День пам’яті Героїв Крут

День пам’яті Героїв Крут

Ця історія досі викликає неоднозначні оцінки як з боку суспільно-політичної свідомості обох держав-учасниць згаданої події, так і з боку суто історичного підходу дослідників.

Місце події — станція біля села Крути, яка розташовувалася на 130-му кілометрі в північно-східному напрямку від Києва. 29 січня 1918 року тут відбулося збройне зіткнення загону юної Української Народної Республіки (близько 600 людей) з Червоною гвардією Радянської Росії. Остання значно перевищувала своїх вимушених супротивників числом, бойовим потенціалом і досвідом.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків. 27 патріотів були ними страчені.

Відео дня

На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш “Пам'яті тридцяти”.

2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.

В Україні відзначення бою під Крутами розпочалося лише напередодні проголошення її незалежності. 29 січня 1991 року з ініціативи Народного руху України, Студентської спілки, інших національно-демократичних організацій у Крутах було встановлено березовий хрест та відбувся перший невеличкий громадський мітинг.

На державному рівні вшановувати пам'ять героїв Крут почали в Україні лише 2004-го. За рік перед цим, у січні 2003-го президент Леонід Кучма підписав розпорядження “Про вшанування пам'яті героїв Крут”. У багатьох містах України почали встановлювати пам'ятні знаки, в школах проводити вечори, присвячені цим подіям.

Підготувала Анна БОЙКО

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up