Різдво Пресвятої Богородиці: історія свята і що не можна робити
- 8 вересня 2023 р.

- Різдво Богородиці — одне з найбільш значущих православних свят. Воно належить до двунадесятих, тобто, одне з 12 найважливіших. У народі цей день називають Друга Пречиста.
Від 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар. Тепер більшість церковних свят отримали нові дати святкування.
Різдво Пресвятої Богородиці раніше відзначали 21 вересня. Тепер свято припадає на 8 вересня.
Історія
Різдво Пресвятої Богородиці Діви Марії — це день народження Матері Ісуса Христа. Діва Марія народилася в сім'ї Іоакима та Анни, в Єрусалимі. Вони були літньою і бездітною парою і в ті часи вважалися покараними Богом, бо не мали дітей. Одного разу Іоакиму навіть заборонили принести жертву Богові на честь великого свята. Після цього Іоаким пішов у пустелю і став там молитися і просити Господа про дітей. Йому і його дружині, яка залишилася вдома, з'явився Ангел, який сповістив про швидку появу доньки у них. Подружжя зраділо і поспішило назустріч одне одному — зустрілися вони біля Золотих воріт Єрусалима, а цей сюжет відображений в іконографії «Зачаття праведною Анною Діви Марії».
Анна та Іоаким дали обітницю, що присвятять доньку Господу. Коли Марії виповнилося три роки, її ввели в Єрусалимський храм, де вона виховувалася до 12 або 14 років (за двома різними джерелами). Тут же пізніше Марії, завдяки знаменню — розквітлій палиці — обрали в чоловіки вдівця Йосипа Обручника.
Традиції
У цей день віруючі відвідують богослужіння і вимовляють молитви Богородиці. Прочитати молитву можна і вдома, якщо немає можливості відвідати храм.
Як і в будь-яке свято, сьогодні віруючі збираються за загальним столом і насолоджуються трапезою. Традиційно на стіл обов'язково ставлять рибні страви, а також сезонні овочі і гарбуз. З напоїв ставлять компоти і домашнє вино.
На Другу Пречисту бездітні жінки моляться Діві Марії про народження дитини і радості материнства. А вагітні просять легких пологів і міцного здоров'я дитині. Для наших предків цей день був святом всіх жінок як продовжувачок роду.
Народні прикмети
- В лісі багато опеньків — бабине літо буде коротким.
- Якщо ранок холодний, то зима буде рання та холодна.
- Чим вище мурашники побудували мурахи, тим суворішою буде зима.
- Якщо 8 вересня йде дощ, то весь вересень буде дощовим.
- Небо безхмарне, отже варто чекати на похолодання.
Що не можна робити
- Не можна займатися важкою фізичною працею.
- Не можна прибирати, шити, прати.
- Не можна займатися будівництвом.
Читайте також:
Коли чекати магнітні бурі у вересні 2023: календар
Що і коли відзначаємо у вересні? Новий православний календар
Свята та вихідні у вересні 2023: що відзначаємо наступного місяця
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
-
Елена Козак 8 вересня 2023 р.21 вересня Різдво Пресвятої Богородиці!