Післятравматичний стресовий розлад (ПТСР) є природною емоційною реакцією на глибоко вражаючі події. Це — нормальна реакція на ненормальну ситуацію.
ПТСР може бути зумовленим не лише подіями з масивною загрозою життю та здоров'ю, але й так званими «нормальними» життєвими обставинами — важкою втратою, професійними невдачами та значними фізично-емоційними перенавантаженнями на службі та на роботі, особистими конфліктами, погрозами, переслідуванням, дискримінацією, труднощами у подружньому житті тощо.
Важливо враховувати, що люди з гострою реакцією на стрес і посттравматичний стресовий розлад не завжди звертаються вчасно до лікаря з вираженим занепокоєнням про пережитий травматичний досвід.
Часто виникають скарги на перепади настрою, злість, проблеми у стосунках, проблеми зі сном, сексуальні дисфункції чи скарги на загальний фізичний стан, наприклад, головний біль, гастроентерологічні проблеми, ревматичні болі і проблеми зі шкірним покривом. Досвід пережитої травматичної події може навіть не бути згаданий. Така проблема виникає, зокрема, при небажанні обговорювати її або звертатись за допомогою.
Іноді людина не помічає своїх змін, проте це помічають інші. Оточуючі можуть сприймати людину з ПТСР як таку, яку «підмінили».
Якщо людина відмічає будь-яку травматичну подію в минулому, то рекомендується застосовувати інструменти скринінінгу ПТСР
Опитувальник для скринінінгу посттравматичного стресового розладу (Бреслау):
Чотири і більше позитивних відповідей вказують на ймовірність ПТСР, та необхідність звернення за кваліфікованою медичною допомогою. Це в першу чергу лікар загальної практики ( сімейний лікар), який при необхідності скерує чи запросить на консультацію лікаря-психіатра.
При Вінницькій Обласній психоневрологічній лікарні ім. О. І. Ющенка працює Обласний Центр «Кризових станів для осіб з саморуйнівною поведінкою, жертв всіх форм насилля та осіб, які постраждали внаслідок надзвичайних подій, стихійних лих, техногенних аварій та катастроф на території області», який співпрацює з кафедрою психіатрії, наркології та психотерапії ВНМУ ім. М. І. Пирогова, куди також можна звертатись за консультацією.
Телефони для довідок Центру: 0432-507-930; 093-920-41-86; 096-538-60-51
Важливо враховувати, що співпраця з лікарем та активна участь у лікуванні значно підвищує вірогідність одужання.
Післятравматичний стресовий розлад можна вилікувати!
Наталія КРАВЧУК, лікар-психіатр КП «Козятинська ЦРЛ»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 52 від 26 грудня 2024
Читати номер