14 жовтня: Покрова, День козацтва і захисника України

14 жовтня: Покрова, День козацтва і захисника України

14 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято, дуже молоде – День захисника України.

Усі ці свята дуже взаємопов’язані й виникали послідовно.

14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. У народі говорять: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем».

Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні. Не виникає навіть суперечок між православними українцями й рідновірами, котрі хоч і вкладають у це свято зовсім різний зміст, ставляться до нього дуже шанобливо.

Відео дня

Зі святом Покрови співпадає святкування Дня українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. А на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрова Богородиці з її іконою. І. до речі, саме у цей день, козаки збирали Велику раду, на котрій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.

Відомий український етнограф Олекса Воропай писав, що після зруйнування Катериною ІІ Запорозької Січі, козаки, ідучи за Дунай, несли з собою ікону Покрови Пресвятої Богородиці

Цікаво, що козаки настільки глибоко й щиро шанували образ Покрови Божої Матері, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва свята – Козацька Покрова.

Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Образ сміливого парубка, котрий захищає честь та волю нашого народу, міцно закарбувався у пам’яті поколінь. Тож, козак в українській культурі – звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу.

Унікальність історії нашого народу полягає в тому, що в козаччині виявлявся потяг до волі наших предків. І сьогодні багато хто з нас має козацькі прізвища, що ніби доводить причетність кожного до нашої історії.

Регулярні напади на українські землі кримських татар й турків, примушували українців боронити території. Якби наші предки не вигадали якогось дієвого способу оборони, цілком ймовірно. що український народ стерли б з лиця землі. Тож такою силою й стали козаки, які захищали не лише Україну, а й Польщу, Молдову, Угорщину й Австрію від загарбників. Козацтво ширилося й розросталося, а постійна небезпека та ймовірність раптових військових дій дуже загартувала й без того міцних воїнів.

Отже, знаємо, що перший потужний спалах відродження власної державності припав на Козацьку добу. Друга спроба вибороти незалежність українського народу й держави здійснювалася у тяжкі 1917-1920 роки.

Третя – уже в наш час – під час розпаду радянської імперії, коли прокинувся волелюбний інтерес до власної історії й генетичної пам'яті.

Четверта хвиля цього інтересу, – напевно, сьогоднішня. Адже, з 2015 року 14 жовтня є державним святом і неробочим днем – Днем захисника України.

2014 року українське суспільство відреагувало на російське збройне вторгнення, внаслідок чого підсилилися європейські та антирадянські тенденції декомунізації. Так, наш народ поступово відмовляється від радянських свят та символів.

Президент України Петро Порошенко встановив 14 жовтня святкування Дня захисника України й скасував святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого.

«14 жовтня, Покрова Пресвятої Богородиці, ще з козацьких часів була святковим днем захисників Вітчизни. Тому, минулого року, свідомо викреслюючи з українського календаря чуже, штучно до нас привнесене свято російської армії-окупанта, я цілком природно зупинив свій вибір на 14 жовтня», – зазначив Петро Порошенко.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (2)
×
0%
  • RIA-Козятин 14 жовтня 2018 р.

    Новини Козятищини на нашому Телеграм-каналі: https://telegram.me/RIA_kazatin_bot

  • Дмитро 14 жовтня 2018 р.
    А день УПА
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
10:25 Шале для бізнесу: як перетворити швейцарський будинок на прибутковий актив (Новини компаній) 10:10 Офіцер громади розповідав учням про правила безпечної поведінки в умовах війни 09:22 Від 500 до 3000 гривень. У Козятині обдарованих дітей нагороджували грошовими сертифікатами photo_camera 08:48 Сьогодні Вознесіння Господнє. Історія свята, молитва та заборони Від читача 15:10 Національна поліція України презентувала свої підрозділи на Фестивалі кар’єри 19:00 Щоб не в’їхати в авто, збив електроопору. Деталі ДТП під Козятином 18:02 Відкриють меморіальну дошку Миколі Білилівському 17:00 У Козятинській громаді готуються реформувати школи 15:39 Які обстеження варто регулярно проводити козятинчанкам — нагадують у Козятинській ЦРЛ 15:19 На ринку було багато новинок, але не всім вони були по кишені 14:28 Дощі не вщухають: рятувальники витягували швидку, відкачували воду і забирали повалені дерева 13:20 Відкриють пам’ятну дошку Герою Вячеславу Залевському 12:01 День захисту дітей у Козятині. Що у програмі святкувань? 11:15 «Чекала 1095 днів і ночей». Про зустріч мами з сином, який повернувся з полону
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up