Усе більше і більше людей у світі хворіють на діабет (ЦД). Офіційно в Україні на ЦД хворіє 3% населення, тоді як в США - 9,3%, в світі 6-8% (залежно від розвитку країн - від 2,5% до 14%).
У Козятинському районі ЦД діагностовано у 3,2% його жителів.
Отже, в Україні має місце недовиявлення даного захворювання - на кожного виявленого хворого є ще 2-3, які мають діабет, але не здогадуються про це. Довгий час ЦД може ніяк не проявлятися і людина не підозрює про наявність у неї важкого захворювання.
Цукровий діабет – це не системне, а хронічне захворювання, яке розвивається, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну, або коли організм не може ефективно використовувати вже вироблений інсулін.
Цукор – це основне джерело енергії, основне «паливо» для нашого організму. У всіх людей цукор міститься в крові у вигляді глюкози. Кров розносить глюкозу в усі частини тіла й особливо у м’язи та мозок. Щоб глюкоза могла забезпечити організм енергією, вона повинна з крові потрапити до клітин.
Інсулін – гормон, що допомагає цьому процесу, він регулює рівень цукру в крові. Якщо інсулін не може потрапити в клітини організму, то вміст цукру в крові зростає до небезпечних рівнів.
На першому місці – надлишкова вага, ожиріння і сидячий спосіб життя (низька фізична активність). Вживання їжі з високим вмістом жиру та цукру, та низьким вмістом клітковини. Вік – у більшості випадків ЦД 2 типу вражає людей старше 40 р., причому жінки частіше хворіють на ЦД. Діабет у найближчих родичів. Жінки, в яких розвинувся діабет у період вагітності, в яких народжувалися діти з вагою > 4 кг. Особи, що мають артеріальну гіпертензію.
ЦД 1 типу – організм взагалі не виробляє інсулін, і щоб вижити, необхідна інсулінотерапія;
ЦД 2 типу – підшлункова залоза виробляє інсулін, але в недостатній кількості, або організм не може належним чином його використати, на нього припадає близько +90% всіх видів діабету.
Здорове харчування, регулярне фізичне навантаження, регулярний прийом цукрознижуючих препаратів. Здорова дієта із вживанням овочів і фруктів, продуктів з низьким вмістом цукру, обмеженням трансжирів (маргарину, вафель, морозива), допомагає запобігати ЦД 2 типу, а також допомагає в лікуванні.
Заняття фізкультурою - мінімум 30 хв. регулярних вправ середньої інтенсивності щоденно. Вони спалюють надлишкові калорії. Можна займатися тими видами фізичних вправ, які до вподоби.
Симптоми діабету – часта спрага, голод, втрата ваги, почащене сечовипускання, втома, порушення зору, свербіж шкіри. Проте багато людей можуть не мати симптомів.
Приблизно з 10 хворих з вперше виявленим ЦД – у 3-4 хворих діабет виявляють випадково (профогляд, стаціонарне лікування по іншому захворюванню). Тому, наполеглива порада - всім, кому за 40 років, хоча б 1 раз на рік перевіряти цукор крові, але робити це правильно. Аналіз необхідно здавати не натще, а через 2 години після солодкого сніданку, так як від вечері до моменту здачі аналізу проходить більше 12 год., і за цей час інсулін встигає переробити цукор. Замість солодкого сніданку можна придбати в аптеці глюкозо-толерантний тест (75 г глюкози), який розчинити в 250 мл води, випити вранці натще і через 2 год. здати в лабораторії аналіз крові на цукор.
Якщо цукор крові після вживання їжі або глюкозо-толерантного тесту, до 7 ммоль/л – це норма, все, що вище 7 ммоль/л – потребує дообстеження в ендокринолога для підтвердження або виключення ЦД.
Якщо аналіз на цукор крові виконувався натще і результат > 5,5 ммоль/л – необхідно провести глюкозо-толерантний тест (цукор крові через 2 години після вуглеводного навантаження).
Глікований (глікозильований) гемоглобін – це аналіз, який говорить про те, який в середньому цукор за останні 3 міс., а не 120 дн. Він проводиться для контролю за компенсацією цукрового діабету. С-пептид, інсулін крові – ці обстеження проводяться не для діагностики ЦД, а для діагностики в деяких випадках.
Люди з діабетом можуть жити добре, якщо вони дотримуються плану лікування.
Закінчити хочеться словами східних мудреців: «Найдовша дорога починається з першого кроку».
Олена ШАВЛЮК, лікар-ендокринолог КП «Козятинська ЦРЛ»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 38 від 21 вересня 2023
Читати номер
RIA-Козятин
Новини Козятищини на нашому Телеграм-каналі: https://telegram.me/RIA_kazatin_bot