Чи потрібна йодна профілактика у разі теракту на ЗАЕС?
- Розвідка отримала інформацію про те, що росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції (ЗАЕС) з викидом радіації.
- Фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки проінформували громадян про йодну профілактику та підкреслили чому у цьому випадку вона не потрібна.
Минулої доби президент Володимир Зеленський заявив: «рф готує сценарій терористичного акту на ЗАЕС»
— Щойно була доповідь нашої розвідки та Служби безпеки України. Розвідка отримала інформацію про те, що росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції — терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього, — сказав Зеленський.
Також Президент зазначив, що радіація не знає державних кордонів і те, по кому вона вдарить, визначається лише напрямком вітру.
Що робити у випадку радіаційної аварії ми розповідали у матеріалі:
Кому потрібна йодна профілактика
На це запитання відповіда ендокринолог, медичний директор Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру Інна Семенюк:
«У разі ядерної катастрофи ефективний лише калій йодид. Однак, він НЕ потрібен всім і не варто його масово скуповувати! Тільки в разі офіційного оголошення про те, що сталася ядерна катастрофа, необхідно протягом шести годин прийняти препарат. Калій йодид можуть приймати діти, підлітки та дорослі до 40 років. Віковій категорії населення 40+ його не потрібно пити. Побічні ефекти після приймання цього препарату перевищують його лікувальні властивості, він може заблокувати роботу щитовидної залози. З метою профілактики приймати пігулки категорично заборонено! У разі небезпеки потрібно випити таблетку в залежності від віку».
У Департаменті охорони здоров'я та реабілітації ОВА наголошують, що використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду!
Профілактика не потрібна у жодному сценарії на ЗАЕС
Тим часом Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки інформує, що наразі немає причин вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини.
«Жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики! Йодна профілактика — це насичення щитоподібної залози стабільним йодом для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та попередження її опромінення. Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу, — цитуємо повідомлення центру з ядерної та радіаційної безпеки. — Найдовший період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується в два рази, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько 8 діб. Решта ізотопів радіоактивного йоду має ще коротший період напіврозпаду. Це в свою чергу означає, що з моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду даного ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилась в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року. Таким чином, йодопрофілактика має сенс тоді і лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає. Отже, при гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому, йодопрофілактика не потрібна».
Читайте також по темі:
Розчин йоду при радіації: в МОЗ України відповіли на запитання людей щодо йодної профілактики
Перебувати в укритті та знезаразити себе: алгоритм дій у разі радіаційної аварії
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.