Аналіз звернень громадян, що надходять до редакції “RIA-Козятин”, свідчить про стурбованість населення питаннями встановлення і експлуатації базових станцій (БС) мобільного стільникового зв’язку та впливу електоромагнітного випромінювання, що створюється зазначеними об’єктами, на життя та здоров’я людини.
Така ситуація пов’язана з відсутністю необхідної інформації у людей, які проживають біля “мобільних веж”.
Черговий раз до редакції “RIA-Козятин” звернувся житель міста, який мешкає на вулиці Пролетарській, біля “Автопарку”, Іван Карпюк. Особисто Іван Степанович не проти БС мобільного зв’язку. Але він переймається, чи не шкодить випромінювання від цих станцій його життю.
Прибувши на місце, журналісти побачили декілька веж, які знаходяться на території “Автопарку”. А також тільки що встановлену новеньку антену від МТС на старенькій будівлі. Закріпили її розтяжками за дах будинку. Місцеві, жартуючи вирішують, чий будинок “зловить” цю вежу, коли почнеться сильний вітер.
Мобільний зв’язок та здоров’я людини (джерело: інформаційний бюлетень, який розроблено фахівцями Центральної санепідемстанції МОЗ України)
На сьогодні важливе гігієнічне значення для забезпечення належних умов життєдіяльності людини має стан електромагнітної ситуації в населених місцях. Кожний дорослий та навіть діти щодня користуються стільниковими радіотелефонами та побутовими електроприладами. Однак, найбільшу стурбованість у населення викликають БС, які будуються в безпосередній близькості до місць перебування людини.
Типова БС стільникового зв’язку складається з технологічного контейнера і приймально-передавальних та радіорелейних антен. Електромагнітну енергію випромінює не вся базова станція, а лише передавальні антени, які для забезпечення більшої зони покриття встановлюються на значній висоті, на металевих вежах або наявних спорудах: труби котелень, висотні будівлі тощо.
Антени завжди направлені таким чином, що основна енергія (понад 90%) зосереджена в доволі вузькому “промені” (подібно до світла ліхтарика), що завжди спрямований у бік споруди, на якій знаходяться антени БС. Розташовані поряд будинки не перебувають під впливом випромінювання БС, оскільки “промінь” завжди спрямовується над сусідніми спорудами або між ними з метою забезпечення якісного зв’язку.
Роботу станційного обладнання БС можна порівняти з роботою системного блоку комп’ютера.
“Менше знаєш — ліпше спиш” ( джерело: VIII Міжнародна науково-практична конференція "Наука в інформаційному просторі - 2012" (4-5 жовтня 2012 р.))
Так нас “заспокоює” санепідемстанція. Але, поза всяким сумнівом, створене людиною електромагнітне випромінювання являє біологічну загрозу. Все залежить від того, на якій відстані від місця проживання знаходиться станція — чим далі, тим краще!
Електромагнітне випромінювання впливає на імунну, нервову, ендокринну та статеву систему. Імунна система зменшує викид в кров спеціальних ферментів, що виконують захисну функцію, відбувається ослаблення системи клітинного імунітету. Ендокринна система починає викидати в кров більшу кількість адреналіну. Як наслідок, зростає навантаження на серцево-судинну систему організму. Відбувається згущення крові, в результаті чого клітини недоотримують кисень. У людини, яка протягом тривалого часу піддавалась електромагнітному випромінюванню, зменшується сексуальний потяг до протилежної статі (частково це є наслідком втоми, викликаної змінами в діяльності ендокринної системи), падає потенція. Зміни в нервовій системі видні неозброєним оком. Ознаками розладу є дратівливість, швидка стомлюваність, ослаблення пам'яті, порушення сну, загальна напруженість, люди стають метушливими. Під впливом електромагнітного випромінювання можуть виникнути дуже важкі захворювання. “Ось такі пироги”.
Самонавіювання
Кількість проведених досліджень на сьогодні не дає достовірних даних, які б підтверджували, що малоінтенсивне електромагнітне випромінювання від БС стільникового зв’язку може завдавати шкоди здоров’ю людини. Разом з тим, вчені визнають, що фактор самонавіювання в цьому випадку відіграє важливу роль. Емоційна людина дійсно може відчувати погіршення самопочуття, перебуваючи поблизу базових станцій.
Провівши експеримент над добровольцями, вчені зробили висновок, що проблема впливу електромагнітного випромінювання на здоров’я населення має здебільшого психологічний характер.
Слід зазначити, що повідомлення в засобах масової інформації про виявлення випадків масового захворювання на рак населення, викликали ряд протестів та сприяли зростанню соціальної напруги. Однак на сьогодні жодні офіційні джерела не підтверджують такої інформації.
Протягом останніх років ВООЗ проводяться дослідження щодо потенційного взаємозв’язку між роботою радіочастотних передавачів та виникненням раку. Однак у результаті не було отримано фактичних даних, які підтверджують, що вплив радіочастотних сигналів призводить до збільшення ризику захворювання на рак.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 21 від 22 травня 2025
Читати номер