Що є в Глухівцях та Непедівці, чого немає у Козятині?
- Дві громади. Наші журналісти побували у Глуховецькій громаді. Найперше, що вразило — рівні дороги, тротуари та дитячі майданчики.
- Чому цього немає у Козятині?
- Після повернення проаналізували бюджети двох громад.
- Як з'ясувалося, справа зовсім не у грошах
Це була звичайна сімейна подорож у вихідний недільний вечір. У планах — поїхати десь недалечко, у красиве затишне місце, щоб помилуватися природою, відпочити думками від робочих буднів ну і, звісно, щоб дітям була забава, щоб не нудьгували. Ділимося з вами враженнями та емоціями від побаченого. Вони приємні, позитивні та дещо порівняльні
Дорога в Глухівці
Недовго думаючи, ми з родиною вирішили взяти курс на Глухівці. І недалеко, і є на що подивитися, адже ця місцина славиться гарними краєвидами кар’єру. Крім того, це центр Глуховецької територіальної громади.
Поїхали через Залізничне. Дорога більш-менш, ну не може в нас бути без ям. Їх або багато, або мало, але без них — ніяк. На під’їзді до Глухівців були приємно вражені — дороги стали кращими. Та і в самих Глухівцях, принаймні в центрі міста, де ми були, асфальтове покриття значно відрізняється від того, що в центрі Козятина. Взяти хоча б вулицю Героїв Майдану чи Незалежності, чи Пилипа Орлика — там або яма на ямі, або латка на латці. У Глухівцях центральна дорога рівна, є тротуари з відбійниками на бордюрах, колова система руху (от там є одна не маленька вибоїна, на яку слід звернути увагу). Ми проїхалися до місцевої церкви, яка височіє на пагорбі, потім повернули до ставу — дороги заасфальтовані, а ямки якщо і зустрічаються, то їх можна об’їхати і не загубити колесо. Біля водойми встановлена захисна огорожа, яку зараз біля ставків рідко зустрінеш. Пам’ятаєте, ми писали і про Іванківецький став, і той, що в селі Козятин та у Бродецькому, де замість відбійників автомобілістів захищають верби? Гарна інфраструктура біля місцевої школи. Охайна огорожа, зеленіють пишні каштани, які не обпиляли до стовбурів.
Є де відпочити
У центрі Глухівців є парк із дитячими майданчиками. Так, гойдалки та атракціони дещо застрілі, потребують оновлення, але вони є і в нормальному стані. Головними серед дерев, які ростуть у парку, є крислаті каштани. Вони саме цвіли, тож краса та аромати — неймовірні. Правда, запах цвітіння трохи перебивала свіжоскошена трава, але то було теж приємно.
Що вразило — у парку немає жодної ворони, на відміну від козятинського, де вони кубляться чи не на кожному дереві і ставлять свої мітки і на лавки, і на тротуарні доріжки. До речі, і одне, і друге в глуховецькому парку теж є. Поруч із парком — величний, зі старовинним колонами будинок культури. Він не схожий ні на один із тих декількох, які ми бачили у нашому районі. Будівля з ліпниною, балкончиками, масивна та красива. Біля нього — заасфальтована територія. Згадався порепаний асфальт на козятинській площі.
В тому ж таки центрі розташований каоліновий завод. Приємно вразив благоустрій території поруч із ним. Там є де розгулятись дітям та дорослим і на велосипедах, і на самокатах. Дорога і доріжки — хоч яйце коти, все чисто, прибрано, продумано. Люди відпочивають — хтось сидячи на лавці і гойдаючи поруч дитячу коляску, хтось робить віражі на самокаті, хтось мочить ноги у ще не працюючому фонтані, а хтось може доторкнутись до природи, адже поруч неймовірна фотозона березового парку, без бур’янів. Молоді на вулиці теж багато, особливо на байках чи то на мотоциклах.
►Порівняльні фото Глухівці-Козятин
Ось такі вони Глухівці, нам вони сподобалися. Погостювали, їдемо далі, у дітей, як і в нас, дорослих, купа вражень. Вчергове донька перепитувала: «Мам, це ж не місто, правда? Це селище, а тут так гарно».
Тут доречно буде додати інформацію з Вікіпедії. Глу́хівці — селище міського типу в Україні, у Хмільницькому районі Вінницької області. Центр Глуховецької селищної громади. Населення становить 3373 осіб (станом на 2017 рік). Головне підприємство — ЗАТ «Глуховецький каоліновий завод». Крім цього є сільськогосподарський виробничий кооператив «Маяк». В смт функціонує школа, дитячий садок, працює клуб, декілька бібліотек.
