8 березня: історія Міжнародного дня боротьби за права жінок, традиції та заборони дня

8 березня: історія Міжнародного дня боротьби за права жінок, традиції та заборони дня
 • У середу, 8 березня, у всьому світі відзначається Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.
 • Віряни вшановують пам'ять святого Полікарпа Смірнського.

Міжнародний день боротьби за права жінок: історія свята

Дню боротьби за права жінок передували рухи суфражисток, активісток і робітниць, які наприкінці ХІХ століття – на початку ХХ виборювали свої права у всьому світі.

8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці-текстильниці вийшли на страйк із вимогами рівної з чоловіками оплати праці, покращення умов праці та 10-годинного робочого дня.  Через 51 рік, 8 березня 1908 року, тисячі жінок у Нью-Йорку вимагали виборчого права, протестували проти важких умов праці та праці дітей. (Пише Главком)

Щорічні протести сприяли тому, що 1909 року в США встановлюють жіночий день (28 лютого 1909 року), покликаний щороку акцентувати увагу на правах жінок проводити марші та різні просвітницькі акції.

Відео дня

Потім цю ініціативу підхопив загальносвітовий жіночий рух, а 1910 року в Копенгагені пролунала пропозиція встановити Міжнародний день боротьби за права жінок.

До слова, деякі дослідники наголошують: попри поширені тези про те, що ініціювала відзначення Дня боротьби за права жінок діячка німецького та міжнародного робітничого руху Клара Цеткін (Соціал-демократична партія Німеччини), ця ідея насправді належала німецькій політикині та борчині за права жінок Луїзі Зіц.

Перший Міжнародний жіночий день було проведено 19 березня 1911 року з вимогами для жінок права голосу і займати державні посади, права на працю та припинення дискримінації на роботі.

У 1977 році Генасамблея ООН проголосила 8 березня днем святкування досягнень жінок у всіх сферах життя і протесту проти пережитків нерівноправʼя.

Як зазначають в ООН, Міжнародний жіночий день – це час поміркувати про досягнутий прогрес, закликати до змін і відзначити належним чином прояви мужності і рішучості з боку звичайних жінок, які грали виняткову роль в історії своїх країн і громад.

Яке сьогодні релігійне свято

За церковним календарем, сьогодні – день пам’яті святого Полікарпа Смірнського. Сорок років він був єпископом Смірнським. До слова, Полікарп 96 року став одним із перших єпископів Христової Церкви. Таких, як він, ще називали Апостольські отці. Його учителем був святий апостол Іван Богослов.

Коли імператором був Марк Аврелій, язичники схопили Полікарпа. За три дні до цього святий бачив видіння про це і знав, що його збираються живцем спалити на вогні. Його прив’язали до стовпа, розвели під ним багаття, але сталося диво: язики полум'я оточили Полікарпа, а він стояв посередині неушкоджений. Тоді язичники прокололи його тіло. Почала литися кров, яка одразу загасила вогонь. Помер єпископ у Великодню суботу 156 року.

Додамо, що цього року в додатку «Дія» запустили опитування — Чи залишати вихідним 8 березня?. Участь взяло понад 2 мільйони людей.

Ось результати

 

Опитування

А ви святкуєте цьогоріч 8 березня?

Довідково

У Верховній раді пропонують внести зміни до Кодексу законів про працю України щодо встановлення українських свят та скасувати 8 березня, 1 травня та 9 травня.

Законопроєкт №9009 було зареєстровано 13 лютого.

Замість цих свят група нардепів пропонує встановити нові:

 • 25 лютого – День української жінки (День українки) – День народження Лесі Українки;
 • 9 березня – Шевченків день – День народження Тараса Шевченка;
 • другий тиждень травня – День матері.

 

А що про це свято каже штучний інтелект?

«8 березня — Міжнародний жіночий день. Це свято відзначається щорічно 8 березня в багатьох країнах світу і присвячене боротьбі за права жінок та рівноправність статей. У цей день зазвичай проводяться різноманітні заходи, акції та виставки, а також вітають жінок з їх досягненнями.»

На запитання, що кажуть про 8 березня українські жінки, отримали таку відповідь:

«Важко дати однозначну відповідь на це питання, оскільки думки та погляди українських жінок щодо 8 березня можуть бути різними і залежать від багатьох факторів, таких як вікова категорія, соціальний статус, релігійні переконання та інші.

Загалом, Міжнародний жіночий день в Україні вважається важливим святом, присвяченим боротьбі за права жінок та рівноправність статей. Багато жінок використовують цей день як можливість вшанувати своїх матерів, бабусь, сестер та подруг, відзначити їх досягнення та підтримати інші жінки у світі.

Проте, також є і ті, хто вважають, що Міжнародний жіночий день занадто комерційний та не має дійсного значення в розв'язанні проблем гендерної нерівності. Деякі критики свята вважають, що він може стимулювати стереотипне уявлення про жінок, які повинні виконувати певні ролі у суспільстві, та відвернути увагу від суттєвіших проблем.

Отже, можна сказати, що думки та погляди українських жінок щодо Міжнародного жіночого дня є досить різноманітними, але загалом вони ставляться до цього свята з повагою та розумінням його важливості.»

Нагадаємо:

 • Україну додали до переліку країн, які мають доступ до ChatGTP.
 • Це чат-бот зі штучним інтелектом, який відповідає у формі бесіди на будь-які поставлені запитання, навіть складні. Використовують його у всьому світі.

Народні прикмети й традиції 8 березня

 • Кінь лежить на землі – буде хуртовина.
 • Швидкі і високі хмари віщують гарну погоду.
 • Густий туман – літо буде непогожим.
 • Крик тетерева чується – прикмета до того, що весна прийде зовсім скоро.

Заборони

 • Не можна прокидатися в поганому настрої.
 • Не варто затівати прибирання.
 • Не можна засмучуватися без приводу.
 • Не варто готувати їжу.

Іменини

У середу, 8 березня, День ангела відзначають: Антонін, Дем'ян, Іван, Мойсей, Олександр, Полікарп.

Нагадаємо, 25 лютого пропонують зробити Днем жінки. Що про це кажуть козятинські чоловіки?

Читайте також:

Весняні свята, повітряна тривога та економічний фронт: оперативна інформація у Козятинській громаді

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (2)
 • Pes Mayonez

  постсовок,Північна Корея і якісь африканські бантустани не "весь світ".
  ехехеххх,вичавлюйте з тебе те малоросійство,хоч по крапельці....
 • Northern Lights

  Святкували і святкуватимемо 8 березня))

keyboard_arrow_up