Яка виходить з “очисних” — питна, після попадання у водогінну мережу вона стає технічною. Залишається ставити фільтри!
Після виходу в газеті “RIA-Козятин” (№38 від 22.09.2016) статті “Куплена вода — цілюща енергія чи цілковита хімія?”, на гарячу лінію надійшло багато дзвінків від наших читачів. Піднімається питання, якої ж якості вода з кранів — технічна чи придатна для пиття.
Прокоментував ситуацію “RIA-Козятин” начальник виробничого підрозділу Козятинського будівельно-монтажного експлуатаційного управління Микола Кравець.
— Ми технічну воду не подаємо, — каже Микола Васильович. — Якби вона була не придатна до вживання, то перевіряючі служби нас про це повідомили б і дали б припис про заборону подачі. У нас на виході вода відповідає стандарту. А за її якість у крані БМЕУ не несе відповідальності. Потрібно міняти мережі, якими подається вода в будинки.
За словами Миколи Васильовича, у водоймах зараз упав рівень води, бо тривалий час не було дощів. Ставки почали “цвісти” і вся зелень впала на дно. Через цвітіння та високу температуру може бути запах. Від цього ніхто не застрахований. І це не тільки у нас. Скрізь, де є такі водойми, подібна ситуація. З холодами запах зникне.
— Ми плануємо спробувати засипати у фільтри не кварцовий пісок, а цеоліт, — каже пан Кравець.
(Цеоліти — велика група мінералів. У промисловості застосовують виключно штучно синтезовані цеоліти (пермутити), вони знаходять широке застосування у водоочисних приладах, як адсорбенти, іоннообмінники, молекулярні сита).
Отож, водяники хочуть перевірити, як буде працювати така очистка води. Щоб надалі знати — працювати з кварцовим піском чи з цеолітом. До кінця жовтня БМЕУ-2 планує його отримати.
Вода хороша тільки у дітей
Відомий на Козятинщині з 1978 року санлікар, завідувач міжрайонного відділу лабораторних досліджень МОЗ Леонід Ящук розповів газеті “RIA-Козятин”, що у поточному році його підрозділ відібрав більше 40 проб водогінної води. Перевіряли її на відповідність медико-біологічним вимогам безпеки за санітарно–хімічними показниками. Із них 2 проби не відповідали нормативам за вмістом заліза та 33 проби на мікробіологічні показники, із яких 10 проб не відповідали нормативам.
Проби води відбиралися в школах, дитячих дошкільних закладах та закладах торгівлі і громадського харчування.
За словами Леоніда Ящука, у школах та дошкільних закладах, де встановлені, за рішенням міської ради фільтри, вода безпечна.
Досліджувалися колодязі
— Загального користування колодязів у нас на обліку 17, — каже пан Ящук. — У них вода за мікробіологічними показниками не відповідала нормативам у 80% досліджених проб, за санітарно-хімічними показниками (висока загальна жорсткість, вміст нітратів) у 24 -30%. За хімічним складом водогінна вода має менший вміст нітратів, різних солей, ніж колодязна та й краща за мікробіологічними показниками, внаслідок знезараження хлором.
У колодязях вода відповідає нормам за всіма показниками у випадках, коли глибина колодязя більше 10 м. Також, якщо він розміщений на відстані 20 м від вигрібних ям, гноярок, прилегла територія асфальтована чи бетонована в радіусі 2 м навколо верхнього кільця.
Потрібно міняти водогінну мережу міста
Фахівці роблять висновки, що забруднення водогінної води здійснюється у водогінній мережі через пошкодження труб корозією, частих проривів та пошкоджень.
— За роки моєї роботи в санепідслужбі з 1978 року я не пригадую випадків виділення коштів міською радою для планової заміни водогінних мереж міста, особливо прибудинкових та внутрішньо-будинкових, — розповідає Леонід Олександрович. —
Після усунення аварій на водогінній мережі та відновлення водопостачання гідроударом, весь бруд із центральної мережі попадає споживачам, фільтрування води на очисних спорудах не завжди дозволяє довести її до нормативів за органолептичними показниками і, хоча за хімічними та мікробіологічними показниками вона якісна, сторонні запахи риби, мулу викликають у споживачів підозри щодо її якості.
На сьогодні гостро стоїть питання реконструкції та впровадження нових технологій очищення води на очисних спорудах та капітальної заміни розподільчої водогінної мережі. Колодязі загального користування не мають реального господаря, щорічна їх очистка, герметизація щілин між кільцями та знезараження не проводиться.
Тому споживання водогінної води через часті аварії без додаткового фільтрування чи знезараження кип’ятінням не рекомендується, як і колодязної.
Правильно вибираємо фільтри
Як каже Леонід Ящук, фільтри для очистки води можна підібрати. Однак необхідно уважно читати інструкцію. Підібрати його так, щоб він за хімічними показниками стабілізував воду (може зменшити загальну жорсткість, вміст нітратів, заліза тощо). Фільтрована вода може виводити солі із організму і лікувати хворих при порушенні сольового обміну та їх відкладень в організмі. Але при постійному її вживанні роками при незбалансованому харчуванні вона може вимивати й корисні солі, особливо у вагітних і дітей.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 27 від 3 липня 2025
Читати номер