У Козятинській громаді найбільше випадків сказу: динаміка за останні роки

У Козятинській громаді найбільше випадків сказу: динаміка за останні роки
  • Сказ  — гостре інфекційне захворювання, яким людина може заразитися від диких або домашніх тварин. Збудником сказу є специфічний вірус, що міститься в слині хворої тварини. 
  • У Козятинській Держпродспоживслужбі повідомили динаміку випадків сказу на Козятинщині за останні 6 років.
  • Статистика — невтішна

— У диких тварин сказ проявляється у вигляді аномальної поведінки, втрати страху. Сказ  завжди закінчується летально. Щороку, від сказу у світі гинуть від 20 до 70 тисяч людей. В Україні У 2024 році на Харківщині зареєстровано 3 летальні випадки сказу серед людей, один з них – був військовим. У 2023 році - 1 летальний випадок сказу у людини у Вінницькій області. В усіх випадках джерелом інфекції стали домашні коти, —  зазначає головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Хмільницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області  Геннадій Мельничук.

Сказ може протікати в буйній формі, найбільш характерними ознаками якої є:

  • слиновиділення, водобоязнь, агресивність, параліч, пригніченість, відмова від їжі та води;
  • у тварини відвисає хвіст та нижня щелепа, проявляються розлади нервової системи, з’являється хиткість ходи;
  • може пропасти голос, тварина ховається по кутках, часто змінює місце проживання,
  • тікає з дому, гризе неїстівні предмети, не відгукується на поклик, не слухається господаря.

Проте найбільш небезпечною формою є тиха, коли ознаки хвороби виражені слабо, адже ви можете не одразу зрозуміти, що тварина інфікована і продовжувати контактувати з нею, наражаючи себе на небезпеку.

Відео дня

Динаміка випадків сказу на Козятинщині за останні 6 років, 2020-2025 роки: всього 70 випадків.

  • 2020 р. – 30 випадків,
  • 2021 р. – 9 випадків,
  • 2022 р. – 2 випадки, 
  • 2023 р. – 6 випадків, 
  • 2024 р. – 12 випадки, 
  • 2025 р. – 11 випадків.

В 2025 році сказ реєструвався в таких населених пунктах: села Білопілля, Вернигородок, Гурівці, Зозулинці, Махнівка, Немиринці, Пиковець, Кордишівка, Титусівка, Козятин. А також 29 сказ зафіксували у місті Козятин.

Найбільше випадків сказу виявили у:

  • Козятинській міській громаді – 5, 
  • Глуховецькій – 3,
  • Махнівській – 2
  • Самгородоцькій – 1 випадок.

У всіх випадках з хворими на сказ тваринами мали контакт 25 чоловік, всі вони отримували антирабічна щеплення.

В 2025 році у безпритульних тварин сказ реєструвався в 4 собак та 2 котів. Виникненню випадків сказу сприяє перевищення норм популяції червоної лисиці на території району, яка має становити 0.5-1 лисиця на 1000 га угідь. На даний період по даним голови Козятинської РО УТМР щільність популяції лисиць на території району становить 3,5-4 лисиці на 1000 га угідь. Основним джерелом інфекції є хижаки дикої фауни, в першу чергу, червона лисиця.

В квітні поточного року на Вінниччині провели кампанію з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. Такі кампанії проводяться з 2023 року щорічно 2 рази на рік. Приманки з вакциною розкидали на узліссях, узбіччі доріг, річок, сільськогосподарських угідь створеними бригадами за участю ветеринарних спеціалістів, єгерів та мисливців. До 2022 року дані заходи проводилися щорічно за допомогою авіації.

— На території населених пунктів громад та міста мешкає значна кількість безпритульних тварин. Реальною можливістю зменшити кількість безпритульних тварин, а отже і нанесення ними покусів людям є створення притулку для утримання безпритульних тварин на території громад, — каже Геннадій Мельничук. — Але на даний час жодного притулку на території громад Козятинщини не створено. Натомість проводяться певні заходи по зменшенню кількості безпритульних тварин, укладається договори, щодо здійснення послуг по стерилізації, ідентифікуванням тварин за допомогою вушних бирок та щепленням їх проти сказу.

Основні заходи у профілактиці сказу, це:

  • проведення профілактичних щеплень проти сказу собак та котів;
  • виконувати правила утримування домашніх тварин та норм поводження з ними;
  • не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново
  • викликати ветеринарного лікаря;
  • доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи у разі, якщо тварина загинула;
  • відстріл диких м’ясоїдних тварин, особливо лисиць.

При виявленні скаженої тварини необхідно негайно сповістити Держпродспоживслужбу або ветеринарного спеціаліста, що обслуговує населений пункт.

Службою ветеринарної медицини району шляхом подвірного обходу проводяться планові профілактичні щеплення проти сказу домашніх тварин, а саме — собак та котів. Державою в достатній кількості закуплена вакцина для імунного захисту домашніх тварин.

Там наголошують, що згідно інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин», власники тварин зобов’язані доставляти собак і котів в установи ветеринарної медицини для клінічного огляду і профілактичного щеплення проти сказу один раз в рік.

— На жаль, є ще певна кількість власників, які відмовляються від щеплення, що створює загрозу виникнення сказу як у тварин так і в людей. Єдиним профілактичним засобом є проведення щеплення вашого улюбленця! Сказ можна попередити — зауважує Геннадій Мельничук

По питаннях щеплення проти сказу, ви можете звернутися у приватні ветеринарні лікарні м. Козятин та до Козятинського відділу Хмільницької районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою – с. Сокілець, вул. Білоцерківська, 3б, тел. 0432-65-73-30.

Читайте:

Козятинчан атакують кліщі. Щодня до лікарні звертається від 3 до 6 пацієнтів

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
×
0%
keyboard_arrow_up