Ситуація напружена. В минулому році на туберкульоз захворіло 28 козятинчан
- 20 березня 2025 р.

- «ТАК! Ми можемо подолати туберкульоз: взяти зобов’язання, інвестувати, реалізувати.» під таким гаслом цьогоріч проходить місячник боротьби з туберкульозом.
- Щорічно 24 березня світова спільнота проводить Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
- Козятинський лікар епідеміолог розповів про ситуацію з захворюваністю на туберкульоз на Козятинщині
В 1882 році, в цей день, Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу – туберкульозну паличку. Сьогодні світовій науці незрівнянно більше відомо про це захворювання, проте туберкульоз залишається вагомою проблемою суспільства ще й на даний момент. Нинішня епідемія туберкульозу розпочалася в Україні ще з 1995 року. Причиною тому послужив різкий соціально-економічний спад, погіршення умов життя населення, зменшення державної підтримки протитуберкульозної роботи. Туберкульоз часто сприймають як хвороб безпритульних або людей з нарко — чи наркозалежністю однак щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювання і серед соціально незахищених громадян — їх менше 20%.
— Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке спричиняють мікобактерії туберкульозу. Фактори, як слабкий імунітет, хронічні захворювання чи незадовільні житлові умови, можуть підвищити ризик інфікування, але не є єдиною причиною. Тому туберкульоз це ж така інфекційна хвороба як і багато інших, — розповідає Костянтин Захваткін, лікар-епідеміолог відділення епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Козятинського відділу Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб. — Він передається ж головним чином через повітря. Особливо небезпечний хворий туберкульозом легень з бактеріовиділенням, адже такий хворий за рік здатний заразити більше 10 чоловік.
За словами лікаря-епідеміолога, епідемічна ситуація щодо захворюваності населення громад Козятинщини туберкульозом залишається напруженою та відмічається незначне зниження рівня захворюваності – з 30 випадків в 2023 рік до 28 випадків за 2024 рік. Інтенсивні показники захворюваності відповідно становлять 50,1 за 2023 рік проти 46,7 за 2024 рік. Питома вага туберкульозу з бактеріовиділенням становить 76,7 % як і 2023 році (23 випадки) так і в 2024 році (20 випадків).
Захворюваність в 2024 році на туберкульоз органів дихання по громадах Козятинщини розподілилась наступним чином:
- найвища захворюваність по Козятинській громаді — зареєстровано 15 хворих з вперше діагностованим туберкульозом легень, з них 12 хворих з бактеріовиділенням;
- по Глуховецькій громаді — 5 хворих та в т.ч. 1 дитина, з них 4 хворих з бактеріовиділенням;
- по Самгородоцькій громаді — 4 хворих з них 3 з бактеріовиділенням,
- по Махнівській громаді зареєстровано — 4 хворих,з них 1 з бактеріовиділенням.
— Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійна «нестача часу», а відповідно і не регулярне і незбалансоване харчування – все це стресові моменти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку хвороби, — продовжує Костянтин Захваткін. — Разом з тим, туберкульоз – безумовно, залишається соціальним захворюванням, яке залежить від способу життя населення, повноцінності харчування, кількості стресів, соціальної невлаштованості. Вчасне виявлення туберкульозу — перша запорука успішного лікування.
Як можна запідозрити туберкульоз? Якщо ви помітили у себе або своїх близьких хоча б декілька із нижче перерахованих симптомів таких як: кашель впродовж більше 2-3 тижнів, нічна пітливість, безпричинна втрата ваги, постійна слабкість, погіршення або відсутність апетиту, тривала лихоманка (частіше з невисокими показниками температури 37,0-37,5 0 С), біль в грудній клітині, задишка при незначному фізичному навантаженні, можливе кровохаркання — необхідно якнайшвидше звернутись до Вашого сімейного лікаря.
Фактори, що підвищують ризик розвитку туберкульозу після інфікування: контакт протягом останніх років з людиною, хворою на туберкульоз; наявність ВІЛ інфекції; вроджені імунодефіцитні стани; ознаки силікозу чи антрасилікозу; лікування імуносупресантами, гемодіаліз, підготовка до трансплантації органів.
Тому туберкульоз на багато легше попередити, ніж вилікувати. До профілактичних заходів в першу чергу відноситься:
- здоровий спосіб життя,правильне харчування;
- відмова від паління та алкогольних напоїв;
- підвищення імунітету (загартовування, зайняття фізкультурою, вживання їжі багатої вітамінами);
- особиста гігієна, регулярне вологе прибирання та провітрювання приміщень.
— Профілактика, діагностика та лікування туберкульозу в Україні безоплатне. Головним методом раннього виявлення туберкульозу серед дорослих та дітей є скринінгове опитування (анкета), а вже при виявлені симптомів ТБ лікар призначить додаткове обстеження. Є два методи виявлення туберкульозної інфекції: шкірний тест та тест на вивільнення гамма-інтерферону. Вибір теста визначається лікарем індивідуально. Важливе значення для попередження туберкульозу має специфічна профілактика — протитуберкульозна вакцинація в пологовому будинку новонароджених. Якщо така вакцинація не була проведена в пологовому будинку — зверніться до свого сімейного лікаря за рекомендаціями та подальшим направленням на вакцинацію. Вакцинація БЦЖ є безоплатною, вакцини БЦЖ доступні по всій Україні. Успіх боротьби з туберкульозом залежить не тільки від соціальних і екологічних чинників, він залежить, перш за все, від нас з Вами, від тієї міри відповідальності, з якою ми відносимося до власного здоров’я, — наголошує лікар-епідеміолог.
Читайте:
Як повернути здоровий сон: поради від Козятинської ЦРЛ
Збережіть собі. Нагадали номери кол-центру Козятинської «первинки»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Жанна 21 березня 2025 р.
Alexsey 20 березня 2025 р.
MedBuy 20 березня 2025 р.
Професійний швидкий імунохроматографічний діагностичний тест для якісного виявлення антитіл класів IgG, IgM та IgA до туберкульозних мікобактерій в цільній крові, сироватці або плазмі крові людини. Засіб для швидкої діагностики туберкульозу.
Тест призначений для використання кваліфікованим медичним персоналом. https://medbuy.online/.../Test-na-tuberkulosis-TBV-N1007B-10