Козятинчанину запропонували роботу і хотіли видурити гроші
- Повідомлення з пропозицією заробити грошей надійшло козятинчанину.
- Робота, як кажуть, не бий лежачого — лайкай в інтернеті сторінки з товарами і роби скріншоти.
- Та не так сталось, як гадалось
Цю історію нам розповів козятинчанин Олег (ім’я змінене на прохання чоловіка). Днями йому з невідомого акаунту надійшло повідомлення у телеграм із запитанням, чи не бажає він заробити грошей? Хто ж не бажає, адже фінанси зайвими ніколи не бувають, тож наш співрозмовник погодився і запитав, що потрібно робити.
Акаунт, з якого прийшло повідомлення, був підписаний як «Менеджер» одного з популярних онлайн-магазинів. Вона, адже на аватарці було фото дівчини, відрекомендувала себе як старший менеджер. Хоча, то міг бути і він, або взагалі штучний інтелект, який формує повідомлення за певним алгоритмом. Менеджер надіслав декілька посилань на товари інтернет-магазину, попросив пролайкати їх і надіслати скріншоти.
«Вітаємо з успішним виконанням сьогоднішнього тестового завдання та офіційним статусом співробітника на неповний робочий день. Ваша зарплата буде виплачена зараз. Щоб переконатися, що в процесі виплати зарплати немає помилок, надайте правильну інформацію в такому форматі: ім’я; назва банку; номер банківської картки», — йшлося в тексті повідомлення.
— Я надіслав номер картки Монобанку, де на рахунку у мене не було грошей, — розповідає Олег. — Спочатку думав, що будуть пробувати зламати мою банківську картку. Але за декілька хвилин мені на рахунок прийшло 149 гривень.
Так званий «Менеджер» написав, що на сьогодні роботи більше немає, але якщо Олег має бажання продовжувати працювати, то його запрошують приєднатися до робочої групи. Через декілька годин чоловікові надійшло посилання на чат цієї робочої групи у телеграмі. На аватарці був логотип вже іншого популярного онлайн-магазину.
«Нова місія буде оприлюднена завтра о 9.40 за Київським часом до призначення адміністратора», — написав менеджер. Козятинчанин приєднався до групи.
Наступного дня о 8.39 у робочому чаті від акаунту «Працівники торгового центру» надійшло повідомлення про те, що перше онлайн-завдання буде за пів години. Усіх, хто планує працювати, попросили надіслати сердечко.
— Я звернув увагу, що у деяких акаунтів, які писали повідомлення в робочу групу, був підключений телеграм-преміум, — продовжує наш співрозмовник. — А ще здивувало, що від Олександра прийшло повідомлення з текстом «Я готова працювати».
«Ви можете заробити, витрачаючи 15-40 хвилин на день на виконання завдань, поставлених торговцем. Ця робота передбачає допомогу торговцям у просуванні товарів у торговому центрі та збільшенні видимості продукту та продажів», — пояснили «Працівники торгового центру». Вони обіцяли, що за день можна заробити 450-600 гривень.
О 9.10 надійшло перше завдання з промовистою назвою «Місія кохання». Учасникам групи запропонували перейти на сторінку інтернет-магазину, де продаються навушники, лайкнути її, зробити скріншот і завантажити у групу. Потім — планшету, за тим — набору цукерок, опісля — фена. За кожну з цих дій «Працівники торгового центру» обіцяли 30 гривень. Після четвертої «Місії кохання» чекало завдання із зірочкою.
«П’яте завдання — завдання на викуп. Мета завдання викупу — допомогти продавцям придбати продукцію. Після успішної покупки торговий центр забере придбаний вами товар», — написали «Працівники торгового центру».
Учасникам групи запропонували п’ять варіантів: придбати товар за 298 гривень і отримати на картку за це 358, викупити за 656 і одержати назад 787 гривень, придбати за 1126 і отримати на картку 1351 гривню, викупити за 2036 і отримати назад 2443 гривні, або ж придбати товар за 2818 і отримати натомість на картку 3381 гривню. Потрібно було зв’язатися з менеджером, перерахувати кошти на вказаний рахунок і надіслати скріншот проплати. За дванадцять хвилин у чаті з’явився перший скріншот, від Григорія, який перерахував 303 гривні, включно з комісією. Олег звернув увагу, що до цього часу Грорій у чаті не фігурував — не ставив реакцій і жодних повідомлень також не надсилав.
