18 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ

18 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ

Щорічно 18 квітня світ відзначає Міжнародний день пам’яток та історичних місць.

Цей День встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників та визначних місць, створеної при ЮНЕСКО. Головним поштовхом до цього стала необхідність збереження від модернізаційних віянь сучасної цивілізації видатних архітектурних, фортифікаційних, садово-паркових надбань світової культури. У 1999 році за підтримки вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії і культури було ухвалено встановити в Україні День пам'яток історії і культури і відзначати його щорічно 18 квітня.

Як повідомляє Головне управління статистики у Вінницькій області, на території Вінниччини зосереджені усі види та категорії пам’яток, які є об’єктами  національної  та регіональної  політики. На початок 2018 року на державному обліку перебувало 4330 пам’яток: 1739 – археології, 1897 – історії, 548 – містобудування та архітектури, 48 садово-паркового та ландшафтного мистецтва, 98 – монументального мистецтва.

До Державного реєстру об’єктів культурної спадщини національного значення відносяться такі відомі пам’ятки як Немирівське скіфське городище, Палац Потоцьких у місті Тульчині, склеп-усипальниця М.І. Пирогова в м.Вінниці та інші. З 2000 року працює Державний історико-культурний заповідник «Буша», до складу якого увійшли пам’ятки археології, скельний храм, залишки фортеці і підземних ходів XVI ст. – дві останні мають статус національних.

Відео дня

Археологічні об’єкти є важливою часткою культурної спадщини.

Найбільш поширеними пам’ятками археології в нашому краї є кургани, поселення черняхівської, трипільської культур та інше. Серед пам’яток археології 389 входить до складу комплексів, тобто таких пам’яток, що складаються  з двох та більше одиниць (наприклад, це група курганів різних часів), 1348  розташовані окремо.

Серед пам’яток історії національне значення мають Музей-садиба М.Коцюбинського, М.Пирогова, могили видатних композиторів М.Леонтовича, П.Ніщинського та могила соратника Б.Хмельницького Данила Нечая.           

Щорічно на теренах області відбувається ряд археологічних експедицій, приділяється увага увіковічненню пам’яті  діячам науки, культури, мистецтва тощо.

У 2017р. об’єм фінансування ремонтно-реставраційних робіт на об’єктах охорони культурної спадщини за рахунок усіх джерел фінансування становив 62,5 млн.грн., що у 2,7 раза більше, ніж у 2016р. Зокрема, фінансування з державного бюджету склало  42%, з місцевих – 44%, спонсорська допомога та інші джерела фінансування – 14%.

Охорона культурної спадщини, збереження її для наступних поколінь – одна з важливих функцій держави, спрямована на патріотичне та естетичне виховання людини. Наразі, дуже актуальним залишається припинення розорювання та руйнування курганних насипів, поселень, паспортизація, облік пам’яток археології, встановлення інформаційних табличок, тощо.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
21:14 У Самгородку в домашнього насильника поліцейські знайшли наркотичний засіб — канабіс 19:48 Шиють одяг, забезпечують ППО, ремонтують авто для фронту: про будні наших волонтерів photo_camera 18:30 Жінка сантехнік, альтанка на Залізничному та хто ламає торгові ряди на ринку 17:53 Минає рік, як в результаті мінометного обстрілу загинув Герой Юрій Любарець Від читача 12:25 Очищення організму: народні методи проти людської природи 16:04 «Попереду ще операція, надіємося остання». Мама Діани Цимбарович благає допомогти коштами 14:00 Частину будівлі на Пилипа Орлика продають за 4,5 мільйона 12:26 Триває збір на далекоміри та тепловізори для козятинчан, які воюють на Бахмутському напрямку 11:04 «Якби ми запізнилися на одну ніч, могло не стати 4-х наших захисників» 10:19 У Козятинському училищі провели атестацію і привітали випускників із завершенням навчання photo_camera 09:09 Знищили понад тисячу окупантів, 13 ударних дронів та ще один винищувач-бомбардувальник 08:00 Учні Зозулинецької гімназії долучилися до проекту «Фільтр», який очищатиме воду від забруднень photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up