Вінничанка Наталія Луценко показала свої мальовані килими

Вінничанка Наталія Луценко показала свої мальовані килими
  • До Козятина завітала народна майстриня України Наталія Луценко.
  • Жінка створює традиційні для Поділля мальовані килими. Свої роботи вона виконує без застосування пензля.
  • Як їй це вдяється — розповіла майстриня

Наталія Луценко — корінна вінничанка. Свою першу освіту здобула у 17 років у професійно-технічному училищі №20, де опанувала ручну вишивку. Згодом вступила до Вінницького державного педагогічного університету, де вивчилася на вчителя молодших класів. Має ще й другу вищу освіту, за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування». Багато років працювала з дітьми. 

У 2019 році Наталія зацікавилася декоративним розписом. Спочатку навчилася усім тонкощам самчиківського розпису під керівництвом майстра Віктора Раковського, згодом завдяки майстрині Тамарі Вакуленко опанувала ще й розпис петриківський. А нещодавно захопилася традиційним для нашого регіону подільським розписом. В його основі — дерево життя, або як його ще називають «Подільський вазон». Це симетричне зображення, що має не лише квіткові мотиви, а також символи птахів та комах.

Нині Наталія — народна майстриня України, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників. У 2024 році вінничанка встановила рекорд України у категорії «Мистецтво. Вперше». Її виставка робіт «Писанка у подільському вазоні» стала найбільшою серією картин подільського розпису на тему Великодня.

Відео дня

Наталія Луценко зберігає зв’язок між традиціями та сьогоденням, адже майстриня не просто відтворює старовинну техніку, вона також створює мальовані килими. Це традиційний для України вид народної творчості. Ткані килими з різнокольоровими орнаментами, які були надзвичайно популярні в інтр’єрі наших пра-прабабусь, коштували чимало, тому їх могли собі дозволити не всі. Натомість українки вигадали більш дешевий спосіб — вони прикрашали цупку тканину розписом.

Захоплення Наталії мальованими килимами почалося з того, що вона потрапила в художній музей, перебуваючи в Буші. Там експонувалася виставка килимів. Одна із робіт — Бушанський килим — надихнула майстриню. Наталія спробувала відтворити цю техніку. Це настільки захопило вінничанку, що вона створила цілу колекцію мальованих килимів. Більшість із них — авторські.

— Мальовані килими створюються в дуже цікавій техніці, — розповідає майстриня. — Вони зроблені без дотику пензля. Орнамент малюється за допомогою конусних пакетиків. Їх називають фунтиками. Адже пензликом такі тонкі мазки не зробиш. Килими малюються олійними фарбами. Вони дуже довго сохнуть і малювати ними доволі важко. Особливо, якщо у вас є діти, чи тварини. Це ще той квест. Адже робота сохне від двох тижнів аж до місяця. Значно легше малювати ескізи.

Тло килима чорного кольору. І це не просто так. Адже за давніми традиціями Поділля мальовані килими завжди робили саме на цупкій тканині чорного кольору. Таке темне тло символізує родючий чорнозем.

При створенні килимів майстриня надихалася орнаментами старовинної кераміки Шаргородщини, Бару та Смотрича, що на Хмельниччині. Це знамениті осередки гончарства.

Свої мальовані килими Наталія Луценко представила у Козятині в рамках проєкту «Традиція» Вінницького обласного центру народної творчості. Відкриття виставки відбулося у вівторок, 4 березня. Козятин став першим містом, яке відвідала майстриня в рамках проєкту. Наступною локацією стане Хмельницький.

— Нашою виставкою ми хочемо показати, що ми бережемо народну культуру, — каже Тетяна Цвигун, директорка Обласного центру народної творчості. — Адже є військовий фронт, де наші чоловіки, сини, батьки захищають нашу Батьківщину. Але якщо не буде духовного фронту і ми не будемо зберігати традиційну культуру, в майбутньому після перемоги чим ми будемо славитися?

Привітати мисткиню із відкриттям персональної виставки завітали представники влади, працівники культури, художники та поціновувачі творчості.

— Для мене як для художника це щось незвичне, — ділиться враженнями художниця Анжела Коренкова. — Я вперше бачу таку техніку. Вдома, на Херсонщині, я подібного не бачила. Окрім того, що це дуже кропітка, охайна робота, привертає увагу фон. Іноді здається, що чорний фон може забрати кольори і дати якусь негативну емоцію, а тут скрізь відчувається весна.

Колектив «Перлина» Міського будинку культури (керівник Тетяна Коломієць) заспівав пісню «Дитячими долонями». Виступив на відкритті виставки й ансамбль «Струни серця». Вони виконали композицію «Від серця до серця».

Виставка мальованих килимів Наталії Луценко діятиме у Міському будинку культури до 17 березня. Вхід вільний.

 

Читайте також:

У Рівному експонувалися картини художниці з Козятина Тетяни Куліш

«Анжела відтворює Козятин таким, яким ми його не бачимо»

Козятинець Володимир Кіраковський колекціонує ґудзики

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (1)
  • Микола Співаченко

    Я відвідую всі виставки.дякую митцю.мені все українське подобається.я це вивчаю,знаю і ще знайомлюсь і тихо спілкуюсь з картинами.мені це подобається,але,якщо пишуть що прийшла найбільша масовка з....я  не розумію ц

    Ей цинізм.

keyboard_arrow_up