Лебеді самі собі можуть дати раду

Лебеді самі собі можуть дати раду
Нещодавно на клубному ставку плавали чотири лебеді. Минулої п'ятниці їх вже тут не було. Птахи, мабуть, перелетіли на іншу водойму
  • Пернаті сусіди. Із першими морозами з року в рік любителі живої природи звертаються до редакції з одним і тим самим проханням — допомогти врятувати лебедів, які замерзають на водоймі.
  • Але чи справді лебедям потрібна допомога, і якщо так — то у яких випадках?

Перший дзвінок до нас поступив від козятинки пенсійного віку. 

— Я жителька Козятина, сьогодні йшла біля сільського ставу. Лід замерзає і в маленькому кружечку від льду сидить, замерзає лебідь. Я вас дуже прошу, зробіть щось, щоб його зловили, — каже пані Ганна. — Я погоджуюсь забрати його додому та годувати, поки не стануть водойми відкритими навесні. Я на все погоджуюся, лиш би він не пропав. Зробіть щось, я вас дуже прошу, бачу того лебедя і мене тіпає цілий день.

Ми в той же день поїхали на клубний і сільський ставок. На обох водоймах одинокого лебедя не було. На зворотному шляху заїхали до рятувальників, щоб сповістити про прохання козятинчанки. Там нам розповіли, що про одинокого лебедя їм також повідомили і в якому він стані, їм відомо. 

Відео дня

Ми не раз були присутніми, коли ДСНС рятували пернатого на воді, не раз зверталися за порадою до орнітологів. І рятувальники, і фахівці по птахах пояснюють, що не кожного лебедя на воді потрібно рятувати.

— Лебеді добре переносять холод і можуть довго сидіти нерухомо. На воді королівський птах може повертатися на різні боки, це він робить для того, щоб не взялася крига під ним і в будь-який момент може стати на крило. Якщо птах на березі — йому не потрібно переступати з лапи на лапу, крокувати і грітися, як це роблять люди на зупинках. Якщо птах сидить на льоду або на березі, підібгавши під себе лапи – він просто економить енергію, — кажуть фахівці. — Пір’я і жиру у лебедів стільки, що виробники пуховиків можуть йому лише позаздрити! З боку може здатися, що птах примерз до льоду. Але таке може статися, лише коли птах хворий або поранений. Зверніть увагу на явні ознаки травм (видерте пір’я, кров, відстовбурчене крило). Якщо так, тоді птиці дійсно потрібна допомога. В іншому випадку лебедя своїми діями можете лише зігнати із обраного ним місця. Лебідь — птах дикої природи і коли він не хворий чи не виснажений, то сам собі дасть раду.

У Козятині, мабуть, найбільше людей, які закохані в живу природу. Кожного року лебеді спочатку самі, а потім з виводком курсують неподалік берега і чекають, що добра людина кине на воду чогось смачненького. Варто комусь із перехожих біля ставу зупинитися, як вони дружною компанією припливають до потенційного годувальника. Коли в цьому році на середині клубного ставу була вода без льоду, вони сніговою кашею за звичкою пливли до берега в надії, що хтось їм кине їсти. Люди з добрим серцем, підгодовуючи птахів, в деякій мірі робимо їм ведмежу послугу. Птахи дикої природи сидять на прикормленому місці до останнього.

Минулої п’ятниці весь клубний ставок скувало кригою. Тих чотирьох лебедів вже не було ні посеред ставу, ні під берегом. Очевидно вони полетіли на водойми, де ще не замерзла вода.

Лебеді рідко опускаються знесилені на безлюдне поле. Як правило, вони опускаються на городах чи на подвір’я людей, а рибалки зі стажем пам’ятають, як одинокий лебідь харчувався біля рибалок на ставках Голубівки, Бистрика, Вільнопілля. 

Чим можна годувати лебедів?

Птахам взимку холод не страшний – складніше їм перенести голод. Лебеді належать не до мігруючих видів птахів (тих, які відлітають наприкінці літа – на початку осені далеко на південь), а до кочових. У пошуках корму лебеді, власне, і кочують. Однак природоохоронці запевняють: лебідь — це дикий птах і може сам про себе подбати. А отже годувати його — не варто. 

Орнітологи рекомендують підгодовувати птаха в період морозів тільки в тому випадку, якщо це сірий перволіток, що ще не змінив оперення. Одному такому лебедю необхідний 1 кг комбікорму раз на три дні. Така порція не привчить птаха до штучного годування, але й не дасть загинути в холод. Також лебеді охоче їдять зерно, овес, кукурудзу, терті овочі та розмочене у воді сіно. Але підгодовувати здорових дорослих птахів без потреби — не варто. Цим ви відучуєте їх добувати собі корм, і даєте помилкову надію на легку зимівлю.

Також важливо знати, що лебедів і качок не можна годувати хлібом — у птахів від нього починається ентерит. 

Читайте також:

Як допомогти безпритульним тваринам пережити морози

Рятують життя тим, кого господарі покинули напризволяще

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up