Унікальні куточки природи нашої Козятинщини
- Чи знали ви, що через два села колишнього Козятинського району проходить шлях, яким птахи з усієї Європи мігрують на зимівлю?
- А в одному з наших лісів росте рідкісний вид орхідей, занесений до Червоної книги України.
- Зібрали для вас цікаві факти про природоохоронні зони нашого краю
На території колишнього Козятинського району є сім заказників. Це — природоохоронні території, які мають важливе значення для екосистеми. На території деяких з них ростуть рідкісні рослини та тварини.
Найбільше таких заказників у Козятинській громаді. Один із них розташований всього за декілька кілометрів від міста, поруч із селом Махаринці. Саме там розкинулася «Капличка».
Це — ботанічний заказник місцевого значення. Його зареєстрували чотирнадцять років тому для того, аби зберегти частину хвойного лісу. У «Капличці» ростуть сосни, а також чагарникові рослини, такі як терен, бородач, костриця, ковила та трав’янисті рослини, що притаманні болотистій місцевості — рогіз, осока й очерет. Загальна територія заказника — 20 гектарів.
Під сусідньою Сестринівкою розкинулося урочище «Сестринівська дача». Однак якщо «Капличка» — заказник місцевого значення, то «Сестринівська дача» — загальнодержавного.
Заказник створили для того, щоб зберегти одну із рідкісних рослин виду орхідеї — Зозулині черевички, які занесені до «Червоної книги України». Для нашої області ця рослина не притаманна. Є у «Сестринівській дачі» й любка, підсніжник, коручка чемерникоподібна та гніздівка, які також належать до категорії рідкісних.
Загальна територія заказника має площу в 48 гектарів. Під охороною перебувають не лише червонокнижні рослини, а й діброва з дубами, котрим понад сто років, а також насадження ліщини і чорної вільхи. Урочище «Сестринівська дача» створено у 1982 році і перебуває у віданні Козятинського лісництва.
Поруч із Сигналом розташовується ще одна природоохоронна територія площею 13 гектарів — «Титусівський ліс». Це єдиний ентомологічний заказник на території Вінницької області, щоправда, лише місцевого значення.
Його родзинка — гігантські мурашники, в яких живуть великі та середні чорні мурахи. Станом на 2005 рік, коли «Титусівський ліс» отримав статус заказника, там було 42 мурашника. Зустрічаються й інші комахи, а також птахи та тварини. У лісі ростуть дуб, ясень, вільха, клен, граб, верба, бузина, шипшина, глід, горобина і бересклет.
На території Самгородоцької громади два заказника. Один з них — ботанічний і має назву «Курочка».
Це заказник місцевого значення. Він розташований у межах Збаража на березі річки Десна. Заказник зареєстрували у 1997 році. На території площею в 50 гектарів ростуть трав’янисті рослини, притаманні для лугів та боліт. Зустрічаються серед них рідкісні види. Зокрема, валеріана, лепеха (в народі більш відома як татарське зілля, яке ми стелимо на порозі будинку на Трійцю), плаун, перстач гусячий і навіть іван-чай та біле латаття.
У самому Самгородку на території села розкинувся гідрологічний заказник місцевого значення «Опустя». Він займає територію басейну річки Десна.
►Фото Людмили Сломінської
Площа природоохоронної ділянки становить 46 гектарів. «Опустя» зареєстрували у 2005 році. Цей заказник має вагоме значення для водорегулювання річки Десна, що є притокою Південного Бугу. Серед рослин тут переважають м’ята, рогіз, лядвенець, осока, конюшина, цикорій, чебрець та інші трави.
На території Махнівської громади два ландшафтних заказника місцевого значення. Один із них — «Немиринецьке». Розташований на річці Волок поблизу села Немиринці.
Цей заказник має важливе міжнародне значення, адже через його територію проходить шлях міграції перелітних птахів. Тут гніздиться велика кількість пернатих, зокрема й тих, які занесені до Червоної книги України. Серед них чорний лелека, пугач, лежень, балабан, кулик-сорока. У Немиринецькому заказнику зустрчаються й інші червонокнижні тварини і комахи. Більшість видів рослин, які тут ростуть, та комах також є рідкісними. Тут мешкають видри, бджоли-теслярі, метелики Махаон та Подалірій. У річці водяться карась, судак, окунь, білий амур. Територія заказника має площу в 30 гектарів. «Немиринецьке» отримало свій статус у 2010 році.
Поряд із сусідньою Перемогою розташований ще один ландшафтний заказник — «Перемога», який створили у 2010 році. Він займає територію в 18 гектарів на березі притоки річки Гнилоп’ять.
Тут можна зустріти яструбів-перепелятників, білих та сірих чапель, водяних курочок, сірих гусей та інших птахів. Чимало пернатих у «Перемозі» гніздяться і цей заказник також має важливе міжнародне значення, адже через нього також проходить шлях міграції птахів. На території заказника не лише багатий тваринний, а й рослинний світ. Більшість рослин, які тут ростуть, занесені до Червоної книги України. Зокрема, у «Перемозі» є ведмежий часник — рідкісна трав’яниста рослина.
Читайте також:
Що ховається за дверима Музею у Сестринівці
П’ять цікавих місць області, які варто відвідати
Де можна відпочити поблизу Козятина?
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.