Сказ знаходить необережних

Сказ знаходить необережних
СКАЗ – гостра зоонозна інфекція, що спричиняється вірусами з родини рабдовірусів. Передається людині через укус чи ослизнення хворими тваринами. Уражає центральну нервову систему і закінчується летально.

       Вірус сказу розмножується та накопичується у головному мозку, а також в епітелії слинних залоз, надниркових залоз, периферійних нервових стовбурах, сльозних залозах. Вражає різних тварин: мишей, кролів, морських свинок, білих щурів, курчат, овець. Вірус сказу патогенний для людини, м’ясоїдних тварин родини собачих, котячих та куниць, а також рукокрилих (кажанів). При контакті з хворими тваринами чи поїданні кормів, ослинених хворими  на сказ тваринами, хворіють коні, свині, велика та мала рогата худоба. Вірус сказу досить стійкий в навколишньому середовищі, особливо при низьких температурах. Згубно діє на вірус пряме сонячне світло та ультрафіолетове опромінення. Гине при використанні дезінфікуючих засобів.
  Вірус сказу може потрапити в організм людини через рани після укусу, ослинені мікротравми, подряпини, при контакті з шкірою хворої на сказ тварини (обробка шкур). Можливий аерогенний шлях зараження у печерах, де гніздиться велика кількість кажанів. Інкубаційний період продовжується від 10 днів до 1 року, найчастіше він складає 1-2 місяці. Тривалість інкубаційного періоду пов’язана з локалізацією укусу, тому особливо небезпечні укуси обличчя, голови, пальців рук. Виділення вірусу із слиною починається за кілька днів до розвитку клінічних ознак хвороби і триває протягом усього періоду захворювання. Саме тому обов’язково необхідно проводити ветеринарний нагляд за твариною, що нанесла укуси, для виключення захворювання на сказ у тварини. Ні в якому разі не можна вбивати тварину, яка нанесла укуси, а необхідно повідомити ветеринарного лікаря та проводити спостереження за твариною.
  В початковій стадії (1-2 доби) у тварин змінюється поведінка, з’являється тривога, занепокоєність, лякливість. З часом з’являється збудження, агресія, бажання кусати все, що трапляється на шляху, ковтати неїстівні предмети. Їжа, яку тварина ковтає, немовби застрягає в горлі, складається враження, що вона вдавилася. Відчуваючи велику спрагу, тварина не може ковтати воду. Через 4-5 діб з’являються паралічі, квола хода, з рота тече слина, звисають вуха та хвіст, голос стає хрипким або беззвучним. Тварина вмирає не пізніше 7-ї доби від початку захворювання.
  Оскільки сказ є зоонозною інфекцією, що передається людині виключно від тварини, профілактичні заходи повинні бути спрямовані на нейтралізацію джерела збудника інфекції – хворої тварини. У населених пунктах необхідно вести систематичний відлов та винищення бродячих тварин. Собаки, що утримуються в господарстві, повинні перебувати на обліку і бути щепленими проти сказу. Необхідно проводити регуляцію чисельності хижих тварин, особливо лисиць. В нашому районі вкрай висока чисельність лисиць – 2-3 голови, а в деяких місцях і більше на 1 тисячу сільськогосподарських угідь при нормі не більше 0,5 -1 голови.
  Ні в якому разі не можна торкатися трупів тварин без засобів індивідуального захисту(гумових рукавичок). Необхідно доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи вразі, якщо тварина загинула. Ні в якому разі не можна знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні.
  Для запобігання захворювання на сказ після укусу людини або ослизнення її шкірних покривів та слизових оболонок скаженою, підозрілою на сказ або невідомою твариною, необхідно промити рану чи місце укусу великою кількістю чистої води з милом. Рану слід обробити одним із дезінфікуючих розчинів: настойкою йоду, спиртом, розчином перманганату калію, перекису водню. Необхідно негайно та обов’язково звернутися за медичною допомогою до медичного працівника населеного пункту, в якому Ви проживаєте. При необхідності обов’язково слід з’явитися в Козятинську ЦРЛ для призначення курсу антирабічних щеплень, адже це єдиний спосіб попередити захворювання людини на сказ. Тим паче, що в 2007 році в Вінницькій області зареєстровано 2 випадки смерті людей від сказу.
  У випадку, коли на Ваше подвір’я забігла хижа тварина, ні в якому разі не слід її чіпати. Якщо в Вас є можливість знищити тварину, не торкаючись її, негайно повідомте про даний випадок працівника ветеринарної медицини. Ні в якому разі не чіпайте труп хижої тварини без засобів індивідуального захисту. Якщо хижа тварина контактувала з Вашими домашніми тваринами (кіт, собака, тощо), необхідно терміново повідомити працівника служби ветеринарної медицини та провести спостереження за домашніми тваринами на протязі 14 днів, не контактуючи з останніми. Тварину необхідно помістити в клітку чи вольєр, годувати з застосуванням гумових рукавичок (не торкаючись миски для їжі незахищеними руками). Якщо Ви знищили хижу тварину чи хвору на сказ тварину підручними засобами (лом, вила чи ін.), необхідно провести дезінфекцію даних засобів та дезінфекцію того місця, де була хвора тварина. В разі пошкодження одягу, в якому була одягнута людина під час укусу, треба його обробити гарячою праскою і лише після цього одяг можна ремонтувати.
  В Козятинському районі впродовж 2009 року сказ підтверджено у 8 тварин, що на 50% менше, як в 2008 році (16 вип.). Із захворівши на сказ тварин в 2009 році: 5 лисиць (смт. Бродецьке, м. Козятин – 2, с. Самгородок, с. Журбинці); 2 коти (м. Козятин, смт. Бродецьке);  1 собака (с. Козятин).
  В районі в 1 кварталі 2010 року захворіло 2 тварини: 1 кіт ( м. Козятин по вул. Свердлова, в контакті  з хворим котом були  3 особи, які отримують антирабічні щеплення в  залізничній лікарні)  та 1 собака ( смт. Бродецьке, контактних 4 чоловіка, отримують антирабічні щеплення в ЦРЛ).
  В І кварталі  2010 року в районі за антирабічною допомогою в ЦРЛ звернулось  25 осіб. Собаками було покусано  18 (72%), котами – 2 (8%), 24%  покусів були нанесені бездомними тваринами. Антирабічні щеплення були призначені 10 особам , що становить 40% від числа осіб ,що звернулись за антирабічною допомогою.
 
