Герпес: як він передається та як його лікувати

Герпес: як він передається та як його лікувати
  • Багато хто з нас стикався з проявами герпесу, але чи знаємо ми про нього все?
  • Розвінчаємо поширені міфи та дізнаємося, як насправді живуть із цим вірусом мільйони людей у світі.

Що треба знати про герпес

«Застуда» на губах не лікується алое, льодом, корвалолом чи зеленкою, а генітальний герпес — содовими ваннами, передає Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Чому виникає герпес

Існує герпесвірус людини (ГВЛ) 1 та 2 типу, віруси вітрянки, Епштейна-Барр, цитомегаловірус, та віруси герпесу людини 6, 7 та 8.

Відео дня

Як передається герпесвірус:

Герпесвірус другого типу передається під час незахищеного сексу, а також під час вагінальних пологів, якщо в матері в той момент є загострення герпесу.

Герпесвірус першого типу може передаватися через спільний посуд, коли інфекція проявляється активно.

Більшість людей заражаються ГВЛ-1 у віці до п'яти років від батьків чи інших дітей.

Як проявляється герпес

Первинна інфекція ГВЛ-1 проявляється не як «застуда на губах», а як гінгівостоматит чи фарингіт. Цей вірус персистує в нервах, найчастіше — трійчастому та блукаючому — закінчення якого підходять до шкіри та слизових, і до низки внутрішніх органів.

Далі прояви можуть зачіпати ясна, губи чи інші ділянки голови, проявлятися і в носі, і як вірусний кератит очей, або викликати багатоформні еритеми, або ураження стравоходу чи інших органів.

Генітально-анальний герпес може проявлятися у вигляді виразок, почервоніння, висипів та свербіжу, але може мати і безсимптомний перебіг. У цьому і полягає підступність генітального герпесу — людина поширює вірус, не знаючи про його існування.

Чи можливо видужати після зараження герпесом

Після зараження віруси вже ніколи нікуди не діваються, а перебувають у нейронах і час від часу активуються. Тригером може бути ультрафіолет, механічне пошкодження нерву, тимчасове чи постійне порушення імунітету.

Утім прояви захворювання не тривають постійно. Це добре, бо людина не живе в стані дискомфорту. Але погано те, що в цей час вірус може передаватися далі. З часом загострення інфекції стають дедалі рідшими. Для зменшення їхньої частоти, тривалості, чи повного запобігання використовують постійну, чи періодичну терапію системними противірусними препаратами.

Як запобігти зараженню герпесом

  • не цілуйтеся, якщо в партнера / партнерки губи чи ротова порожнина почали свербіти, поколювати чи з’явилися висипання;
  • не пийте разом з однієї чашки чи пляшки із людиною, яка на губах має герпес;
  • не користуйтеся спільною гігієнічною помадою;
  • робіть з партнером / партнеркою аналізи на ВІЛ, герпес 1 і 2 типів, онкогенні штами папіломавірусу людини і сифіліс. У разі відсутності інфекцій, достатньо гормональних контрацептивів;
  • якщо в одного із партнерів генітальний герпес, то під час загострень і проявів, від сексу треба утриматися, навіть захищеного. В інший час потрібно користуватися презервативами.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up