Твій квітник
Перша половина серпня – ще спекотне літо, але друга – вже напередодні осені.
Поки на клумбах ростуть квіти, є необхідність догляду за ними, тому актуальними залишаються прополювання, полив, розпушування ґрунту, видалення зів'ялих квіток, підживлення та боротьба зі шкідниками і хворобами. Усі звичайні процедури, але з незначними поправками на наступаючу осінь. У цей період стрижуть траву на газонах, виносять загартовувати живці, які виросли в теплиці (клематиси, флокси, троянди), і готують ділянки під нові посадки. Якщо ви хочете скласти сухі букети, які прикрашатимуть ваше житло до весни, робити це теж потрібно в серпні.
Полив
У другій половині серпня погода вранці і ввечері стає дедалі прохолоднішою, і потреба рослин у волозі зменшується, отже, поливання повинні поступово ставати все більш рідкісними і менш рясними. Наприкінці літа в поливі мають потребу тільки квітучі рослини. Однак щойно посаджені або пересаджені квіти слід поливати майже щодня до того моменту, доки вони приживуться.
Після поливання не забудьте розпушити ґрунт навколо рослин і видалити з ділянки бур'яни. Якщо ви займалися цим регулярно весь вегетаційний період, бур'яну не повинно бути багато.
Підживлення
Внесення добрив у серпні необхідне багатьом рослинам, однак азотовмісні підживлення слід у цей час виключити. Щоб допомогти всім квітам підготуватися до довгої зими, в першій декаді серпня проведіть підживлення гладіолусів, хризантем, жоржин, айстр та інших багаторічників фосфорними і калійними добривами з розрахунку 10-15 г хлористого калію і 15-20 г суперфосфату на м². Якщо стоїть суха погода, краще вносити підживлення у вигляді розчину, замочивши добрива у воді на півдоби-добу. Якщо на дворі дощ або вологість, розсипте добриво для квітів по поверхні ґрунту і злегка їх присапайте. Для квітів, квітучих наприкінці літа або восени – багаторічних айстр, рудбекії, хризантем, жоржин – це буде останнє підживлення.
Збір насіння
Краще не відкладати на вересень поповнення насінням, бо затяжні дощі іноді починаються в перший же осінній день. Тим більше, що в серпні насіння вже починає дозрівати.
Придивіться до кількох великих квіток потрібного вам виду і сорту й намітьте їх, щоб випадково не обірвати, видаляючи зів'ялі квіти. Коли на місці квітки утворюється сім'яник, надягніть на нього мішечок з марлі, щоб дозріле насіння не висипалося на землю, і чекайте, коли воно дозріє. Якщо нагряне облогова вологість, можна зрізати насіннєву коробочку і досушити її в сухому провітрюваному приміщенні. Після розкриття коробочки витрусіть із неї насіння і досушіть його на ситі, а потім упакуйте в паперові пакетики і обов'язково підпишіть.
До речі, не всі види і сорти при насіннєвому розмноженні зберігають видові і сортові відмінності. А насіння гібридів F1 (гетерозисні гібриди), як правило, або стерильне, або нежиттєздатне.
Посадка
Не всі квіти можна саджати в кінці літа або восени, але є багаторічники і види, що вирощуються як дворічні рослини, котрі якраз і потребують осінньої посадки. До таких квітів належать китайська гвоздика, шток-троянда (мальва), флокси, віола, незабудка, рудбекія, садові дзвіночки і ромашки, стокротки, клематиси, мускарі, крокуси та дельфіній. Як посадити квіти в серпні. Дворічники краще сіяти в червні-липні, а в серпні саме час висаджувати зміцнілу в теплицях розсаду на постійне місце. Наприкінці серпня саджають цибулинні і дрібноцибулинні рослини, а також сіють ті багаторічні, насіння яких при зберіганні втрачає прорісність – наприклад, купальниця або простріл.
Перед посадкою добре пролийте підготовлену грядку. Дрібне насіння попередньо змішайте з сухим торфом або з піском і посійте його на глибину 2-2,5 см, а зверху присипте легким ґрунтом, змішаним із перегноєм.
До проростання накрийте посів плівкою, захищаючи його від птахів і швидкого висихання ґрунту.
Пересадка
У серпні можна зайнятися розподілом і пересадкою примул, конвалій, лілій, алісумів, армерій, дельфініїв, маргариток, ломикаменів, півоній, флоксів та ірисів. Дельфінії, примули потрібно ділити і розсаджувати кожні два роки, інакше вони просто пропадуть. Примули ділять і пересаджують в першу декаду серпня, а півонії пересаджують в другу. У третій декаді серпня ділять і розсаджують цибулинні квіти. Лілії ділять і пересаджують кожні 4-5 років, і слушний час для цього – кінець серпня або початок вересня. Усі перераховані квіти до цього часу вже відцвіли і перебувають у стані спокою. Посаджені в серпні рослини, пройшовши загартовування в землі в суворі зимові місяці, навесні сміливо рушають у ріст.
Кореневищні квіти викопують із землі, змивають із них ґрунт водою зі шланга і розламують або ріжуть кореневище на частинки таким чином, щоб на кожній були бруньки відновлення. Зрізи і розломи притирають сухою золою або деревним вугіллям, але можна обробити рани розчином будь-якого мідьвмісного препарату. Цибулини лілій, тюльпанів, нарцисів та інших подібних рослин виймають із землі і, якщо підземна частина сильно розрослася, ділять гнізда цибулин, обробляють зрізи і розсаджують – нові рослини зацвітуть вже в майбутньому році. Якщо ви виявили цибулинки-дітки на стеблі вище основи, відокремте їх і посадіть для дорощування, щоб за два-три роки отримати повноцінну квітучу лілію.
У серпні починають загартовувати живці, вкорінені в теплиці, знімаючи з них укриття на кілька годин, поступово збільшуючи час загартовування таким чином, щоб за два тижні плівку можна було зняти зовсім.
Обрізка
Під неї підпадають декоративні чагарники — троянди і гортензії. Проте, обрізування в кінці літа носить переважно формуючий характер, адже основне роблять весною.. Ваша задача тільки підтримувати форму куща до осіннього санітарного обрізування. Обрізування прищепленої троянди ускладнюється тим, що крім видалення зайвих, слабких і пошкоджених пагонів необхідно вирізати дрібну прикореневу парость, яка навряд чи встигне настільки вирости й зміцніти до зими, щоб наступного року на ній сформувалися квітки.
Зів'ялі квітки троянд у серпні фахівці рекомендують не обрізати, щоб не спровокувати зростання молодих пагонів, які теж не встигнуть вирости до зими.
Після цвітіння
Після того, як відцвітуть однорічні квіти, їх краще прибрати з ділянки, але якщо ви маєте намір зібрати з однорічників насіння, залиште кілька екземплярів дозрівати, а решту видаліть. Рослинні залишки однорічних рослин краще спалити. З багаторічних квітів теж можна зібрати насіння, а потім, дочекавшись природного в'янення, зрізати наземну частину трав'янистих рослин, а кущі високо підгорнути ґрунтом. Деякі рослини потребують укриття на зиму, деякі нормально зимують без укриття, але в серпні про підготовку рослин до зими думати ще рано.
Софія ШЕВЧУК
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».
№ 45 від 7 листопада 2024
Читати номер
любов