Городні справи. Що після чого буде рости

Городні справи. Що після чого буде рости

Початок травня цього року видався посушливим і городники скаржаться, що хоч і поливали грядки, але насіння не посходило зовсім, або зійшло дуже погано. Можливо справа не тільки в погоді, а у вибраному місці для тієї та іншої культури? І може варто пересіяти грядки і посадити розсаду у «правильному» місці?

Зміст

Місце вирощування кожної культури потрібно обов’язково міняти. Це, як каже Ольга Гуменюк, яка більше 20 років займається городництвом,  золоте правило городника. При цьому важливо грамотно вибрати попередників. «Кругообіг» необхідний овочевим культурам, щоб не накопичувати хвороби і шкідників, оптимально розподілити поживні речовини в родючому шарі і не дати грунту виснажитися.

– Огірки можна сіяти на одному місці до чотирьох років. Але це максимальний термін. Краще поміняти ділянку після двох-трьох років, — каже пані Ольга. — Як показує практика, найкраще огірки виростають на тій землі, де раніше плодоносили будь-який вид капусти, горох або квасоля, зелень. 


Реклама


Але не бажано садити огірки після моркви. А от після огірків дають гарні врожаї цибуля, редиска, селера і буряк. До речі, щодо буряка, то це, напевне, найлегша культура для вирощування. Він досить невибагливий до грунту і часто гарно родить і на виснаженій ділянці. Та найкращі врожаю його будуть на місці, де росли помідори, перець. 

Після буряка гарно приживаються цибуля, часник, фенхель, будь-які боби. 

На відміну від буряка, морква «любить» гарно підготовлений, розпушений і удобрений грунт.  Садити моркву можна практично після будь-якої рослини, тільки не після самої моркви. Після неї добре будуть плодоносити овочі сімейства баштанних, салат і будь-які інші листові овочі, капуста та зелень. 

Томати вередують

– Помідора рости де-небудь не буде. Треба пам’ятати, що томати і родичі за класифікацією – баштанні (кавун, гарбуз, диня) і пасльонові (картопля, перець, баклажани, фізаліс), на жаль, «хворіють» одними і тими ж хворобами, - каже Ольга Гуменюк. – Саме з цієї причини помідори не рекомендується висаджувати в грунт, де раніше «жили» рідні йому овочі, не можна садити їх і по-сусідству.

Гарний врожай помідори дадуть там, де раніше росли буряк, цибуля, зелень. А після помідорів  грунт буде придатний для невибагливих культур: цибулі, бобів, зелені.

Баклажани здатні прекрасно уживатися з багатьма культурами. Вони гарно ростуть по сусідству з пасльоновими, але категорично не ростуть в грунті після них. Баклажани не варто садити в грунт після перцю, томатів, картоплі, моркви, буряків. Найкраще баклажани приживаються там, де раніше росла капуста, зелень, салат, боби.  

Капуста росте після будь-яких коренеплодів, бобів, баштанних культур. Після неї можна висаджувати огірки, картоплю, томати або цибулю. Солодкий перець примхливий до «попередників», тому варто врахувати, що він захоче рости після цибулі, зелені, бобів  і капусти. А після солодкого перцю можна з упевненістю садити в грунт коренеплоди, вони дадуть хороший і якісний урожай.

Сусіди, що захищають

Важливо не тільки, яка рослина росла на цій грядці минулого року, а й що росте по сусідству. 

Баклажани добре ростуть поруч з квасолею, вона захищає від колорадського жука.

Капуста не страждає від земляний блішки, якщо по сусідству садити селеру. Кріп рятує її від гусениць і тлі, а ромашка і м'ята - від капустяного метелика. Картопля добре уживається зі шпинатом, капустою і редискою. Від колорадського жука її захищають чорнобривці і красоля, а від фітофторозу - часник. А ось полуниця любить кущову квасолю, часник, салат, цибулю редис, редьку і буряк. Цибуля, в свою чергу, поєднується з морквою. Ці культури захищають одна одну від шкідників. Добре росте цибуля з буряком, салатом, огірками, шпинатом, редискою, крес-салатом.

Часник вирощувати на одному місці можна не більше двох років, інакше не уникнути зараження грунту стебловою нематодою. Садити часник краще після огірків, ранньої картоплі, ранньої капусти та інших ранніх культур, крім цибулі.

Цибулю не можна садити більше трьох-чотирьох років поспіль на одній грядці. Кращі попередники цибулі - культури, під які вносили великі дози органічних добрив, а також огірки, кабачок і гарбуз, капуста, помідори, картопля. На важких глинистих ґрунтах цибуля не дасть доброго врожаю. Вона любить легкі, пухкі родючі грунти і хорошу освітленість.

Рослини треба «загартувати»

— Висадка розсади на постійне місце — стрес для рослини. Тому я завжди намагаюся максимально пом'якшити його, — каже дачниця з багаторічним стажем Олена Мельник. — Перш за все розсаду треба загартувати. Рослини мають побути і під прямими сонячними променями і прохолоду ночей перенести. А кореневу систему перед посадкою занурюю в розчин стимулятора коренеутворення: Гетероауксин або Радіфарм. Після посадки обов'язково вкриваю розсаду нетканим матеріалом: він і від спеки збереже, і від шкідників сховає. Коли молоді рослини приживаються, нетканку прибираю.

«Добриво» з кропиви

Улітку досвідчені городники готують для городини поживні настоянки. Наприклад, з кропиви. Для приготування «добрива» з кропиви, треба «озброїтись» рукавицями, нарвати багато кропиви (але без насіння), щільно викласти її у ємність і залити водою. Бажано дощовою або відстояною. Цю суміш треба залишити на сонці. Щодня помішуючи майбутнє добриво по кілька разів, настоювати кропиву варто протягом 6-10 днів. Будьте готові до того, що настій буде пінитися, бродити, збільшуватися в об'ємі, а тому краще відразу вибрати ємність трохи більшу. Також, з'явиться не дуже приємний запах. Тому краще готувати і відстоювати настій подалі від будівель. Використовувати готовий настій потрібно після закінчення процесу бродіння. Для поливу одну частину настою треба розвести в 9 частинах води. Поливати рослини варто під корінь. Якщо хочете обприскати - 1 частина настою на 19 частин води.

Квіти, які «доглядають» за врожаєм

Календула — відлякує попелиці, гусінь бражника п'ятикрапкового - шкідника баклажана, перців і томатів. Не любить її і колорадський жук. Там, де вона росте, у ґрунті немає нематод і сам ґрунт знезаражується від хвороботворних мікробів. Охороняє від кліщів і кореневої гнилі овочеві культури та суницю. 

Петунія — захисниця бобових рослин практично від усіх їхніх шкідників і хвороб.

Чорнобривці - відлякують нематоду від картоплі і томатів, рятують від довгоносиків, відганяють капустянку білу і цибуляну муху.

Чебрець — відлякує земляну блішку, капустяну совку. Саджати між культурами потрібно в невеликих кількостях.

Пижмо — відлякує мурах, зменшує ушкодження овочів земляними блішками. Рекомендується висаджувати поруч із селерою, кольрабі, білокачанною капустою й томатами.

Настурція — рятує від білянки і білокрилки.

Висадку розсади краще планувати на вечір або похмурий день. Тоді рослини не постраждають від прямих сонячних променів;

keyboard_arrow_up