З квітня деякі препарати від кашлю та болю продаватимуться за рецептом: що варто знати про нововведення?

З квітня деякі препарати від кашлю та болю продаватимуться за рецептом: що варто знати про нововведення?
 • Рецептурні препарати щороку рятують мільйони життів. Ці ліки є дієвими у лікуванні багатьох захворювань, допомагають запобігати їх розвитку чи полегшувати симптоми хвороби. Водночас неправильне приймання цих ліків може нести ризики здоров'ю пацієнта та має обов'язково супроводжуватися пильним наглядом медичного спеціаліста.

Для того, щоб зробити процес призначення ліків більш ефективним та сучасним, планується впровадження електронного рецепту на всі рецептурні препарати. Електронний рецепт пошириться на зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря, та які пацієнт купує за власні кошти.

Важливо, що ряд деяких звичних для нас ліків проти болю, кашлю чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря.

До цього переліку відносяться зокрема:

Відео дня
 • антибіотики;
 • протисудомні засоби;
 • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
 • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
 • деякі антигельмінтні препарати;
 • деякі вітаміни;
 • кроворозріджуючі препарати;
 • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
 • стероїдні лікарські засоби;
 • навіть деякі звичні для нас ліки проти болю, кашлю, антигестамінні та заспокійливі.

«Наразі це вже третій етап у запровадженні електронного рецепта. Так ми трансформуємо весь процес призначення рецептурних ліків за допомогою сучасних та ефективних цифрових інструментів, які успішно реалізовано в найкращих світових практиках,  — коментує заступник Міністра охорони здоровʼя з цифрової трансформації Марія Карчевич. —  До того ж це дозволить підсилити контроль за їх відпуском. Адже лише медичний спеціаліст на базі клінічних протоколів може підібрати лікування, яке буде ефективним та водночас безпечним для пацієнта, а також запобігти можливим негативним наслідкам самолікування». 

Саме тому у МОЗі наголошують — важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, та якщо вони рецептурні — – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікуючого лікаря у квітні для того, щоби надалі безперешкодно та правомірно придбати ліки за рецептом в аптеці.

Довідково

Такий е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ – це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який лікар.
Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. І для цього необовʼязково мати договір з НСЗУ.

Як отримати рецепт на рецептурні ліки

Для того, щоб отримати рецепт на рецептурні ліки необхідно звернутися на прийом до лікуючого лікаря. Під час огляду лікар, за потреби, зареєструє вас в електронній системі охорони здоровʼя та сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.

У разі тривалого лікування за хронічних захворювань або ж за потреби продовжити лікування чи профілактику повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обовʼязково має бути зафіксоване перше призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні.

— Як і під час очного прийому, із випискою е-рецепта ви отримаєте його номер та унікальний код підтвердження, які необхідно повідомити фармацевту в аптеці для придбання ліків. У разі, якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці, — йдеться у повідомленні

На сьогодні електронний рецепт є одним із найпоширеніших електронних медичних інструментів в Україні. Наразі в електронній системі охорони здоровʼя міститься близько 550 тис. рецептів на антибіотики та ще понад 11 тис. – на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.

Опитування

Підтримуєте такі нововведення від МОЗу?

Нагадаємо:

З 1 серпня антибіотики в аптеках можна купити лише за рецептом. Їх видають як у державних, так і приватних лікарнях. Термін дії рецепта становить 30 днів.

Читайте також:

«Хворі серед нас»: Леонід Ящук розповів про хвилю ковіду та про загрозу туберкульозу

Медкомісія: що нового у нашій лікарні?

Що має бути у домашній аптечці — пояснюють у МОЗ

Які стоматологічні послуги надають безкоштовно

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (4)
 • Алина Дадаева

  Нічого хорошого нас нечикає
 • Читач03

  Скоти
 • Аліса Купчинська

  Ага, піклуються вони про наше здоров'я, Насмішили! В Європі, хоч теж така система...але коли ти отримаєш нарешті рецепт, то ліки можеш отримати безкоштовно, бо всі мають медичну страховку. А нам треба добути рецепта, та ще й за свої гроші купити. І якщо не дай Боже, на вулиці серце прихопить, а з собою нема ліків, то і в аптеці не купиш ....піклуються вони про нас! Гнила система що в Європі, що у нас!!!
 • Леся Гнатюк

  Козлота!!! Ще мало нагребли!

keyboard_arrow_up