В перший день відміни локдауну в селі Махнівка по домівках ходив підозрілий перевіряючий.
Тицяв якесь посвідчення і перевіряв стан димовентиляційних каналів, а у кого бездимохідні котли – оглядав газове та електричне обладнання.
За це вимагав з когось 100, з когось 50 гривень
— Він стукав мені у всі вікна ключем від машини, — розповіла редакції махнівчанка Вікторія. — Я була вдома одна і не хотіла йому відкривати. Але він прийшов до вікна моєї кімнати та стукнув у нього так, що я думала скло посиплеться. Я двері відкрила, він свою ксиву дуже швидко закрив, геть не роздивилася, хто він і звідки. Я сказала йому перевіряти ви можете, тільки я вам за перевірку нічого платити не буду. Він пригрозив, що мені перекриють газопостачання, та й пішов.
Ще одна махнівчанка написала про перевірку у Фейсбуку: «У мене тільки що був один чоловік, який показав посвідчення перевіряючого ніби газових та електричних приладів. З інших документів на перевірку у його папці був листок А4. Перевіряти приладдя безкоштовно він відмовився і став погрожувати, що без акта перевірки мені відключать газ. Не платіть і не бійтеся. Наскільки мені відомо, все вентиляційне, газове обладнання, як правило, перевіряють на початку опалювального сезону, а не після Різдвяно-новорічних свят, якщо комусь знадобилися гроші. Вже не знають, за що дерти з людей».
За словами мешканців села, перевіряючий побував на двох вулицях. Потім, мабуть, зрозумів, що махнівчани не будуть платити 100 гривень за те, що він поставить анемометр чи дзеркальце в димохідно вентиляційний канал. Або 50 гривень, якщо покладе руку на якийсь з електроприладів.
Від слюсаря Козятинської газопостачальної організації пана Володимира стало відомо, що газовики 25 січня в селі Махнівка ні робіт, ні перевірок на газогонах не проводили. Тож скоріш за все у Махнівці були працівник однієї з організацій, що перевіряють ДВК.
Ми спробували зв’язатися з начальником Козятинської газової контори паном Кашперовецьким. Тільки мобільний зв’язок з ним був настільки поганої якості, що нічого не можна було почути. Але головний газовик Козятинщини коментував подібну ситуацію восени минулого року. Тоді він сказав наступне: «Наші працівники при виконанні своїх службових обов’язків працюють в комбінезонах газової служби «Вінницягаз». Перевірку і прочищення димових та вентиляційних каналів виконують спеціалізовані організації, які мають дозвіл на виконання цих робіт Державної служби України з питань праці. Як правило, це приватні компанії, які надають свої послуги на комерційній основі. ПАТ «Вінницяоблгаз» не має ніякого відношення ні до цієї організації, ні до вартості їх послуг. Газовики лише перевірять наявність тяги в димовентиляційних каналах під час планових обстежень перед опалювальним сезоном».
Слід додати, що кожен абонент має право самостійно обирати організацію, яка перевіряє ДВК.
Щоб споживачі не приймали пічників, так по іншому називають представників організацій, які перевіряють ДВК, за шахраїв, керівники спеціалізованих організацій мають заздалегідь погоджувати перевірку з міською чи сільською радою, розклеювати оголошення. Під час обходу подвір`їв спеціалісти повинні пред’являти посвідчення своєї організації і пояснювати споживачам, які роботи вони оплачують.
Відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, пічники мають перевірити:
Засміченість димових і вентиляційних каналів, і у разі необхідності їх прочищати або ремонтувати;
Щільність і відокремленість каналів; Наявність нормальної тяги спеціальним приладом (анемометром);
Наявність і справність протипожежних переділок від горючих конструкцій будівель;
Справність і правильність розташування оголовка відносно даху і розміщених поблизу будівель, споруд і дерев з врахуванням зони вітрового підпору;
Відсутність сажі і смоли на внутрішніх і тріщин на зовнішніх поверхнях каналів.
Тарифний майдан. Написали Акт і почали збирати підписи
Замість українського газу українцям зелений тариф. Чи переможе народ олігархію?
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 17 від 24 квітня 2025
Читати номер