У православних почався останній тиждень Великого посту перед Великоднем - Страсний. Він так названий в честь страждань Христа. Кожен день Страсного тижня має своє особливе значення, і призначений для певних справ.
Пост в ці дні має бути особливо суворим. Дозволяються тільки сирі овочі, фрукти, горіхи і хліб, а в п'ятницю краще взагалі обійтися без їжі.
У Страсний Понеділок починається підготовку до Великодня. Пост в цей день особливо суворий, деякі православні навіть утримуються від хліба і води.
У Страсний Вівторок селяни товчуть насіння льону і конопель і, заливши їх водою, поять худобу - для того, щоб весь рік уберегти її від хвороб.
У Страсну Середу готують «пісну вечерю» з 12 пісних страв. Під дах кладуть хліб, сіль і мило. Ймовірно, насичуючись особливою енергетикою, такий хліб і сіль служать оберегом для дому та сім'ї весь майбутній рік, а цим милом відмивають всю сім'ю в Чистий четвер.
Страсний Четвер в народі називають Чистий четвер. У цей день потрібно викупатися до світанку і привести в повний порядок весь будинок. І, звичайно, саме відповідальна справа для Чистого четверга - це приготування пасок і фарбування великодніх яєць. Також в цей день радять всім в сім'ї взяти по жменьці солі і зсипати в один пакет. Цю сіль прибирають і зберігають, і називається вона «четвергова сіль», сіль Великого Четверга. Нею можна лікувати себе, а також своїх рідних і близьких. Починаючи з четверга з будинку до Великодня не віддають нічого.
Страсна П'ятниця - це найскорботніший день не тільки за весь Страсний тиждень, а й за весь рік. У цей день немає місця веселощам, співу і танцям. У цей день не готують обід - їдять сирі овочі і хліб, спечений раніше. Шити, в'язати, рубати сокирою теж не потрібно в цей день. Християни із різних країн світу - згадують Страсті Господні.
У Страсну п'ятницю - відтворюють Хресну Дорогу, шлях, яким Ісус Христос йшов на Голгофу
У Страсну Суботу печуть паски і фарбують яйця, якщо не зробили цього в Чистий четвер. Також починають освячувати в церкві паски, пофарбовані яйця і сирну паску. Відома традиції не спати всю ніч напередодні Великодня - щоб не «проспати» весь майбутній рік. Не спати всеношну - значить провести в бадьорості і активності весь рік, до наступного Великодня.З суботи на неділю вінничани йдуть до храму, де під час нічної служби зустрічають світле свято Великодня, яке в 2019 році випадає на 28 квітня.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 52 від 26 грудня 2024
Читати номер