Тим часом менеджер героя нашої публікації у приватних повідомленнях зауважив, що Олегові потрібно виконати завдання викупу. Козятинчанин відповів, що обирає варіант №1 — викупити товар, який коштує 298 гривень. Жодних посилань на цей товар не надійшло. Менеджер просто скинула банківські реквізити і наполягала, що сплатити потрібно протягом 15 хвилин.
«Після завершення переказу я проконсультую вас щодо завершення операції в системі транзакцій продавця. Вам потрібно лише виконати мої інструкції і зароблена вами комісія буде повернена на вашу картку протягом 20 хвилин», — йшлося у повідомленні.
Остаточно упевнившись, що його намагаються розвести, надсилати свої кошти Олег не став, просто написав менеджеру, буцімто у нього двічі не пройшла транзакція. Додамо, що обіцяних 120 гривень за перші чотири завдання козятинчанин теж не отримав. А за декілька днів з робочого чату зникли усі повідомлення.
Як розпізнати шахрайство
Шахраї часто пропонують роботу онлайн, за яку просять гроші у потенційних працівників, — кажуть у Кіберполіції. При цьому ставлять різні умови, наприклад, щоб почати працювати, необхідно купити доступ до сайту/каналу із завданнями чи безкоштовний онлайн-проєкт.
Завдання також можуть бути різними: робити фіктивні замовлення на сайті онлайн-магазину нібито для підвищення його рейтингу, чи навіть перекладати тексти з англійської за допомогою онлайн-перекладача без знання англійської мови. Але щоб отримати доступ до сайту з базою клієнтів, яким необхідний переклад, потрібно також заплатити гроші.
— Залежно від шахрайських вакансій, аферисти обіцяють різні заробітні плати: від 500 до 10000 гривень у день, — каже Марія Салига, старший оперуповноважений з оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області, майор поліції. — Також вакансії від зловмисників включають можливість виконувати прості завдання в будь-який час та в будь-якому місці, наприклад, вдома з мобільного телефона. Трапляються випадки, коли шахраї виплачують незначну заробітну плату в кількасот гривень, щоб заохотити людину більше вкласти власних грошей, аби заробити більше.
Ознаки, за якими можна розпізнати пропозицію про роботу від шахраїв:
- досвід для роботи не потрібен;
- будь-хто може подати заявку;
- вільний графік;
- простота виконання завдань/замовлень;
- потрібно вкласти власні кошти;
- надто хороші умови;
- відсутність офіційного сайту.
Як себе убезпечити
— Коли ви отримуєте пропозицію про роботу, яка може бути пов'язана з інтернет-шахрайством, важливо бути обережним, — зауважує Марія Салига. — Якщо ви натрапили на подібну вакансію від імені відомого бренду, перевірте інформацію про вакансію на офіційному сайті потенційного роботодавця, адже шахраї можуть створювати сайти, які візуально дуже схожі на сайти відомих брендів. Одна з ознак сайту-клона відомого бренду — відсутність чіткої інформації та непрофесійна комунікація.
Щоб уникнути такої схеми шахрайства, у Кіберполіції радять не вкладати власні гроші за роботу в інтернеті, адже у більшості випадків це пропозиції від шахраїв, бути уважними до легких заробітків, не сплачувати жодних послуг, щоб оформитися на роботу в ту чи іншу організацію і не ділитися особистою інформацією. Це стосується паспортних даних, даних банківської картки та іншої конфіденційної інформації.
Якщо ви стали жертвою аферистів або маєте інформацію про шахрайські схеми, повідомляйте про це на офіційному сайті Кіберполіції.
Також нагадуємо, що волонтери за підтримки Кіберполіції створили проєкт «BRAMA». Його мета навчити пересічних громадян розпізнавати фейки та пропаганду, а також перекрити доступ до нашого інфопростору російським осередкам пропаганди онлайн та популяризувати безпечне поводження в мережі.
Читайте також:
Перетворили Південну Корею на Київ, а Техас — на Вінницю
Шахраї зламують номери Lifecell козятинчан
Попросили «проголосувати за хрещеницю» і ледь не зламали акаунт
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.