Далі — Непедівка
Щодо наступної нашої зупинки виникли суперечки. Стояв вибір — Пляхова чи Непедівка. Чули, що в одному з цих сіл є дуже гарний парк відпочинку, та не знали, де саме, хоч і близько живемо. Ніяк не могли визначити. На перехресті запитали дітей — направо чи наліво. Сказали наліво і не пожалкували, адже саме у Непедівці, у невеличкому селі, знайшли шматочок Європи — неймовірний дитячий сквер професій «Світанок», заквітчаний сакурами. Яка там краса! Не повірили своїм очам! Поки ми прогулювались алеями і милувалися різномаїттям насаджень, діти знайшли себе. Менша помчала стрімголов освоювати дитячі атракціони, яких тут, ну дуже багато і на будь-який смак та вік, старша — знімала сторізи та робила селфі. Надзвичайна місцина. Захотілося перенести всю цю красу у Козятин. Ото б діти зраділи, вони у нашому місті, без перебільшень, «голодні» на дитячі атракціони.
А яка тут розкішна природа, скрізь хочеться фоткатись та зупинити на хвильку мить. Ближче до вечора у парк почали сходитися люди, мамочки з дітками, підлітки. А нам треба було вже їхати додому, та цього не дуже хотілося. До речі, центральна дорога у Непедівці теж у гарному стані.
З цієї мініподорожі привезли купу емоцій і якусь трохи образу за наш Козятин. Сказати, що в нашому бюджеті немає коштів, щоб зробити з міста «лялечку», мабуть, не можна. Було б бажання…
У кого більше грошей
Може справа у фінансуванні, — подумали ми і вирішили порівняти бюджети двох територіальних громад: Козятинської та Глуховецької. За приклад взяли скарбниці за 2021 рік. Тоді вже й об'єднання громад відбулося і ще не було повномасштабної війни, яка поставила на паузу десятки проєктів.
Почнемо з того, що Глуховецька ОТГ об’єднує 17 населених пунктів, Козятинська — 16. Натомість скарбниці кардинально відрізняються. Бюджет Глуховецької громади за 2021 рік був у 3,5 разу менший, ніж Козятинської. Різниця по фінансах вражає.
►Козятин — центр міста
Як і в Козятині, у Глухівцях найбільше коштів тоді заклали на освіту. Що цікаво, підхід до фінансування харчування дітей у дитсадках в Глуховецькій громаді дещо відрізняється від Козятинського. У нас половину вартості страв оплачують батьки, половину компенсує бюджет. У Глуховецькій громаді для селища 60% платять батьки, 40% покриває бюджет, для сіл навпаки: 60% оплачується з бюджету, 40% — за кошти батьків. Також педпрацівникам передбачена надбавка за престижність праці, матеріальна допомога на оздоровлення, а працівникам шкіл раз на рік ще й грошова винагорода за сумлінну працю.
На сімейну медицину Глуховецької громади в 2021 році закладали 1,8 мільйона. Із цих грошей 344 тисячі планували спрямувати на оплату праці медсестер та санітарок, які працюють у фельдшерсько-акушерських пунктах. Натомість у Козятинській громаді на сімейну медицину закладали втричі більше коштів, а скільки з них мали витратили на зарплату і чи закладали на оплату праці кошти взагалі — невідомо, тому що в документах цієї інформації немає.
На благоустрій населених пунктів до бюджету Глуховецької громади закладали 2,3 мільйона гривень, а в Козятині — майже в 4 рази більше. На поточний ремонт доріг із нашого бюджету в 2021 році мали витратити 4 мільйони гривень, а скільки на це передбачили коштів у бюджеті Глуховецької громади — невідомо, тому що жодної інформації з цього приводу у документах не вказано. Одне з двох: або в Глуховецькій ОТГ дороги зроблені настільки якісно, що жоден ремонт їм не потрібен, або гроші на це шукають із інших, альтернативних джерел.
Тож, як бачимо, грошей у Козятинській громаді точно не бракує. Значить, причина в іншому. Детальніше про порівнянні бюджетів дивіться у нашій інфографіці.
Читайте також:
П’ять цікавих місць області, які варто відвідати
Чим Львів подібний до Козятина
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Кіпоренко Олександр
Екатерина Шкильнюк
Наталя Савчук reply Екатерина Шкильнюк
Тетяна Костюк-Канєвська
А ми не бідні і не дурні , ми довІрливі. Щоразу , обираючи чергового мера , козятинці вірять , що всі обіцянки кандидат виконає. Бо ,наче, щирий , відвертий, переживає за долю своїх земляків і подбає про розквіт рідного міста. Грамотно переконує, викликає довіру . А в результаті, громада знову ,,біля розбитого корита".
Наше багатостраждальне місто сіре і убоге , точно таке ж, як і його керівництво. І при всій повазі до Геннадія Ткачука , кому потрібен їх звіт? І що це змінить?
Геннадий Ткачук reply Тетяна Костюк-Канєвська
Олег Оркуша