Прийшло воно до нас ще в IX столітті з Візантії, полягало в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю, з метою «відвертання хвороб», для очищення міста від злих духів, які, за давніми віруваннями, приносили страшні епідемії. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона ставала чистішою та щоб йшли дощі в спеку.
Також в народі свято називають Першим Спасом, Спасом на воді, Медовим Спасом, але найчастіше — святом Маковія, оскільки в цей день вшановують пам’ять старозавітних семи мучеників Маккавеїв, які в 166 р. до Р. Х. очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.
До речі, існує легенда, що саме 14 серпня князь Володимир ухвалив хрещення. Тому в цю дату в стародавньому Києві освячували воду в Дніпрі, купали худобу та чистили колодязі.
За давнім звичаєм, на Медовий Спас віруючі приносять у храми мед для освячення. Традиція ця пов’язана зі стародавньою настановою — перший урожай приносити Богові і лише після цього споживати самим. Цього дня у храмах також освячують воду і букети з трав та квітів, так звані, «маковійчики». Здавна вважається: якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути господарство.
Освячений у церкві мак наші пращури використовували для охорони житла від нечистої сили. А освячену макову головку клали під подушку дітям, які погано засинають або неспокійно сплять.
У старовину також вірили, що на Маковія жінкам прощаються всі незамолені гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.
Цього дня заборонено шити, прати, прибирати, прасувати, копати й будувати. А ще вважається, що неприємності, які побажаєш в цей день, повернуться до тебе сторицею.
З Медового Спаса починається двотижневий Успенський піст («спасівка»), такий самий строгий, як і Великий, який триватиме до 28 серпня — свята Успiння Богородиці.
За народним повір’ям — на Маковея закінчується літо та починається осінь.
Зустріти осінь за церковним календарем ми пішли в храм Покрови пресвятої Богородиці, де настоятелем церкви є протоієрей отець Василь Влізло. Він провів службу Божу святкову літургію. А також освятив принесені прихожанами мед, квіти та голівки маківок.
Як все було — дивіться в нашому фоторепортажі
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 47 від 23 листопада 2023
Читати номер