На Вінниччині виявили унікальну історичну знахідку

На Вінниччині виявили унікальну історичну знахідку
  • На Вінниччині знайшли унікальний артефакт — бронзову пряжку, що датується другим-третім століттям нашої ери.
  • Ця знахідка є свідченням тісних контактів між різними групами воїнів у тогочасному культурному середовищі та важливим внеском у дослідження історії регіону.

Житель Жмеринського району поповнив фонд краєзнавчого музею рідкісним предметом, який вагомо доповнює уявлення про історію регіону в перших століттях нашої ери, передає Вінницький обласний краєзнавчий музей.

Опис знахідки

Цей предмет — масивна прямокутна пряжка, розміром 123 х 73 мм (рамка зі щитком) з подвійним язичком Н-подібної форми. Рамка, язичок та щиток пряжки виготовлені з бронзи, вісь — залізна. Щиток орнаментований рядом трикутних штампів.

Подібні аксесуари були притаманні для воїнського костюму варварських племен центральної Європи у 2–3 ст. н.е. Пряжки могли бути виготовлені як з бронзи, так і заліза. Всього відомо близько 250 екземплярів таких предметів, з них лише 13 % виготовлені з використанням бронзи.

Відео дня

Артефакт вельбарської культури

Бронзові пряжки з подвійним язичком особливо характерні для представників вельбарської культури. Пізніше, схема поясної пряжки з подвійним язичком поширилася на територію Ютландії і датських островів.

Вельбарська культура названа за місцем розташування могильника у Мальборку-Вельбарку(нім. Willenberg) біля гирла річки Вісла. Існувала протягом ранньоримського, пізньоримського часу та початку гунської доби. Сформувалася у Польському Помор'ї на основі культури прибульців зі Скандинавії та місцевого населення.

Лише п'ять в Україні

На території України, раніше було відомо про п’ять знахідок масивних пряжок з подвійним язичком, з яких одна, знайдена на Львівщині — залізна, решта — бронзові. Три бронзові пряжки були виявлені на північно-причорноморському узбережжі. Їх ймовірніше за все, слід пов’язувати з проникненням в понтійську зону носіїв вельбарської культури, яка в другій половині 2 ст. н.е. поширилася на широку територію досягнувши Волині.

Географічно найближчою подібною знахідкою до пряжки з Вінниччини є виявлений в село Дівочки Житомирської області незакінчений виделкоподібний язичок від бронзової пряжки.

Важливо для історії

Значне поширення широких поясів з прямокутними пряжками з двома язичками і масивними наконечниками (як бронзових, так і залізних), свідчить про те, що різні групи воїнів в різному культурному середовищі підтримували тісні контакти один з одним. Знайдена на Вінниччині бронзова пряжка демонструє включення мешканців нашої території у цю взаємодію.

Найближчим часом необхідним є проведення реставрації переданої до музею пряжки та обстеження місця її виявлення. Сподіваємось, дуже скоро, всі охочі зможуть побачити рідкісну знахідку в експозиції музею.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
×
0%
keyboard_arrow_up