Історична драма «Щедрик»: дивіться стрічку не виходячи з дому

Історична драма «Щедрик»: дивіться стрічку не виходячи з дому
  • У фільмі показана історія трьох різних родин: українців, поляків та євреїв. Їх об’єднало спільне горе — зміна репресивної машини СРСР на каральну систему Третього Рейху.
  • Співи українського «Щедрика» об’єднали дітей з цих родин. Саме тепло від пісні зігрівало дівчат протягом усього їх життя, навіть у часи страждань та перевиховання
  • Роль легендарного «Щедрика» Миколи Леонтовича у стрічці символічна — пісня є символом світла, надії, віри у краще. 

Сюжет

Дія картини відбувається в Івано-Франківську за часів Другої світової війни.

Викладачка співу Софія змушена забрати додому дівчаток, які залишилися без батьків. Їх і свою рідну дочку Ярославу вона оберігає від небезпеки. Ярослава вірить — примирити світ можна чарівною мелодією «Щедрика». Та слова святкової пісні ведуть до світла у суцільному мороці німецького та радянського поневолення.

Закінчення Другої світової війни не принесло довгоочікуваного звільнення. Дівчаток насильно забрали в дитячий будинок. Попри жорстке перевиховання і утиски, віру в прекрасне вони змогли пронести крізь роки. 

Відео дня

Також у фільмі показано, як українці, поляки і євреї, що живуть в одному будинку, об'єднуються, щоб пережити всі потрясіння. 

Творці історичної драми на своїй facebook-сторінці повідомили, що фільм вийшов на Megogo, Sweet.TV, Kyivstar TV та Volia TV.

Україно-польська історична драма «Щедрик» офіційний трейлер:

«Щедрик проти “русского міра”»

— Це варто всім подивитись. Самовідданість і любов до України, віру в її свободу вони несли роками. Болить від того, що більшість історій Героїв нації були приховані і змінені, а вони знищені радянською машиною. Знищені як тут, так і у вигнанні. Так і зараз, вони знищують народ, гинуть найкращі, — написала Козятинська міська голова Тетяна Єрмолаєва

Документальний фільм «Щедрик проти “русского міра”» можна подивитися на «Суспільне Культура» за посиланням, або у нашій новині:

Фільм розкриває захопливу історію про те, як візит на світський концерт 1 січня 1919 року навів Симона Петлюру на думку доручити диригенту Олександру Кошицю створення хору й відрядити його у світове турне для промоції української культури. За збігом сучасної історії, сюжет фільму порушує низку актуальних проблем сьогодення — протидії російській культурній експансії та пропаганді, питання культурної дипломатії України, місця українського культурного продукту у світі та його боротьби за себе.

Що в історії «Щедрика» вас вразило чи здивувало найбільше? Пишіть у коментарях!

Легендарний «Щедрик»

«Щедрик» — це українська народна колядка, музику до якої написав український композитор Микола Леонтович на початку ХХ століття.

Уперше «Щедрик» був виконаний хором Київського Університету у 1916 році. Тоді Микола Леонтович, родом із Брацлава, працював у Києві. Він керував хоровими колективами, викладав в Музично-драматичному інституті ім. Миколи Лисенка.

Композитор працював в музичному відділі Київського обласного комітету та у Всеукраїнському комітеті мистецтв та очолив щойно створений державний оркестр. Втім, стверджують, що до першого виконання публічно, Микола Леонтович 10 років вдосконалював твір, який народився на основі ще дохристиянської пісні, що виконувалась навесні.

Під час написання чотирьох нотної мелодії він черпав натхнення в українських народних піснях і мелодіях, які чув у дитинстві на Поділлі, де виріс.

В архівах вінницьких колекціонерів збереглася світлина, де Леонтович дерегує хором у Центральному парку Вінниці.

Напередодні святкування нового 1916-го року «Щедрик» вперше була виконана хором Київського музично-драматичного інституту імені М.В. Лисенка. Композиція мала колосальний успіх і буквально прославила свого автора, який однаково не вважав її ідеальною.

У 1921 році в США приїхав український хор Олександра Кошиця, який вперше в Америці виконав відому колядку в «Карнегі-Хол». 

На цьому концерті був присутній відомий американський музикант українського походження Пітер Вільховський, який пізніше написав англомовну версію української колядки «Carol of the Bells». Пісня нагадувала мкзиканту передзвін дзвіночків, тому саме про них він і написав свої вірші.

«Carol of the Bells» сьогодні є однією із найпопулярніших різдвяних пісень у світі. Пропонуємо послухати перший запис «Щедрика» 1922 року.

 

Читайте також:

Яка погода буде у березні: прогноз Укргідрометцентру

Свята та пости: церковний календар на березень 2023 року

Місячний посівний календар на березень 2023: коли та що можна сіяти

Магнітні бурі у березні 2023: коли та як вберегти здоров'я

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (2)
  • Galina

    Дуже емоційно...плакала багато разів за фільм. Я дитина сссра...багато зараз поняла за час війни...9 років...як нас стирати та винищували, та навіть цього не помічала за своё життя...а зараз випливають з пам'яті розповіді бабусі 1927 р.н....голод, війна, німці ...який жах, моё покоління жило в мряці і не розуміли цього всього, дуже боляче
  • Софія Романюк

    Дякую за роботу!Для мене відкриття в багатьох аспектах.Боляче за Україну!

keyboard_arrow_up