До редакції газети «RIA» прийшов стурбований мешканець Козятина пан Володимир. Він розповів неприємну історію, яка трапилася з ним. Його дружина придбала у магазині насіння рапсу. Подружжя посіяло його на полі. Потім чоловік і сам придбав у тому ж магазині ще одну партію. За його словами, чека йому не давали.
►Чоловік каже, що за пакет насіння заплатив у магазині 30 гривень
— Я не знав, що насіння не сходить, — каже Володимир. — Вирвали цибулю і я бігом пішов купив. Бо це якісний магазин. Приніс, і тоді мені говорить ця наша знайома Зіна: «У мене не зійшло нічого». Як я прийшов до дружини і кажу: «В Зіни не зійшло, не йди у цей магазин». А вона каже: «Та я вже купила». Ми те насіння посіяли, і воно не зійшло зовсім.
Коли подружжя побачило, що насіння не сходить, пан Володимир вирішив розібратися, що не так. Для цього пішов до магазину.
— Я прийшов і кажу: «Я у вас купив раніше насіння, не зійшло воно. Дівчата, якщо я намочу ваше і інше і якщо ваше не зійде, то прийду до вас в магазин вертати», — продовжує козятинчанин. — Там була така повна жінка, вона сказала: «Принеси і в магазин більше не приходь. Нащо нам із тобою зв’язуватися?! У нас є сертифікат».
Рапс, який Володимир придбав у магазині, коштував 30 гривень. Того ж дня для свого експерименту чоловік купив ще партію насіння на ринку. За нього заплатив більше, ніж утричі дешевше: всього 8 гривень.
— Там дядько продає, — додає чоловік. — Він такий сердитий на вигляд, але молодець.
Пан Володимир помістив насіння у пластикові контейнери, намочив, підписав, що де куплено, і поставив у тепле місце.
За шість днів насіння, куплене на ринку, почало проростати. Чашка із магазинним залишилася без змін. Пан Володимир взяв пакет із рапсом і пішов до магазину.
— Сьогодні вже тієї жінки не було, а була продавчиня. І вона каже: «Геть з магазину, насіння не може так скоро зійти!» Але воно зійшло, — каже козятинчанин і показує чашку з насінням із ринку. — Бачите, як воно проросло сильно. А це навіть не кільчиться зовсім, мертве, — каже, показуючи на чашку з магазинним.
►У контейнері, що ліворуч, насіння з магазину. У тому, що праворуч — ріпак, придбаний на базарі
Чоловік говорить, що проблема не в грошах. Біда у тому, що втрачається марно час.
— Я не такий жадний, — продовжує Володимир. — Що, мені так дуже шкода цих тридцять гривень?! Дві буханки хліба! Справа не в цьому! Навіщо ж так обманювати?! Сієш сьогодні рапс, щоб воно виросло. Скоро вересень, вже будуть холоди, хай трошки підросте. А як посієш і чекаєш. А нічого немає! Ще розсаду можна іншу посадити весною. Треба такі великі партії перевіряти на всхожість.
Ми завітали до магазину, про який казав пан Володимир, аби дізнатися думку керівництва. Там нам повідомили, що директори у від’їзді і будуть через тиждень, тому що проводять закупку товару.
Сертифікати якості на ріпак нам показати не змогли. Документи лежать у кабінеті керівництва, до якого працівники не мають доступу.
Проте нам вдалося поспілкуватися із персоналом, що працює в магазині.
— У нас один чоловік приходив, — каже одна з продавчинь. — Він посіяв чотири дні тому. А за чотири дні рапс ніяк не зійде. По-перше, зараз ночі холодні. Це якби було тепліше. До нас теж приходила Коліна мама, казала, що два тижні не зійшла гірчиця. Потім вона так зійшла! Воно ж сидить в землі.
— Це клімат. Він дуже велике значення має. Воно ще може зійти, — додає друга продавчиня.
— Ми йому пояснювали, що чотири дні — це мало. Два тижні, тиждень — так. Дивіться, яка температура! І, до речі, це свіже насіння. Його не було дуже довго. Тільки тиждень тому привезли. А коли він ще купував, і чи він у нас купував? — продовжує перша.
— Я не можу зрозуміти, як він перед цим у нас міг взяти рапс, чи той самий ріпак, як у нас взагалі його не було! І його тільки нещодавно привезли. Як він вже встиг посіяти його на полі, зрозуміти, що він не зійде, і прийти взяти вже в чашку звідси?
— Може вони придбали в іншому магазині недалеко від нас? Люди часто плутають, — додає друга.
Продавчині кажуть, що треба уточнити, де саме і Володимир, і його дружина придбали насіння.
У накладній за серпень жінки знайшли рапс. Проте там вказаний лише номер документа. Дати, коли його привезли, немає. Проте, за словами продавчинь, насіння ріпаку привезли тиждень тому.
За коментарем ми звернулися до Відділу економіки, регіонального розвитку та інвестицій Козятинської міської ради. Там нам сказали, що давати коментарі з цього приводу не уповноважені.
Спеціаліст відділу повідомила нам, що пан Володимир телефонував до неї і розповів про свою проблему. Вона порадила йому звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби з питань захисту прав споживачів у Вінницькій області та до Козятинського районного управління.
Обласне управління розташоване за адресою - Вінниця, вулиця Максимовича, 19. Телефони: (0432) 65-88-00, (0432) 67-02-36, (0432) 57-02-91, факс (0432) 57-03-01. Сайт — www.vingudpss.gov.ua та www.consumer.gov.ua.
До управління можна звернутися з письмовою заявою. У ній треба вказати прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання та викласти суть скарги. Під заявою поставити підпис і дату.
Заяву можна надіслати на поштову адресу. Індекс — 21036.
Проте письмові заяви розглядаються лише після пред’явлення документів, що підтверджують факт покупки.
Також можна звернутися до Козятинського районного управління. Воно розташоване за адресою - село Сокілець, вулиця Білоцерківська, 3-А (приміщення, де раніше була ветеринарна служба).
Контактні телефони: 2-78-39, 2-26-39.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 34 від 22 серпня 2024
Читати номер
Діана Пержар