Гіпертонія — підступна хвороба, яка вимагає до себе особливого відношення.
Гіпертонія — підступна хвороба, яка вимагає до себе особливого відношення. Це включає в себе правильне харчування, в якому є чимало заборон. Хоча багато з того, що забороняється їсти при підвищеному артеріальному тиску, краще не їсти і здоровій людині, якщо він хоче вберегти своє здоров’я. Харчування при гіпертонії — частина лікування, і про це не можна забувати. Спочатку подивимось, що потрібно виключити із меню.
Що їсти не можна
Зрозуміло, що меню не повинно складатись із продуктів, яків сприяють підвищенню тиску.
Продукти, які містять багато жирів: жирна риба, морожене жирне м’ясо, риб’ячий жир.
Фаст-фуд — шкідлива їжа.
Алкоголь: звичайно, справжнє сухе вино в невеликій кількості, приблизно 200 грам, може позитивно вплинути на організм, але не можна пити більше і тим більше підробку та горілку.
Солодощі: тістечка, здоба, торти, особливо, якщо все це має масляний крем.
Продукти з кофеїном: каву, какао, міцний чай.
Спеції, соління, копченості, консерви.
Дієта при підвищеному тиску також складається із обмежень. Тут можна виділити три складові:
Потрібно скоротити вживання солі. Сіль може стати серйозним ворогом, тим більше, якщо поступає в організм у великих кількостях. Тому не можна вживати більше п’яти грам на добу, а краще не більше трьох. Якщо гіпертонія загострюєтться, то в цей час слід зовсім виключити сіль з раціону.
Тваринні жири. Маються на увазі сметана та масло. Краще всього замінити їх рослинними жирами, які не повинні складати менше однієї треті всієї кількості жирів.
Легкозасвоювані вуглеводи: мед, цукор, цукерки, варення.
Загальні рекомендації.
Розглянемо деякі рекомендації, які допоможуть притримуватися корисного харчування:
Потрібно активно вживати петрушку, так як вона позитивно впливає на кровоносні судини.
Для приготування їди використовувати рецепти, в основі яких міститься рис, картопля та інші овочі.
Кожного дня корисно випивати одну або дві склянки відвару із плодів шипшини.
Достатня кількість магнію та калію міститься в сухофруктах та горіхах.
Варто більше вживати ті продукти, котрі містять достатню кількість магнію та калію. Калій допомагає покращити діяльність серця і виводити надлишкову рідину. Його джерела: фрукти, овочі, ягоди та соки із таких складових. Серед них особливо можна виділити ананаси, банани, чорну смородину, грецькі горіхи, морепродукти. При використанні деяких лікарських засобів із організму можуть вимиватися калій та магній. Щоб цей процес не досягнув загрозливих масштабів, потрібно вживати рослинні жири.
Включати в раціон часник, який покращує роботу серця. Його можна вживати як маринованим, так і сирим, але більше користі він принесе в сирому вигляді. Кожного дня рекомендується вживати один – два зубчики часнику.
Із супів краще обирати вегетаріанські ( овочеві, фруктові, молочні, і круп’яні), а один раз в тиждень готувати суп із рецепту з нежирним м’ясом.
Дієта при гіпертонії 1 та 2 ступеня
Дієта — невід’ємна частина лікування високого тиску
На початкових стадіях захворювання лікувати легше, тим більше це слугує профілактикою переходу гіпертонії на наступний, більш складний рівень.
Дієта складається із обмеження білків ( до 90 грам), вуглеводів ( до 400 грам) і жирів ( до 70 грам). Кількість повареної солі не повинно перевищувати сім грам на добу. Загальна маса раціону складає два кілограми. Готувати їду рекомендується без солі, але її варто подавати до готових блюд в кількості від трьох до п’яти грамів , решта кілька грам будуть входити в харчові продукти. Блюда потрібно тушкувати, варити та готувати на пару. На добу вживання їди повинно ділитися на шість разів. Температура блюд холодного приготування не повинна бути нижчою п’ятнадцяти градусів, гарячого приготування — не бути вищою шістдесяти градусів.
Одноденне меню може виглядати наступним чином:
На перший сніданок омлет із двох яєць, а також чай з молоком;
На другий сніданок з’їдається печене яблуко;
На обід можна з’їсти овочевий суп (0,5 порції) та парові м’ясні котлети з гречаною кашою;
На вечерю готується відварена риба з пюре з картоплі і відвар шипшини;
На ніч випивається склянку кефіру.
За цілий день з’їдається хліб білий в кількості 250 грам, житній — 100 грам і масла двадцять грам.
Дієта при гіпертонії третього ступеня
Харчування при гіпертонії третього ступеня практично нічим не відрізняється від попередньої дієти. Хіба що ще більше потрібно обмежити себе у вживанні чолі, жирного і т. д. Так, як третій ступінь гіпертонічної хвороби є вже більш загрозливим станом , слідкувати потрібно за кожним продуктом, який потрапляє в організм.
Розглянемо ще один приклад меню
На сніданок можна з’їсти молочний сир в кількості 100 грам, манну молочну кашу в кількості 150 грам і випити чай з молоком.
На другий сніданок рекомендується з’їсти 100 грам свіжих яблук.
На обід краще приготувати перловий вегетаріанський суп з овочами, моркв’яне пюре з відварним м’ясом та яблучний компот.
Полуденок складається із відвару шипшини (200 грам).
На вечерю можна з’їсти відварену рибу з картоплею, також відварною ( від 85 до 150 грам), фруктовий плов (90) та випити чай з молоком (200).
На ніч бажано випити простоквашу (200)
На фоні основного дієтичного харчування рекомендується влаштовувати своєму організму розвантажувальні дні. Робити це краще один чи два рази в сім чи десять днів. Особливо такі дні корисні людям, у кого разом з гіпертонією спостерігається зайва вага. Це можуть бути кавунні дні, салатні, огіркові і т. д. Завдяки таким міроприємствам втрачається вага, нормалізується обмін речовин, виводяться шлаки та солі і розвантажується серцево-судинна система. Для більшої ефективності розвантажувального дня в переддень краще не вечеряти і протягом наступного дня дотримуватись стану спокою та постільного режиму.
Молочне розвантаження.
Через кожні дві години потрібно випивати сто грам молока, на ніч випити двісті грам соку чи фруктів з двадцятьма грамами цукру.
Розвантаження на основі кавунів. Протягом п’яти чи шести прийомів потрібно з’їсти півтора кілограми кавуна.
Овочеве розвантаження. За п’ять чи шість прийомів треба з’їсти півтора кілограми овочів в сирому вигляді ( капуста, кабачки, морква, помідори і т. д.). В кожну порцію радиться добавляти п’ять грам соняшникової олії.
Всі наведені вище рецепти і приклади підуть на користь будь-якій людині, особливо, якщо вона страждає підвищеним тиском.
Дякуючи спеціально складеному меню організм буде поповнюватись необхідною кількістю важливих речовин і мінералів. Це сприятиме нормалізації тиску і покращенню якості життя людини.
.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 21 від 22 травня 2025
Читати номер