28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці або Перша Пречиста

28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці або Перша Пречиста

28 серпня православні та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці. За традицією східної церкви, свято Успіння Пресвятої Богородиці або, як кажуть у народі, Перша Пречиста, належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року, під час якого згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої.

Богородичне свято (Успіння Пресвятої Богородиці, Перша Пречиста — 28 серпня) є однією з найвагоміших сторінок святкового календаря українського народу. Возносячи молитви Господу, завжди зверталися і до Пріснодіви Марії — благодатної заступниці та охоронниці людей, Богородиці, яка стала об’єднуючим началом між Богом і родом людським.

Успіння — кінець земного життя Богородиці та переселення її в життя небесне. Після того як Ісус Христос вознісся на небо, Матір Божа лишилася під опікою апостола Івана Богослова. Незадовго до свого успіння Божа Матір прибула до Єрусалима. Свій час вона там присвячувала невтомним молитвам.Одного разу на Голгофі до неї з’явився архангел Гавриїл і провістив їй скоре переселення до життя небесного.

За звісткою архангела, успіння Богородиці мало статися о третій годині. Святі апостоли запалили безліч свічок і оточили урочисто прикрашену постіль, на якій лежала Мати Божа. Зненацька засяяло божественне світло і до людей зійшов сам Ісус Христос у супроводі янголів, архангелів та праведних душ. Побачивши сина, Матір Божа дуже зраділа і без жодних тілесних страждань віддала свою душу. Через три дні апостоли не знайшли в труні тіла Богородиці, а тільки її поховальні покривала. Це був доказ того, що Божа Мати справді вознеслася на небо.

Відео дня

Щодо народних традицій цього дня, то протягом осіннього періоду є три «Пречисті», що про них у народі кажуть так: «Перша Пречиста жито засіває, друга — дощем поливає, а третя снігом покриває». Тож в період «Першої Пречисти» відбувається озимий посів.

Богородичні свята пишно відзначаються у місцях, де освячувалися церкви на її честь. Храмові (престольні) свята проходили з богослужінням і наступною за ним трапезою. Обов’язково влаштовували гостини, їздили до родичів у інші населені пункти, відвідували близьких, кумів, сватів. Престижним у селах (та й у містах) вважалося прийняти на храм якомога більше гостей. Навіть за часів тотальної атеїзації України, коли чимало храмів було знищено, у селах збиралися й досі збираються численні храмові гостини.

Від цього дня дівчата у селі вже не мають тяжкої роботи, кажуть: «Прийшла Перша Пречиста — дівка стає речиста» — починає багато говорити, бо нема вже що робити.

Після Успіння Пресвятої Богородиці родини, у яких були діти на порі, починали активно готуватися до весільного сезону.

В цей час починався також збір урожаю в садах. Залишалися ще тільки «зимові» сорти яблук та деякі груш. Після Першої Пречистої також розпочиналася заготівля калини.

У день Першої Пречистої селяни приносили в церкву на літургію колосся нового врожаю, щоб «Успіння-матінка» благословила їхній труд та зберегла зібраний врожай від пожежі та дощу.

Народні прикмети:

Початок молодого бабиного літа.

Якщо погода молодого бабиного літа (з 28 серпня до 11 вересня) гарна, то старе бабине літо (13 — 21 вересня) буде негожим.

Яка перша Пречиста — така й осінь.

Як на Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова, сльотлива і холодна. І навпаки: як не буде дощу, то тепла, сухувата, без болота.

Джерело: http://www.svitiv.com.ua

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
23:32 Тисяча від держави. Свої думки з цього приводу висловили наші земляки 19:07 «Присвятив її племіннику, який зник безвісти». Сергій Сиваківський презентував власну пісню play_circle_filled 16:30 Побачили оголошення «Продам дешево дрова/генератори»? Це можуть бути шахраї 14:03 Віддав своє життя за Україну Герой Андрій Король Від читача 17:02 Що таке скам 13:18 Маленьких козятинчан запрошують на зустріч з інспектором батальйону патрульної поліції 11:24 «З усього району діти їздили в басейн, шкода, що влада довела до такого» 11:00 У Козятині по Довженка за кермом авто помер 59-річний водій 10:13 Грамоти і премії: у Козятині залізничників привітали з професійним святом photo_camera 10:00 Наповнювачі для туалету гризунів (щурів, хом'яків): як правильно обрати (Новини компаній) 09:18 Мав позивний «Лев», бо безстрашно йшов у бій. Минає рік, як загинув Герой Сергій Левицький 08:33 На 95-му році життя перестало битися серце відомої козятинчанки Яніни Іванової 08:00 На календарі 5 листопада. Відключення світла не прогнозують (Оновлюється)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up