вітамін В3 – 0,01 мг;

  • Вітамін В6 – 0,1 мг;

  • Вітамін В9 – 14,0 мкг;

  • Вітамін А (каротин) – 12 мг;

  • Вітамін РР – 0,6 мг;

  • Вітамін С – 15,0 мг;

  • Вітамін Н – 0,4 мкг.

Також у складі кабачків велика кількість мінеральних солей, які відіграють важливу роль у регулюванні обміну речовин в організмі.

  • Солі кальцію – 17,2 мг;

  • Солі калію – 309 мг;

  • Солі фосфору – 28,2 мг;

  • Солі магнію – 16,2 мг.

Співвідношення солей калію і натрію (150:1) сприятливе для підтримки ідеального водного балансу організму. На практиці це означає, що кабачок сприяє виведенню зайвої рідини з організму і тому рекомендований людям в післяопераційний період і жінкам під час вагітності. У менших кількостях в овочі містяться солі заліза, сірки, натрію та ін.

Крім того, в складі кабачків досить багато таких мікроелементів як алюміній, молібден, цинк, літій, арсен, титан.

Калорійність продукту – 100 ккал на 100 г кабачка.

Користь для організму

Велика кількість каротину і вітаміну С обумовлює загальнозміцнюючі властивості овоча. Так як кабачок допомагає позбутися зайвої рідини і нормалізувати водний баланс (простіше кажучи, овоч має виражену сечогінну дію), то він показаний при холециститі, пієлонефриті, хронічних нефритах, хронічному коліті, сечокам’яній хворобі.

Ці ж властивості овоча сприяють зняттю набряклості, виведенню шлаків і навіть допомагають у боротьбі з целюлітом. У ньому високий вміст пектинових речовин, а це сприяє виведенню «поганого» холестерину. Таким чином, кабачок незамінний овоч у раціоні людей, які страждають на атеросклероз, гіпертонію, гепатит і при порушеннях обміну речовин.

Рекордно високий вміст калію і магнію корисний для серцевого м’яза, залізо покращує властивості крові і збагачує її киснем.

Протипоказання і обмеження

Не рекомендується вживати кабачки в сирому вигляді за наявної виразки шлунка, а також при гастриті з підвищеною кислотністю. Так як в кабачках багато калію, не варто зловживати цим овочем тим, хто має хвороби нирок, пов’язані з порушеним виведенням калію з організму.

Які найбільш корисні?

Оскільки склад різних сортів практично ідентичний, то для використання в кулінарії можна використовувати будь-які сорти, залежно від особистих смакових уподобань.

Однак важливо вибрати правильні плоди. Найбільш корисними вважають молоді недостиглі кабачки 20-25 см, які готують разом зі шкіркою. Такі можна вживати в їжу навіть у сирому вигляді, а от «старші» кабачки повинні в обов’язковому порядку пройти кулінарну обробку.

Молоді кабачки не тільки найбільш корисні, але і володіють найкращими смаковими якостями. Вони рекомендовані і дітям (до речі, цей овоч один з перших з’являється в раціоні дітей до року), і літнім людям, і тим, у кого є проблеми з шлунково-кишковим трактом, і страждають цукровим діабетом. До речі, низькокалорійний і корисний кабачок часто стає основою різних дієт для схуднення.

Особливості кабачкової дієти

  1. Вибирайте молоді кабачки темно-зеленого кольору (ідеально підійдуть цукіні). Чистити їх не потрібно, так як саме шкірка містить максимальну кількість вітамінів і мікроелементів.

  2. Незважаючи на багатий склад, кабачки потребують партнерів, тому сміливо поєднуйте їх з іншими овочами, наприклад, в салатах або овочевих рагу.

  3. У кабачку мало білка, потрібного організмові і під час дієти в тому числі. Це означає, що кабачкова дієта повинна включати білок тваринного походження: м’ясо птиці, риби.

Особливості кулінарної обробки

Існує безліч страв з кабачка. Їх вживають у свіжому вигляді, смажать, тушкують, маринують, фарширують, використовують для засолювання та приготування ікри. Важливо вибирати недостиглі молоді плоди, так як зрілі кабачки досить жорсткі, вони втрачають свої корисні та смакові властивості.

Не можна піддавати цей ніжний овоч тривалій кулінарній обробці, так як це призводить до руйнування вітамінів і мікроелементів. Не рекомендується використовувати в дитячому харчуванні сирий овоч.

Також використовують насіння зрілих кабачків, які для збереження їх корисних якостей рекомендується підсушувати в духовці або злегка обсмажувати на рослинній олії.

Кабачки круглий рік

Навіть при довгому зберіганні кабачки не втрачають своїх корисних властивостей. Якщо заготовите цей корисний овоч про запас і подбаєте про правильне зберігання (наприклад, в сухому прохолодному погребі), то кабачок стане вашою страховкою від весняного авітамінозу.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
21:51 Клуб ТАКО привезли з чемпіонату України 2 золота, срібло та 5 бронзових нагород 19:49 Більше десяти днів у Глухівцях не буде газу. Перелік вулиць та будинків 17:26 Жалоба: під час бойового завдання загинув Герой Сергій Черній 16:57 Цей тиждень погоду визначатиме антициклон — буде тепло та сонячно play_circle_filled Від читача 16:45 Якщо ти не можеш донатити своїми силами або фінансами, то ти можеш донатити свій час! — звертається кіберполіція до українців. 15:08 Захисник з Козятина Олександр Печевистий отримав «Золотий хрест» 13:08 У нашому ЦНАПі запровадили онлайн-запис в електронну чергу на послуги Сервісного центру МВС 12:17 На території ліцею №1 імені Шевченка висадили сакури 11:00 Кліщі атакують. Як уберегти домашніх улюбленців 10:55 Малий бізнес в Україні: який бізнес найприбутковіший в Україні (Новини компаній) 10:02 На обласних «Подільських зорях» козятинські студенти здобули Гран-прі та Дипломи І ступенів 09:14 Воїн Олександр Петлінський з Бродецького став першим «Почесним громадянин Якушинецької громади» 08:20 Автотроща на залізничному переїзді: водій загинув, пасажирка — у реанімації
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up