На вулиці Матросова діти перебігають дорогу перед автівками
Почали надходити повідомлення на гарячу лінію газети “RIA-Козятин” про те, що по козятинських дорогах в районі вулиці Матросова діти майже під колеса машин кидаються. Перебігають дорогу, дуже ризикуючи життям. Тим, хто знає про смертельні ігри підлітків, стає зрозуміло, що “нашестя” дійшло до Козятина.
Синій кит
Уже багато місяців поспіль у мережі обговорюють підліткову гру "Синій кит". Або ж "Тихий дім", "Море китів", "Розбуди мене о 4:20". Це смертельні ігри, результат котрих завжди однаковий — закінчене життя, зламані горем батьки, які не розуміють, що ж змусило дитину звести рахунки з життям.
Найперші згадки про "Море китів" з'явилися в мережі ще два роки тому. Тоді ця хвиля прокотилася по всій Росії, про неї писали навіть великі видання, вели власні розслідування. За грати відправили адміністратора однієї з груп - Філіпа "Ліса". Саме він підштовхував підлітків до самогубства у закритих групах, де учасникам протягом 50 днів давалися завдання, а у фіналі пропонувалося здійснити "самовипилювання".
Умовами "гри" було спілкування з адміністраторами в соцмережі чату у 04.20, а також носіння при собі ножів і нанесення порізів на руки. Основний принцип — підліток нібито пише на своїй сторінці в соціальних мережах пару повідомлень #синій кит, #тихий будинок, #явигре #разбудименяв420, #f57, #f58, після чого з ним зв'язується якийсь куратор.
Біжи або помри
Однак, просто порізами на руках не обходиться. Зовсім недавно у підлітків з'явився нові запити. Тепер одним з "квестів" є "Біжи або помри". Дитина повинна перебігти дорогу впритул до наближення машині. Це таке завдання, отримане по грі.
Багато хто з хлопців і дівчат підліткового віку вже стикалися з дуже "дорослими проблемами". Нерозуміння, невизначеність майбутнього і нерозділене кохання, яке в цьому віці здається єдиним — можуть підкосити і дорослу людину. І до підлітка, пригніченого цими речами приходять думки про те, що тут не так вже й добре, як може бути. А ввічливі адміністратори “смертельних груп” вже напоготові з цілими альбомами сумної монотонної музики, уявною підтримкою і розумінням, і великою кількістю картинок з пригнічуючими пейзажами та словами про безвихідь.
Особливо на підлітків впливає час, в який творці груп воліють спілкуватися зі своїми жертвами - близько 4.00. Досвітній час і практична відсутність сну, у підлітка інколи змішується сон і реальності та дії відчуваються нереальними. Тоді зловмисники і знаходять момент, щоб повідомити: "Все, що відбувається — сон. Вийди на дах, крокуй з нього — та прокинься." І це тільки одна зі схем.
Друга схема - це погрози
За повідомленнями одного з учасників групи, коли він повідомив про те, що хоче закінчити гру - адміністратор йому прислав посилання. А коли учасник по ньому пройшов, адміністратори надіслали його ай-пі адресу, за якою дізналися адресу і навіть номер квартири учасника. Слідом за цим почали сипатися погрози розкриття листувань, опублікування інтимних фото, які також були у списках "завдань" групи. І багато з тих, хто вже пішов з життя - могли зробити це під страхом ганьби або бажання вберегти своїх рідних.
У прес-службі прокуратури Вінницької області повідомляють, що на Вінниччині не зафіксовано, на щастя, жодного випадку самогубств дітей через смертельні ігри.
Звернення до всіх батьків одне: підвищіть увагу щодо психологічного стану та адекватної поведінки дітей. Необхідно запобігати постійному перебуванню неповнолітніх у соціальних мережах. Перевіряйте, чи, не дай Бог, на тілі дитини з’являються будь-які порізи та малюнки, у тому числі у вигляді китів. Забезпечуйте дітей змістовним дозвіллям.
Як витягнути дитину з «груп смерті»?
Ірина Чорна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології ТНПУ ім. В. Гнатюка
— Із власної психологічної практики знаю, що батьки часто шукають собі виправдання: «я гроші заробляю», «я дітей годую, вдягаю, лікую, що ще треба?». Це прозвучить жорстоко, але якщо підліток скоїв самогубство, то у цьому винні, у першу чергу, батьки, а потім уже різного роду фактори. Дитина потребує батьківської уваги, любові, поваги та особистісного визнання. Якщо ж батьки не здатні цього забезпечити, тоді дитина задовольняє свою потребу у спілкуванні через соціальні мережі. Найефективнішим методом боротьби із суїцидом, звісно, є заходи на випередження проблеми. Профілактикою суїцидів займаються психологи, педагоги — із допомогою просвітницьких заходів. Проте, якщо дитина уже потрапила в тенета залежності, потрібно негайно звернутися до психолога за кваліфікованою допомогою. У такому разі фахівці працюють винятково індивідуально, у кожному окремому випадку буде визначено відповідні методи роботи та рекомендації.
Експрес-тест: стосунки між батьками та дітьми
- Чи достатньо часу в день я проводжу з дитиною?
- Чи достатньо часу в день я розмовляю з дитиною на теми, які цікавлять її?
- Чи знаю сферу інтересів своєї дитини і чи можу бути цікавим співрозмовником на ці теми?
- Чи знаю, які здібності у моєї дитини і чи створюю сприятливі умови для їх розвитку?
- Чи знаю я, що хвилює мою дитину?
- Чи навчаю свою дитину, як вирішувати життєві проблеми?
Проблеми є, якщо ви дасте більше двох відповідей «ні». У такому випадку однозначно треба звертатися до психолога.
Тривожні «дзвіночки»
Зверніть особливу увагу, якщо дитина:
1) переключає «вікно» у комп’ютері, коли ви заходите в кімнату
2) користується інтернетом у нічний час
3) стала дратівливою, або ж мовчазною, відлюдькуватою
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 40 від 3 жовтня 2024
Читати номер
gtfo
gtfo