  Тетяна Кравченко – помічник епідеміолога Козятинської рай. СЕС

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
×
0%
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
20:36 На благодійній акції у Миколаївці зібрали для ЗСУ понад 10 тисяч гривень 17:19 Зворушливий концерт до Дня матері відбувся у Козятинському терцентрі 16:13 Адмін Telegram-каналу з Хмільника «допоміг» ухилянтам: тепер сам за ґратами 15:50 Куди йти навчатися Козятинчанам. Вступ 2025 (партнерський проєкт) Від читача 15:40 За поточну добу поліцейські ліквідували розгалужену мережу наркобізнесу: виготовлення та продаж альфа-PVP, амфетаміну та мефедрону на території 15 областей. 14:04 У Махнівці буде День донора, а у Махаринцях працюватиме виїзна бригада 13:31 Козятинський паровоз — пам’ятник чи непотріб? 11:45 Які помилки найчастіші при монтажі профнастилу? (Новини компаній) 11:22 Візит митрополита на Козятинщину: відвідали церкву у Непедівці 11:00 Робота у Козятині: свіжі вакансії від козятинських компаній 10:24 У квітні Козятинська громада поповнилася на 18 немовлят 09:12 Через Вінниччину на захід: сили ППО знищили ворожі БПЛА у центральному регіоні 09:02 Кого вітаємо та що святкуємо. Історія, заборони та прикмети 14 травня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up