ТЦК працюватимуть цілодобово. Чи вручатимуть повістки вночі — пояснюють аналітики

ТЦК працюватимуть цілодобово. Чи вручатимуть повістки вночі — пояснюють аналітики
 • Уряд своєю постановою дозволив цілодобову роботу Територіальних центрів комплектування (ТЦК). Цей орган веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення.
 • Аналітики Центру спільних дій пояснюють, що це означає та чи зможуть роздавати повістки вночі.

Кабінет Міністрів уніс зміни до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідна постанова від 9 лютого 2024 року № 147 набрала чинності 15 лютого.

Згідно з постановою, під час воєнного стану ТЦК зможуть цілодобово вести облік призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, проводити для них медогляди й психологічні обстеження ВЛК. Проте, підкреслюють аналітики, цілодобова робота ТЦК ще не означає, що повістки вручатимуть вночі.
— Варто зазначити, що немає окремого закону чи підзаконного акту, який би врегульовував питання вручення повісток під час воєнного стану. Також законодавець не визначив видів повісток – чи то для уточнення облікових даних, чи для походження медкомісії, чи про прибуття на призовний пункт. Немає вимог щодо місця й часу вручення. Тож теоретично продовження робочого часу ТЦК не означає обовʼязкову роздачу повісток у вечірній або нічний час. Але це — теорія, — коментує аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова.

Відео дня

Аналітикиня припускає, що таке нововведення могло б покращити процеси мобілізації
й комплектування ЗСУ та інших військових формувань.

«Оскільки Центри комплектування працюватимуть 24/7, військовозобовʼязаним та резервістам буде зручніше з'явитися до ТЦК у вільний час, — пояснює Ірина Корженкова»

Крім того, на її думку, це може допомогти ТЦК краще реагувати на потреби військовослужбовців та
членів їх сімей, які потребують допомоги в неробочий час. Аналітики наголошують на тому, що постанова Кабміну не містить чітких правил та процедур цілодобової роботи ТЦК. Рішення про режим роботи кожного конкретного ТЦК ухвалюватиме його керівник. На думку Ірини Корженкової, це загрожує свавіллям з боку представників ТЦК.

— Вночі складніше знайти допомогу юристів та правозахисників, тому зростає ймовірність порушення прав та свобод громадян. За порушення комендантської години можуть повести у військкомат, хоча за це має бути адміністративна відповідальність, а не примусовий візит у ТЦК. Ніхто не має права цього робити, — зазначає аналітикиня.


У Центрі спільних дій рекомендують Міністерству оборони України розробити чіткий порядок роботи ТЦК у цілодобовому режимі, який би гарантував дотримання прав громадян та ефективне виконання поставлених завдань. Адже деякі процедури краще проводити в першій половині дня, а не вночі, як-от ВЛК.
— Потрібно врахувати й адміністративні особливості. Цілодобова робота може бути необхідною у великих містах, але і їх за належної організації роботи можна уникнути. Але у невеликих містечках це не доцільно, — додає Ірина Корженкова.

Щоб знизити рівень напруги у суспільстві, на думку аналітикині, варто провести інформаційну кампанію та розʼяснити права й обов'язки усім учасникам процесу.

Особливо важливо врегулювати момент із повістками, їхнім змістом і порядком вручення, — підсумовує Ірина Корженкова.

 

Читайте також:

Повістки зможуть вручати і поліцейські. Як працюватиме новий законопроєкт про мобілізацію

17-річні юнаки повинні приписатися до призовних дільниць

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (7)
 • Алла Ильчук

  Хто хотів ,вже на війні.А остальні сидять і балакають!!Треба зробити ,як у Польщі.
 • Наталія Павлюк

  А чому не їдуть на курортах повістки вручати,і у верховній раді,ви хочете забрати з села всіх чоловіків, щоб не було кому навіть город виграти, схаменіться, візьміть з десяток депутатів.
 • Valerij

  Фашисти в формі! Треа з собою носити ножа
 • Михаил

  А як же вночі вручати повістку,якщо комендантська година?

  Євгеній був тут reply Михаил

  тим хто її не дотримується будуть вручати.

  Mr reply Михаил

  Тут типу не сповіщення,а робота з бумагами,ви представляєте скільки буде заяв до суду після прийняття нового закону про мобілізацію

keyboard_arrow_up