Імунітет від грипу формується протягом 21 дня після щеплення. Якщо першої хвилі епідемії чекають у грудні, то період жовтень-листопад — саме час потурбуватися про вакцинацію. Проте спеціалісти кажуть, що вакцинуватися від грипу ніколи не пізно.
За словами Степана Томіна, завідувача відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Обласний Лабораторний центр МОЗ України», на сьогоднішній день на території області спостерігається незначне зростання захворюваності на ГРВІ, характерне для цієї пори року.
— За результатами лабораторних досліджень, циркуляція вірусів грипу не відмічається, є поодинокі випадки аденовірусів респіраторного характеру, — розповів Томін. — За даними центру громадського здоров'я, а також ВООЗ, на нашій території в епідсезоні 2018-2019 років будуть циркулювати віруси грипу А H1N1 (Мічиган), який у нас раніше не зустрічався, також A H3N2 (Сінгапур), який вже був, і вірус грипу типу В (трохи видозмінений був у минулому сезоні). З огляду на це, епідсезон очікується, не те щоб надзвичайно інтенсивний, але зростання захворюваності буде спостерігатись саме через вірус грипу типу А.
— Вакцина проти грипу, це єдина вакцина, яка кожен рік містить інший склад штамів, — розказав Степан Томін. — Якщо ми беремо, наприклад, вакцину проти кору, це стабільний вірус, він не змінюється. Як його запровадили в 1968 році у всіх державах, так до цього часу на базі цього штаму роблять вакцини. А вірус грипу кожен рік мутує, з'являються нові підтипи. Наприклад, у 2009-2010 роках в нас була пандемія грипу, тоді ми називали цей грип «свинячим». Це також був вірус грипу типу А H1N1, потім він отримав назву «Каліфорнія», тому що саме в штаті Каліфорнія його вперше виділили. Зараз також буде циркулювати грип типу А H1N1, але трохи видозмінений, тому вакцина також буде інша. У вакцині буде міститися штам не Каліфорнія, а Мічиган. Саме тому, зазначає лікар, якщо людина прищепилась в минулому сезоні, повинна прищепитися і в новому. Навіть якщо вона перехворіла в минулому сезоні грипом Каліфорнія, в неї імунітет саме до цього підтипу, але не до підтипу Мічиган. І вакцина каліфорнійського підштаму, не буде мати імунітету до мічіганського.
За словами лікаря, на сьогодні в аптечній мережі та лікувально-профілактичних закладах вакцин немає. Проте прогнозується, що протягом двох тижнів препарати з'являться, і вони будуть містити саме ті віруси, які прогнозують в цьому сезоні.
— Якщо взяти нашу область, то інтенсивне поширення грипу в нас розпочинається в кінці грудня, і навіть у січні після шкільних зимових канікул (наприклад, у минулому році), — сказав співрозмовник. — То ж турбуватись про відсутність на даний час вакцин не варто, всі встигнуть. Тим паче, вакцинуватися від грипу, як говорять спеціалісти, ніколи не пізно. Щеплення у вінницьких лікарнях роблять упродовж всього сезону, навіть під час епідемії. Вакцинація не ослаблює, а навпаки — посилює здатність організму протистояти грипу. Проводиться вона тільки після огляду лікаря та з його дозволу. Стосовно обмежувальних заходів лікар каже, що їх вводять, коли захворюваність починає перевищувати епідемічний поріг. А про це говорити занадто рано. Тож лікар радить вінничанам, доки немає вакцин, або якщо вакцинуватись не входить в їх плани, дотримуватись звичайних неспецифічних засобів профілактики хвороби.
— Мається на увазі загально зміцнююча терапія, яка однакова при всіх захворюваннях, — сказав лікар. — Тобто вживати вітаміни, не переохолоджуватись, уникати скупчення великої кількості людей, раціонально харчуватися та практикувати фізичну культуру.
За словами головного лікаря Вінниці Олександра Шиша, програма «Стоп-грип», за якою всі охочі зможуть отримати щеплення від грипу за 50% її вартості, а діти з інвалідністю та позбавленні батьківського піклування — безкоштовно, буде продовжуватися цього року. — Сесія міської ради вже прийняла таке рішення, кошти вже виділені, — сказав Шиш. За рахунок цієї програми в минулому, 2017-му році вакцинували 5385 людей (для порівняння: в попередній період ця цифра була близько 3000 осіб, а в 2015 році — лише 432). Тому що був чітко визначений маршрут пацієнта, який мав три етапи: звернення до сімейного лікаря, придбання вакцини за 50%, проведення щеплення в кабінеті щеплення з наступним спостереженням.
Альона Рябоконь
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 48 від 28 листопада 2024
Читати номер
RIA-Козятин
Новини Козятищини на нашому Телеграм-каналі: https://telegram.me/RIA_kazatin_bot