– На провулку Луговому є два освітлення, – розповідає 67-річний Микола Яворський. – В освітленні, яке було раніше, до світильників підведені тільки дроти. Воно давно вийшло з ладу і ніхто його не ремонтує. В другому, яке називається ЛЕД, все підключено. В деякі дні перших 10–15 хвилин освітлення навіть працює, а потім перестає.
У провулку Луговому є дві лінії освітлення. Місцеві мешканці кажуть, що толку від жодної поки немає
Пан Микола каже, щоб освітлення не пропадало, потрібно на підстанції замінити слабкий автомат на автомат більшої потужності і наводить приклад, як це іноді робиться в домашніх умовах.
— Якщо в квартирі вибиває автомат на 16 ампер, то господар ставить на 25 ампер, який не виб’є, – пояснює він. – Може я не прийшов би ні до вас, ні в ЖКГ, ні в мерію, якби 21 числа в темряві не послизнувся на слизькому щебені і не забив коліно. З самого ранку наступного дня я пішов у міську раду. Як мені повідомили, там був не прийомний день, міський голова поїхала в обласний центр у службових справах, – продовжує свою розповідь пан Микола. – Тоді я пішов в управління з ЖКГ. Андрій Корнійчук мене вислухав і покликав спеціаліста у справах енергетики та транспорту Сергія Сікалюка. Той сказав, що знає цю проблему, вже звертався з цього приводу до вінницьких спеціалістів, які проклали електролінію. Але вони поки не мають змоги чи можливо бажання приїхати в Козятин.
Далі діалог між представником преси і пенсіонером проходив вже на провулку Луговому. Пан Микола зупинявся біля кожної електроопори і розповідав, куди саме падає світло, коли ліхтарі вмикаються.
– Без них у нас темрява. А цією дорогою ходять локомотивні бригади на роботу, мами з дитячими візочками. І щоразу є небезпека, що можна в калюжу впасти чи на слизькій дорозі розпластатись, – розповідає пенсіонер. – Недарма наш куток назвали «Чорним кварталом».
Почувши таку назву, запитали в пана Миколи, від чого вона пішла.
— Не знаю. Знаю тільки, що в «Чорний квартал» входять вулиці 9-го Січня, Джерельна (колишня Кірова), провулок Луговий, вулиця Вишневецького (колишня Орджонікідзе) і ще деякі вулиці.
Ми знайшли двох людей: 30-річну Альону, якій про «Чорний квартал» розповідали батьки, і пана Віктора, який проживає в Бердичеві та чув про «Чорний квартал» від своєї бабусі. Почнемо з версії, яку повідав бердичівлянин.
— Назва «Чорний квартал» була ще при німцях.Чи вони знали, що в українців той мікрорайон названий «Чорним кварталом», чи самі дали таку назву. Німці дуже боялися темноти і коли боялися йти в закапелки тої сторони промовляли: «шварцес вертел», що в перекладі мало означати «Чорний квартал».
Корінна «чорнокварталка» Альона заперечила версію Віктора.
— «Чорний квартал» пішов від темноти. Темнішого місця в Козятині, мабуть, немає. Ще коли на місці першої їдальні була хлібопекарня, від неї був вузький прохід на вулицю 9-го січня. Через цей темнющий прохід назвали мікрорайон нашого селища «Чорним кварталом»
Яке б не було походження назви цієї місцини, але не освітлених вулиць в нашому місті не повинно бути ніде. Ми звернулися в Управління житлово-комунального господарства з питанням щодо освітлення. За словами заступника по ЖКГ Івана Вовкодава, лінію ЛЕД робили на шістьох вулицях. На якійсь ділянці цих вулиць відбувається закорочення дротів. Зараз спеціалісти перевіряють, в якому саме місці «коротить», через що й вибиває автомати.
Без світла: неочікуваний «подарунок» жителям міста від енергетиків
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 38 від 21 вересня 2023
Читати номер