Перетворили Південну Корею на Київ, а Техас — на Вінницю
-
Полюбляєте переглядати короткі відео в Інстаграм та Фейсбук? Будьте обачні, мережами гуляють рілси з привабливими локаціями для відпочинку, яких насправді в Україні немає, як от «безкоштовний басейн у Вінниці» чи «оглядовий майданчик у столиці».
-
Адресу обіцяють у шапці профілю, але там лиш невідоме посилання. Чи безпечно за ним переходити і як розпізнати фейк — розбиралися наші журналісти
«Найкрасивіші місця Києва. Перше — оглядовий майданчик. Відкрито у 2024 році. Висота споруди досягає 20 метрів, а вночі відкривається чудовий вид на усе місто. Вхід безкоштовний до 18:00. Маршрут до цієї локації дивись в описі сторінки», — відео з таким описом днями трапилося в моїй стрічці, коли я гортала Інстаграм.
На відео доволі незвичний оглядовий майданчик. Це не тераса на даху хмарочоса чи стандартний міст, який ми звикли бачити. Його конструкція чимось подібна до «американських гірок» — оглядовий майданчик різнорівневий, підіймається то вгору, то вниз крутими схилами.
Відео не могло не привернути уваги, тож стало цікаво, де саме у столиці розташована така локація. Адресу радили дивитися у шапці профілю. Заходимо на профіль акаунту, з якого поширили це відео. Сторінка позиціонує себе як «Світ культурних подій, цікавих новин та гарних місць». На неї підписалися 11,3 тисячі користувачів Інстаграм (станом на 09.07.24). Однак у шапці профілю адреси вищезгаданого оглядового майданчика ми так і не знайшли. Натомість автори сторінки надали посилання із підписом «Тут збережені всі адреси».
«Дуже цікаві локації, але чому б просто не писати адресу під постом, поруч з цінами?! Це ж не секретна інформація», «В Києві війни немає?» — так реагували користувачі Інстаграм, які побачили це відео і залишили коментарі.
Ми б навряд чи акцентували увагу на дописі про «новий оглядовий майданчик» у Києві, якби за кілька днів не побачили такий же оглядовий майданчик в іншому короткому відео, яке опублікувала зовсім інша сторінка. Втім цього разу автори писали, що локація розташована у Львові.
«У Львові відкрито абсолютно новий міст. Це масивні скульптурні сходи, повні драматичних поворотів. Проєкт є найбільшою сучасною публічною скульптурою. Знаходиться в дуже крутому місці, де видно увесь Львів як з долоні. А адресу та як добратися до цієї локації вже залишили в описі нашого профілю», — таким був опис відео.
«Видно Львів як на долоні» — фраза, яка не може не привертати уваги. Схема така ж, як і в попередньої сторінки — адресу локації обіцяли повідомити в шапці профілю, але там замість вулиці — якесь посилання. Переходити за ним ми не ризикнули, адже стало стовідсотково очевидно, що відео фейкове. Втім самий оглядовий майданчик насправді існує, але в зовсім іншій країні.
Виявилося, що мега крута локація, яку видавали і за київську, і за львівську, насправді розташована у Південній Кореї, у місті Пхохан. Оглядовий майданчик має назву «Space Walk» (космічна прогулянка — англ.). Його відкрили у 2021 році. Це одна з найпопулярніших туристичних родзинок Південної Кореї — до кінця 2023 року її відвідало близько двох мільйонів людей. Як ми дізналися справжнє місце розташування цього об’єкту? Все дуже просто — скористалися пошуковою системою «Google». Що саме ми зробили, щоб знайти інформацію — розкажемо трохи згодом.
Повернімося до наших фейкових відео в інстаграм. Станом на 10.07.24 рілс «київського оглядового майданчика» переглянули 50,8 тисячі користувачів. Відео із «львівським майданчиком» набрало трохи менше — 45,4 тисячі переглядів. На щастя, серед тих, хто переглянув відео, були люди, які зрозуміли, що опис не відповідає дійсності. «Потрібно відправляти скаргу за брехню і в блок», «а я повірила…», «брехня», — писали декілька користувачів під відео до «львівського майданчика». Дехто навіть залишав у коментарях реальну адресу цієї локації.
Думаєте, такими фейковими відео рясніє лише Інстаграм? У Фейсбук вони теж трапляються. Під приціл творців несправжніх відео потрапила навіть наша Вінниця.
«Безкоштовний басейн у Вінниці відкрито. Ідеальне місце в теплу погоду», — такий гучний опис мав рілс, який нам трапився у стрічці новин. На відеоряді величезний басейн під відкритим небом на мальовничій території, оточеній крислатими деревами.
Адресу локації теж обіцяли повідомити в описі каналу. Заходимо на сторінку, яка опублікувала відео. В описі зазначено, що це сайт розваг, а замість адреси басейну — посилання. За яким ми теж не ризикнули переходити.
