20 років тому було: десять копійок - і все!
Років 20 тому питання, чи потрібно давати дітям кишенькові гроші, батьків не мучило: гроші і діти були поняттями несумісними. А якщо і давали, то лише десять копійок - цього якраз вистачало на безе, яке коштувало вісім копійок, або на дві булочки по п’ять копійок. А більше нічого у їдальні не можна було придбати - ні жуйок, ні сухариків чи чіпсів тоді не було.
Гроші для дітей у радянські часи, звичайно, не мали такого значення, як сьогодні. На що могла тоді дитина їх витратити? Сходити в кіно, купити морозиво. Велика ж сума в руках дитини викликала подив і насторожувала. Люди не були так сильно роз’єднані, як сьогодні. Тому звістка про «великі» гроші в дитячих руках швидко долетіла б до батьків.
Питання, чи варто давати дітям гроші, змушує задуматися багатьох. Адже в житті наших дітей вони нині займають далеко не «дитяче» місце. Сьогодні не рідкісні випадки, коли трирічні діти розбираються у вартості діамантів, мобільників і віддають перевагу автівкам модних марок. Дарувати на день народження малюкам гроші стало звичайним явищем.
- Моя Настя дуже любить гроші, я вже і не знаю, чи радіти, чи навпаки - хвилюватися. З одного боку, я розумію, що добре, коли вона рахує кожну копійку, може назбирати собі на якусь річ, - розповідає мама восьмикласниці Світлана Краснопольська. – Наприклад, рік тому вона захотіла фотоапарат. Настя збирала кошти, економила на обідах і відкладала ті гроші. Коли їй на день народження дідусь і бабуся подарували велику суму, вона її теж відклала. В результаті вона купила собі фотоапарат. Зараз я намагаюсь контролювати, чи обідає моя дитина в школі, тому що через оту економію вона може зіпсувати собі здоров`я. Ми з чоловіком порадились і вирішили давати дочці по десять гривень на день. Я думаю, цього досить, щоб нормально пообідати у школі.
Психологи кажуть категоричне «ні»
- Мій синочок зараз ходить до дитячого садка, я йому не даю грошей, але вдома він просить дати йому гроші. Я розумію, що таким чином він хоче підняти свій рівень самооцінки, а тому даю йому по одній гривні, - ділиться з журналістами Ольга Олійник, мати п’ятирічного Андрійка. – Ну і, звісно, йому дають гроші ще й дідусі і бабусі, ті кошти ми кидаємо при синові до копилки і пояснюємо, що це йому на нову іграшку.
Психологи і люди з багаторічним досвідом роботи з дітьми говорять своє категоричне «ні» грошам для дітей дошкільного віку.
Пояснюють вони свою позицію дуже просто. Дітей дошкільного віку завжди супроводжують дорослі. Всі покупки роблять тато з мамою, а в дитячому садку «свої» грошики дітям не потрібні.
Бажання їх мати - це можливість самоствердитися в колективі. Але таке самоствердження негативно позначається на формуванні особистості малюка. Адже виділитися він хоче не за рахунок свого характеру та уміння, а за рахунок речей, іграшок, грошей. А для людини важливо вміти, а не мати.
Наділяти малюків недитячими привілеями - значить сповільнювати їхній психологічний розвиток. Вони звикають отримувати все готове, не докладаючи при цьому ніяких зусиль. У результаті - інфантилізм, невміння і небажання трудитися. Але при цьому в наявності непомірні апетити і претензії.
А школярам давати?
- Раніше ми давали своїй доньці більше грошей, ніж зараз – наприклад, зараз ми виділяємо лише дві гривні, а раніше давали по десять. Ми з чоловіком переглянули суму - через те, що кошти, які ми виділяли Маринці, вона витрачала на непотрібні речі. Наприклад, вона собі купувала косметику, яка у її віці не потрібна, а також купувала собі чіпси, сухарики, хоча ми їй заборонили їх купувати. Зараз їй коштів вистачає на булочку, цього досить, плюс обід у школі. Дитина не голодна у школі, кошти власні має, і витрачає їх тепер з розумом. А загалом я вважаю, що дітям необхідно давати кишенькові гроші, щоб вони з дитинства навчилися їх витрачати за потребами, а не на непотрібні дрібниці, - розповідає мама 11-річної Марини Олександра Мельник.
На що важливо звернути увагу
Збирання коштів іноді перетворюється на пристрасть. У дитини при цьому може розвинутися скупість. Зверніть увагу: якщо дитину часто називають «жаднюгою», то скарбничку краще не заводити.
Розпоряджатися грошима зі скарбнички діти можуть самостійно. Але при цьому в сім’ї повинні дотримуватися правила: не купувати «заборонені» речі, про які було заявлено батьками ще до появи скарбнички.
№ 28 від 10 липня 2025
Читати номер