Алергени для дітей на святковому столі: як уникнути ризиків

- Найпершими причинами, які призводять до виникнення тих чи інших алергій у дітей, є продукти харчування.
- Як вберегти своє чадо від алергічних реакцій під час новорічних застіль — розповідає лікар дитячої обласної лікарні
Наближаються Новорічні свята — радісний час для малечі. Проте, для батьків дітей з проявами харчової алергії, цей період може бути особливим викликом.
Які смаколики зі святкового столу краще не давати своєму чаду, розповідає лікар-алерголог Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Тетяна Потєєва.
— Напередодні різдвяних свят у дітей є ризики розвитку харчової алергії. Адже смачні страви, які супроводжують святкове застілля можуть спричинити тяжкі прояви алергії, — говорить лікар. — Батьки повинні пам’ятати про необхідність контролю за якістю продуктів, обмеження їжі з великим вмістом небезпечних речовин (барвники, консерванти, підсилювачі смаку, стабілізатори), що в свою чергу зменшить ризики розвитку гострих алергічних реакцій.
Алергенні продукти
Продукти харчування лікар-алерголог ділить на три групи, в залежності від їх алергенності:
- висока алергенність: коров’яче молоко, риба, яйця, куряче м’ясо, суниці, малина, полуниці, чорна смородина, ожина, виноград, ананас, хурма, гранат, цитрусові, шоколад, кава, какао, горіхи, мед, гриби, гірчиця, томати, морква, буряк, селера, пшениця, жито;
- середня алергенність: свинина, індичка, кролик, картопля, горох, персики, абрикоси, червона смородина, банани, перець зелений, кукурудза, гречка, журавлина, рис;
- слабка алергенність: кабачки, патисони, редька, гарбуз світлих тонів, яблука зеленого та жовтого кольору, біла смородина, слива, мигдаль, зелені огірки, конина, баранина (нежирна).
— Потрібно розуміти, що цей поділ є відносно умовним тому, що кожна дитина по різному може відреагувати на вживання перерахованих продуктів, — зазначає Тетяна Потєєва.
Симптоми харчової алергії
За словами фахівців, симптоми харчової алергії зазвичай з'являються від 10-15 хвилин до 2-24 годин після вживання алергенів.
— Клінічні симптоми харчової алергії можуть проявлятися від легкого дискомфорту до стану загрозливому життю, який потребує негайного медичного втручання, — каже лікар дитячої обласної. — Алергічні реакції можуть включати почервоніння шкіри або висип, набряк обличчя, язика, губ, кропив'янку, викликати блювоту або діарею, спазми в животі, кашель, набряк гортані, голосових зв'язок, запаморочення, втрату свідомості тощо.
Батькам дітей схильних до харчової алергії, необхідно контролювати раціон харчування, уникати споживання продуктів-алергенів.
Поради алерголога
Якщо ваша дитина має алергію, фахівці рекомендують проконсультуватися з лікарем-алергологом, який може надати конкретні поради та рекомендації.
Загальні поради від лікаря-алерголога Вінницької обласної дитячої лікарні:
- Читайте етикетки на продуктах та не вживайте продукти з інгредієнтами, які можуть викликати алергічну реакцію у вашої дитини;
- Не зловживайте морепродуктами, газованими напоями, салатами з майонезом та іншими соусами;
- Від Різдвяної куті малюкам до трьох років краще утриматися. Старшим — так, але готуйте кутю на основі пшениці, цукру, родзинок, але без меду, горіхів та халви;
- Якщо ви і даєте дітям шоколад, краще давати чорний, без домішок; Не рекомендуються вживати желейні цукерки, чупа-чупси, галеретки, кольорові посипки, мастики;
- Найкраще їсти сезонні фрукти. У зимовий період — це яблуко і банан;
- Обережно і виважено споживайте цитрусові, манго, ананаси та інші екзотичні фрукти, які також можуть спричинити прояви алергії — висипання, свербіння, розлад травлення;
- Від солодощів з неприродними добавками варто зовсім відмовитись, при можливості, замінити їх сухофруктами, карамельними льодяниками, домашньою пастилою та «фруктовими чіпсами».
— Пам’ятайте, незважаючи на харчові обмеження, свята можуть бути веселими та безпечними для дітей з алергією, якщо підійти до підготовки уважно та заздалегідь, — наголосила лікар-алерголог Тетяна Потєєва.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.