«Ставляться під загрозу наші пакети по стаціонарних відділеннях»
- Колектив Козятинської центральної районної лікарні запросив депутатів міської ради на круглий стіл.
- Збиралися обговорити важливі питання, які стосуються подальшої роботи закладу. Але з 26 обранців прийшла тільки одна.
- Розповідаємо, про що говорили під час круглого столу і чому в лікарні можуть виникнути проблеми з ліцензуванням
Круглий стіл мали провести о 14.00 у вівторок, 26 вересня. О зазначеній годині працівники Козятинської центральної районної лікарні стали збиратися в актовій залі. Згодом долучилися ще й міський голова, заступник Павло Холковський і представники Управління соціальної політики. Але ніхто з депутатів не прийшов.
Поки чекали, щоб зібралися обранці, директор Козятинської ЦРЛ Оксана Забазнова коротко розповіла, яка склалася ситуація. Цього року набули чинності нові державні будівельні норми (ДБН). Відповідно до них, є певні вимоги до медичних закладів. Приміщення лікарні здебільшого не відповідають цим новим нормам, тому може виникнути проблема з ліцензією.
Кондиціонування — одна з найважливіших вимог, які ставлять до закладів охорони здоров’я. Це прописано і в ДБН, і в санітарних нормах. Кожна палата та ординаторська у стаціонарному відділенні повинна мати кондиціонер чи інший апарат, який забезпечує кондиціонування повітря. У закладі порахували, що потрібно встановити орієнтовно 200 кондиціонерів. І на це лікарні необхідне додаткове фінансування — приблизно 6 мільйонів гривень.
«Ми можемо втратити цей пакет»
Ще одне питання, яке мають владнати депутати, стосується вже виділених коштів на закупівлю апаратури. У березні цього року на сесії ухвалили рішення спрямувати до лікарні 5 мільйонів гривень. Але, за правилами, щоб кошти можна було використати, потрібно внести зміни до відповідної програми, чого не зробили. Управління соціальної політики підготувало проєкт рішення про внесення змін і його виносили на сесію, але депутати не приходили. Останнього разу, коли обранці все-таки прийшли і засідання відбулося, питання про внесення змін до програми не розглядали — порядок денний, у якому був проєкт рішення, не прийняли, а до нового це питання не включили.
— П’ять мільйонів зависли в повітрі, вони з березня віртуально є, але їх немає, — каже Оксана Забазнова. — Ми маємо нагальні потреби. Ми працюємо з НСЗУ, маємо 18 пакетів, але на ці пакети треба обладнання. Колоноскоп у нас ще початку 2000-них років. Наші хірурги роблять лапароскопічні операції, але апаратура теж застаріла. Нову ми купити не можемо. Поки тривав ковідний період, діяли встановлені Кабінетом міністрів карантинні обмеження і була норма, коли УЗД-апарат можна було купити без ПДВ. У нас є потреба в УЗД-апаратах експертного класу, щоб ми могли дивитися щитоподібну залозу, серце та інші органи. Ми ще тоді запланували купляти апарат. Тепер карантинні обмеження зняті, вартість апарата збільшилася, ми його як не купили, так і не можемо купити.
За словами Оксани Забазнової, протягом пів року, поки гроші не можуть використати, вартість обладнання, потрібного для нашої лікарні, зросла в середньому на 30%.
— Ставляться під загрозу наші стаціонарні пакети, тому що на нараді з департаментом прозвучало, що НСЗУ має намір із тими лікарнями, у кого не буде кондиціонування повітря, не заключати стаціонарні пакети, — каже директор лікарні. — Я не розумію, як наша громада зможе далі жити і не тільки наша громада, а й Самгородоцька, Глухівецька, Махнівська. Ми все ж таки спроможна лікарня загального лікування, ми маємо певний статус і ми не будемо мати цих пакетів. У нас є пакет по гастроскопії. Маючи колоноскоп, який не відповідає вимогам, я прямо кажу, ми просто можемо цей пакет втратити.
Хто з депутатів прийшов
Після директора лікарні взяла слово Тетяна Єрмолаєва. Очільниця громади говорила довго. І про те, що вирішення багатьох питань, не лише тих, які стосуються лікарні, стоїть на паузі, тому що депутати не збираються на сесію. І про те, що бюджет перевиконується, і з минулорічного залишилися кошти, але вони лежать «мертвим грузом», тому що депутати не приходять і не голосують. Зайшла мова і про воду, і про харчування у школах. І про те, що депутати висувають вимоги усунути керуючу справами виконкому, але виключно міський голова вирішує, хто буде працювати на посаді.
— Що від нас конкретно залежить? — прозвучало запитання із залу.
— У вас у кожного є можливість спитати у депутата, за якого ви голосували, чому він не приходить на сесію. І можливо він скаже вам, яке рішення для нього важливе, щоб його прийняли.
Згодом до круглого столу долучилася Ірина Репало, депутат від «Української стратегії Гройсмана». Забігаючи наперед, скажемо, що вона єдина з обранців, хто хоч і з запізненням, але прийшла.
«Ми стали заручниками ситуації»
Свою позицію висловила медичний директор Надія Станіславчук. Вона каже — Національна служба здоров’я України ставить до закладів такі вимоги, яких важко дотримуватися, але щоб отримати фінансування, лікарня має відповідати усім критеріям.
— Так, у нових нормах є пункт про те, що має бути кондиціонування, але вони розроблені під сучасні споруди, побудовані декілька років тому, а не такі, як наші, — каже Надія Станіславчук. — Кондиціонери мають бути, це так, але весь конденсат має бути виведений у каналізацію. І система кондиціонування також має бути сучасна. Постало питання про генератори. Нас поставили в жорсткі умови, сказали, якщо відключать світло і протягом 10 хвилин ви не увімкнене генератор, це буде одразу справа в прокуратурі на керівника. На один генератор у нас має бути запас пального на 5 днів. Один генератор за годину потребує 20-25 літрів палива. Можете собі уявити? Ми стали заручниками ситуації.
За словами медичного директора, є ще одна проблема — застарілі УЗД-апарати, які вже віджили своє, навіть списати не можуть, тому що для цього теж потрібне рішення сесії.
Чим все завершилося
— Ви запрошували на круглий стіл депутатів? — звернулася до директора одна з лікарів. — Яким чином?
— Декількома способами, — відповіла Оксана Забазнова. — Перший — у нас був лист на ім’я міського голови і депутатів, цей лист був розісланий на електронні адреси депутатів. Другий — я створила групу у вайбері і під’єднала всіх депутатів, майже всіх я знаю особисто. Розписала проблему, чому нам треба зібратися. Троє депутатів висловили своє бачення цієї ситуації і видалилися з групи. Решта депутатів мовчала. Були ще публікації як на нашому сайті, так і у фейсбуці.
— Це говорить про ставлення депутатів до нашого закладу, — сказала на це лікарка. — Ми на це не заслуговуємо. Але ви розумієте, що дві людини колотять всіма депутатами. На жаль, це так. Коли їм було вигідно, вони сюди прибігли і вирішували свої політичні питання, задовольняли свої амбіції. Коли їм сьогоднішнє зібрання не цікаве, вони сюди не прийшли.
Круглий стіл тривав майже дві години. Колектив вирішив підготувати усі необхідні матеріали і просити міського голову наступного тижня скликати позачергову сесію, на якій будуть розглядати виключно питання, пов’язані з медициною.
Читайте також:
«Мова не про покращення зору, а про збереження ока»
З 31 серпня розширюється програма реімбурсації «Доступні ліки»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Oksana Kolomiyets
Дмитро Троян
Геннадий Ткачук