«А хлопцям на фронті теж зробіть такий відпочинок», «Саме потрібне під час війни — і від обстрілів можна сховатися, і взимку, коли повідключають електропостачання, прийти погрітися, нарубати собі льоду, щоб потім розтопити та вмитися», — так реагували на це відео користувачі Фейсбук у коментарях. І лише один користувач, помітивши хмарочоси на задньому плані, задався питанням, де це у Вінниці такі будівлі.
Козятинчани, які часто бувають у Вінниці, знають, що подібного безкоштовного басейну немає ані в самому місті, ані за містом. Втім така локація існує, щоправда не в Україні, а в Сполучених Штатах Америки. Басейн, який видали за «вінницький», насправді розташований в Остіні, штат Техас. Називається він «Barton Springs». Площа басейну займає три гектари. Він живиться водами з підземних джерел, що мають середню температуру 68-70 градусів. Дізнатися це нам також допомогли пошукові системи.
Які ризики можуть приховувати подібні дописи у соцмережах?
За коментарем ми звернулися до департаменту кіберполіції. Ситуацію прокоментував заступник начальника, начальник 2-го відділу Управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області департаменту кіберполіції, підполковник поліції Вадим Швець.
— Це одна з нових схем залучення підписників, яка несе потенційну небезпеку, — пояснює Вадим Швець. — Залучення уваги через гарні фото чи відео з вимогою перейти за посиланням або написати в коментарях часто використовується для збільшення кількості підписників, проте такі методи можуть приховувати ризики: зловмисники можуть збирати особисту інформацію для подальшого використання у шахрайських цілях; шкідливі посилання можуть перенаправити вас на небезпечні вебсайти, які можуть заразити ваш пристрій вірусами або шкідливими програмами; фішингові атаки — під виглядом безпечних пропозицій вас можуть спробувати виманити конфіденційну інформацію, таку як паролі або банківські дані.
Щоб захистити себе, у Департаменті кіберполіції радять дотримуватися таких рекомендацій:
- Не переходьте за підозрілими посиланнями. Якщо щось виглядає занадто добре, щоб бути правдою, ймовірно, так і є.
- Не надавайте особисту інформацію в коментарях або приватних повідомленнях, особливо якщо вона не має прямого відношення до обговорюваної теми.
- Перевіряйте достовірність профілів, які публікують такі повідомлення. Часто шахраї створюють фейкові акаунти для введення користувачів в оману.
- Завжди користуйтесь надійними антивірусними програмами та регулярно оновлюйте їх.
Як здійснити пошук за фото — три простих кроки
Ми вже писали, що виявити реальні локації, зображені на фейкових відео, нам допомогли пошукові системи. Ми скористалися функцією «пошук за фото». А тепер розкажемо, як це зробити.
Якщо ви хочете знайти інформацію за фотографією, але маєте відео, перше, що вам потрібно — зробити скріншот екрану. Якщо ви переглядаєте відео зі смартфону, це можна зробити у спеціальному застосунку. Або ж просто одночасно затиснути кнопку, якою ви вимикаєте телефон і кнопку зменшення звуку, коли переглядаєте відео. Телефон автоматично зробить знімок екрану.
Якщо ви переглядаєте відео з ноутбука чи комп’ютера, щоб зробити скріншот, під час перегляду відео натисніть на клавіатурі клавішу «PrtScr». Після цього відкрийте «Пуск», оберіть «Стандартні програми» і знайдіть там «Paint». Це графічний редактор, який є на будь-якому комп’ютері із системою Windows.
Коли відкриється програма «Paint», натисніть на клавіатурі одночасно «Ctrl» та «V». У пустий документ вставиться скріншот вашого екрану. Збережіть його, натиснувши на значок дискети, який буде у верхньому лівому кутку екрану. Запам’ятайте назву папки, в яку зберігаєте файл.
Тепер переходимо до самого пошуку. Відкрийте інтернет-браузер. В адресному рядку зверху введіть адресу пошукової системи Google: google.com.ua.
Відкриється сторінка пошукової системи, де буде рядок пошуку, і праворуч символи — мікрофон та фотокамера. Мікрофон допомагає здійснити голосовий пошук, фотокамера — пошук за фото. Натисніть на символ фотокамери.
Якщо ви здійснюєте пошук з телефона, просто оберіть зі своєї галереї скріншот з відео, який ви зробили. Якщо ви здійснюєте пошук з комп’ютера, натисність на «завантажте файл», оберіть папку, в яку зберегли скріншот і виберіть потрібний файл.
Натисніть кнопку «Пошук», зачекайте декілька секунд і пошукова система видасть сторінки із зображеннями, які найбільш подібні до картинки, яку ви завантажили.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Читач82