Ми живемо у всесвітній громаді, але наскільки добре ми знаємо й розуміємо один одного? Ось простий тест.
Уявіть, що ви призначили зустріч о четвертій годині. О котрій, на вашу думку, прибудуть ваші ділові закордонні партнери? Якщо це німці, то вони прибудуть точно у призначений час. Якщо американці, то прибудуть, мабуть, на 15 хвилин раніше. Англійці спізняться на 15 хвилин, а італійцям треба додати близько години часу на спізнення.
Коли Європейське Економічне Співтовариство почало розширюватися, з'явилося кілька посібників, що давали поради з міжнародного етикету.
Британці із задоволенням обговорюють ділові питання за випивкою під час прийому їжі; японці воліють не працювати під час їжі. Ланч — час, щоб розслабитися і познайомитися один з одним.
Німці люблять говорити про справи перед обідом. Французи вважають за краще спочатку поїсти, а потім вести переговори. Вони повинні добре поїсти й випити, перш ніж що-небудь обговорювати.
Якщо ви зняли піджак і засукали рукави, то в Англії і Голландії, це означає, що ви переходите до справи. Але в Німеччині, це як заклик до неквапливості.
Американські керівники (адміністратори фірм) іноді, демонструючи свою невимушеність і поважність у своїх офісах, кладуть ноги на стіл під час телефонної розмови. У Японії люди були б цим шоковані. Показати підошви свого взуття — вищий ступінь невихованості. Це — суспільна образа, перевершити яку можна, хіба що, висякавшись привселюдно.
Американці воліють бути недбалими і більш неофіційними, що ілюструється традиційним побажанням: «Приємного дня!» Американські офіціанти обмежуються однослівним закликом: «Насолоджуйтесь!»
Англійці, звичайно, незворушні та стримані. Світська тема бесіди між незнайомцями в Англії — погода — неемоційна й безособова. У Америці головна тема бесіди між незнайомцями — пошук географічного зв'язку. «О, дійсно? Ви живете в штаті Огайо? У мене був дядько, що колись працював там».
«Якщо ви в Римі, поводьтеся як римлянин» («До чужого монастиря зі своїм законом не сунься»).
Ось кілька заключних порад мандрівникам.
У Франції в кафе не можна сідати, поки ви не обмінялися рукостисканням із кожним, кого ви знаєте.
В Афганістані вам доведеться витратити щонайменше хвилин п'ять на вітання.
У Пакистані не можна підморгувати. Це образливо.
На Близькому Сході ніколи не можна користуватися лівою рукою для вітання, їжі, пиття або паління. Також будьте обережними в гостях і не висловлюйте захоплення чим-небудь у будинку ваших господарів. Вони вважатимуть за свій обов'язок вам це подарувати.
У Таїланді слід скласти руки докупи і опустити голову, коли ви вітаєте когось.
В Америці треба їсти гамбургер, тримаючи його обома руками і якнайшвидше. Ви не повинні намагатися почати бесіду, поки ви його не з'їли.
Джемі
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 40 від 3 жовтня 2024
Читати номер