Фейк про панорамний поїзд Львів-Закарпаття шириться мережею

Фейк про панорамний поїзд Львів-Закарпаття шириться мережею
На відео стверджували, що поїзд курсує за маршрутом Львів-Закарпаття. Насправді за вікном потяга не захід України, а Пенсильванія, США
  • Потяг, що курсує за маршрутом Львів-Закарпаття з панорамним видом на найгарніші куточки західної частини нашої країни, та ще й майже за безцінь.

  • Рілс такого змісту поширили в Інстаграм. Це відео привернуло увагу і козятинчан.

  • Однак виявилося, що такий самий поїзд «їздить» між Москвою та Санкт-Петербургом

Днями моя подруга натрапила в Інстаграмі на цікавий рілс про новий екскурсійний потяг і переслала його мені у приватні повідомлення. На відео дівчина з кудлатим песиком їде у вагоні з панорамними вікнами, які сягають стелі потяга. Перед нею відкривається чудовий краєвид: вкриті деревами підніжжя гір, річка. У салоні потяга — аніматори в костюмах пінгвіна та сніговика.

«Такий екскурсійний потяг їде по найгарнішим місцям. Вартість з песиком в один бік вийшла 300 гривень і 200 гривень назад», — йшлося в субтитрах.

Автори відео стверджували, що цей екскурсійний панорамний потяг курсує за маршрутом «Львів-Закарпаття». Цілком природно, що рілс привернув увагу багатьох людей, адже хто б не хотів практично за безцінь проїхати від Львова до Ужгорода у подібному вагоні. Один мільйон користувачів переглянули це відео. Понад 22 тисячі людей поставили йому «вподобайку». А деякі в коментарях навіть просили уточнити деталі, перепитували, чи справді пускають у потяг з тваринами і цікавилися, де можна замовити квиток.

Відео дня

Автори відео обіцяли розповісти, як купити квиток дешево за посиланням в описі на сторінці. Однак натомість у шапці профілю, який завантажив цей рілс, було лише посилання на якусь групу у телеграм. На самій сторінці чимало рілсів з іншими розвагами у Львові.

Переглянувши це відео, я заскрінила один із кадрів і зробила через Гугл пошук за зображенням. І навіть не здивувалася, коли підтвердилися мої підозри про те, що «екскурсійний потяг Львів-Закарпаття» — це фейк. Адже на мій запит пошукова система видала точнісінько таке саме відео, але вже на сторінці про ексклюзивні місця в росії. І цього разу це відео було «історією про те, як дівчина з песиком Тоббі проїхала новим панорамним потягом з Москви до Санкт-Петербургу за 3800 рублів». Квиток на «український» поїзд значно дешевший.

Про те, що на неіснуючий панорамний потяг, який буцімто курсує за маршрутом Львів-Закарпаття повелося чимало людей, свідчить ще один факт — його шукали в Інтернеті. Якщо в пошукову стрічку Гугл ввести слова «екскурсійний потяг», вам одразу запропонує «екскурсійний потяг Львів-Закарпаття». Адже це — найпопулярніший запит зі словосполученням «екскурсійний потяг».

Виявилося, що такий панорамний потяг справді існує, але він у Сполучених Штатах Америки. Курсує у штаті Пенсильванія, по кільцевій залізниці зі станції Джим-Торп. Маршрут проходить через природоохоронну зону — парк штату «Лігай Джордж», оточений каньйоном. А саме відео, яке видали за огляд неіснуючого «панорамного екскурсійного потягу Львів-Закарпаття», позичили у дівчини, яка подорожує зі своїм песиком Санчо. Мабуть американка навіть не підозрює, що її відео використали пабліки в Україні та росії.

Подібне ми вже бачили влітку минулого року: у соцмережах нам часто траплявся рілс з оглядовим майданчиком, який буцімто відкрили у 2024 році як не в Києві, то у Львові, хоча насправді ця локація у Південній Кореї. А ще мережею ширилося відео «вінницького» басейну під відкритим небом, який насправді розташований у штаті Техас. І у всіх випадках адреси цих диво-локацій обіцяли повідомити у шапці профілю, хоча там були лиш посилання на телеграм-канали. Тоді ми зверталися до Кіберполіції з приводу фейкових відео, аби дізнатися, яку небезпеку вони можуть становити. Правоохоронці зауважили, що пабліки та сторінки у соцмережах можуть використовувати подібний контент для того, аби збільшити кількість підписників, однак можуть бути і певні ризики. Зокрема, зловмисники можуть спробувати зібрати про вас особисту інформацію. Небезпеку можуть нести і посилання, адже вони можуть перенаправити на веб-сторінку, яка може заразити ваш пристрій шкідливим програмним забезпеченням.

У поліції радять:

  • не переходити за підозрілими посиланнями;
  • не писати у коментарях чи повідомленнях особисту інформацію;
  • перевіряти достовірність профілів, які публікують повідомлення;
  • використовувати та регулярно оновлювати антивірусні програми.

Як перевірити відео

Як ви вже зрозуміли, подібні фейкові відео — не рідкість. Останнім часом їх кількість дедалі збільшується. Ми впевнилися, що це фейк, коли здійснили пошук за фото. І розповімо вам, як це зробити.

Спершу вам необхідно зняти з відео один-два кадри, тобто зробити знімок екрану. Для цього увімкніть відео. Якщо ви переглядаєте його з комп’ютера, натисніть на клавіатурі «PrtSc», поки відео програється, і відкрийте програму «Paint» (це програма для роботи із зображеннями, яка є на будь-якому комп’ютері чи ноутбуці із системою Windows у розділі «Стандартні програми» в меню «Пуск»). Вставте зображення у програмі «Paint», натиснувши на клавіатурі комбінацію клавіш «Ctrl» і «V», а потім збережіть файл. Обов’язково запам’ятайте, в яку саме папку ви його зберегли.

Якщо ви переглядаєте відео з телефона, знімок екрана зробити ще простіше — просто затисніть одночасно кнопку вимкнення смартфона і зменшення гучності. Ваш гаджет автоматично сфотографує екран.

Залишилося здійснити сам пошук за фото. У програмі, яку ви використовуєте, щоб переглядати сторінки в інтернеті, введіть адресу пошукової системи «google.com.ua». Натисніть на значок фотоапарату і завантажте туди ваш знімок екрана. Зачекайте мить і система видасть результати.

 

Читайте також:

Грошова допомога від «Червоного Хреста» у 6500 гривень — фейк

Перетворили Південну Корею на Київ, а Техас — на Вінницю

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
×
0%
keyboard_arrow_up