Коли матеріальна допомога фейкова — як розпізнати повідомлення шахраїв
- 4 липня 2025 р.

- «Матеріальна допомога кожному українцю, щоб отримати, перейдіть за посиланням», — якщо вам прийшло повідомлення подібного змісту, не поспішайте відкривати сайт.
- Це може бути фішингове повідомлення
Фішинг — один із найпопулярніших способів шахрайства в інтернеті. Він полягає у крадіжці персональних даних.
— Суть фішингу в тому, що ошукана особа повідомляє дані про себе добровільно, адже зловмисники можуть використовувати підставні веб-сайти, — пояснює заступник начальника управління, начальник 2-го відділу (протидії різновидам онлайн шахрайств та допомоги в загальнокримінальних розслідуваннях) управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області Департаменту кіберполіції (міжрегіональний територіальний орган) Національної поліції України, підполковник поліції Дмитро Поліщук. — Разом із тим, зловмисник у цьому випадку відіграє роль нібито уповноваженої особи державного органу, благодійного фонду тощо.
Обіцяючи державну допомогу або допомогу від волонтерських, а подекуди навіть від міжнародних організацій, зловмисники можуть виманити дані вашої картки. Ця система працює так: спочатку шахраї розсилають за допомогою електронної пошти, СМС, соціальних мереж чи месенджерів повідомлення про нібито виплату матеріальної допомоги. У повідомленні вас просять перейти за посиланням, щоб заповнити анкету для отримання коштів. Переходячи на сайт, у вас можуть попросити вказати ваші персональні дані, так як прізвище, ім’я, по-батькові, номер телефону, адресу електронної пошти, дані картки. Якщо ви їх вводите, зловмисники отримують ваші персональні дані і можуть спробувати викрасти ваші гроші.
— Щоб не стати жертвою зловмисників, уважно ставтесь до отриманих повідомлень, — наголошує Дмитро Поліщук. — У разі їх надходження не відкривайте підозрілі посилання.
Якщо ви зіштовхнулися з онлайн-шахрайством, повідомте про це до кіберполіції. Онлайн-звернення можна залишити на офіційному сайті. А щоб вміти розпізнавати шахрайство, скористайтеся проєктом «Кібер Брама» або брошурою, яку створили у співпраці Національної та Кіберполіції та Офісу омбудсмена України.
Читайте також:
Винесли вирок за жорстоке вбивство таксиста — довічне і 12 років тюрми
Мешканець Закарпаття вкрав у козятинчанки електровелосипед. Його затримали
Стрілянина в електричці «Козятин-Київ». У поліції розповіли, що сталося
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.